Paris deyince akla ilk gelenler, Eyfel Kulesi, Louvre Müzesi, şarap ve tabii ki alışveriş! Kimileri içinse sıra sondan başa doğru ilerliyor. Öyle ki Şanzelize Bulvarı’nın müdavim ziyaretçileri alışveriş yapmaktan Paris’i gezmeye vakit bulamadıklarından yakınıyorlar. Dünyanın en ünlü, en gösterişli ve en muhteşem moda ve tasarım merkezlerinden biri olması nedeniyle, Paris hemen herkesi alışveriş çılgınlığına sürükleyebilir.

İşte sonunda siz de dünyanın en muhteşem moda ve tasarım merkezlerinden birinde alışveriş yapmak üzeresiniz, tebrikler! Fakat Paris’in alışverişten en uzak insanı bile bu çılgınlığa sürükleyebildiğini hatırlatalım. Nereden başlayacağınızı ve neyi nerede bulacağınızı bilirseniz, bu dev alışveriş diyarında kafanız karışmadan günü tamamlarsınız.

Paris Alışveriş Rehberi

Paris Alışveriş Rehberi

Modanın, parfümün, şıklığın, zarafetin ve estetiğin kalbi Paris’te en astronomik fiyatlı markalardan, sokak tezgâhlarındaki el yapımı ürünlere; ikinci el mağazalardan devasa alışveriş merkezlerine kadar her bütçeye ve zevke uygun geniş alışveriş seçenekleri mevcut. Paris’te alışveriş yapmaya niyetliyseniz mutlaka şarap ve likör çeşitleri, hardal ve peynir çeşitleri, antikalar, mutfak ürünleri, porselenler, Fransa’nın ünlü parfümleri ve moda kıyafetlerini sayabiliriz.

Rue de la Banque’ta bulunan Legrand mağazasından iyi bir Fransız şarabı alabilir, çocuk tekstili için Du Pareil au Méme ve Sergent Major mağazalarını gezebilir, AB ülkeleri için vergi indiriminden yararlanabilirsiniz.

Paris’te alışveriş seçeneklerini genel olarak Lüks alışveriş, Konsept alışveriş ve Paris pazarları olarak üçe ayırabiliriz:

Lüks Alışveriş

1. Avenue Montaigne

Avenue Montaigne, Paris

Alışverişe gelen istisnasız her turistin lüks alışverişi Champs-Elyseés’den ibaret zannettiği Paris’in Avenue Montaigne’i, gerçek bir servet bırakıp çıkanların caddesi. Evleri, butikleri, lüks markaların mağazaları ve eşsiz mimarisi ile Paris’te lüks alışveriş deyince ilk sırada bulunan Avenue Montaigne “Haute couture” olarak tanımlanan modaevlerine ev sahipliği yapıyor.

Dünyaca ünlü lüks markaların bulunduğu Avenue Montaigne’de pek çok mağaza ve farklı tasarım ürünlerini de bir arada görebilirsiniz. Chanel, Louis Vuitton, Dior, Valentione, Saint Laurent, Ralph Lauren, Versace, Fendi, Gucci, Marni, Loewe, Céline, Prada, Armani, Salvatore Ferragamo, Chloé, Pucci, Dolce&Gabbana, Bvlgari, Ungaro gibi markaların yanında Arzu Kaprol’un ürünleri de bu lüks merkezde bulunuyor. Paris gezininiz Noel dönemine denk geldiyse 8. bölgedeki Avenue Montaigne’in ışıklandırmalarını görmeden dönmeyin.

Adres: Avenue Montaigne
Metro: Alma Marceau, Franklin D. Roosevelt

2. Şanzelize Bulvarı

Şanzelize Bulvarı, Paris

Geniş kaldırımları, günün hangi saati olursa olsun eksik olmayan renkli kalabalığı, gösterileri, kafeleri derken bir bakmışsınız sizi de içine çekivermiş; üstelik sokak alışverişi için de gayet keyifli bir cadde Şanzelize (Champs-Élysées).

Bulvarda, Abercrombie & Fitch, Adidas, Agatha, Antonelli, Bally, Banana Republic, Benetton, Best Mountain, Cartier, Celio, Cecilia Gilli, Disney Store, Eric Bompard, Etam, Furla, Gap, Guerlain, H&M, Hugo Boss, IKKS, Infinitif, Maje, Lacoste, Lancel, Louis Vuitton, Marinnaud, Milady, Mont Blanc, Nafnaf, Nike, Petit Bateau, Sephora, Tara Jarmon, Tommy Hilfiger, Yves Rocher ve Zara gibi dünya çapında bilinen markaların mağazaları bulunuyor. Bulvarda Disney Mağazası da bulunuyor fakat Disneyland’deki mağazada buradakinden epeyce fazla ürün çeşitliliği olduğunu hatırlatalım.

Adres: 75, Avenue des Champs-Élysées 75008 Paris
Metro: Champs-Élysées-Clemenceau, Franklin-D.-Roosevelt, George V, Étoile 

3. Galeries Lafayette

Boulevard Haussmann, Paris

Haussmann Bulvarı (Boulevard Haussmann), Şanzelize’den sonra Paris’te alışverişin ikinci adresi konumunda. 1894’te açılan Lafayette, çelik ve camdan yapılmış olağanüstü kubbesiyle Paris tarzı bir tapınağı andıran alan en meşhur moda markalarını, devasa bir iç çamaşırı ve mücevher koleksiyonu eşliğinde sergiliyor. Günde ortalama 100 bin kişiyi ağırlayan merkez, 70 bin metrekarelik alana kurulu. Ayakkabıdan çantaya, parfümden saate ve tekstile kadar aklınıza gelebilecek her türlü ürün mevcut. Yalnızca Noel vitrin süslemelerini görmek için bile Paris’in dışından birçok yerli turist geliyor.

Fiyatları hemen hemen Şanzelize ile yakın olan Lafeyette’in en üst katındaki uzak doğu restoranı sushileriyle meşhur, fakat sürekli yoğun ve kalabalık olduğunu hatırlatalım. Dayanılmaz bir mimarisi olan Lafayette’te her cuma 15:00’da 30 dakika süren haftalık moda şovları oluyor. Ücretsiz olan etkinlik için önceden rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

Adres: Galeries Lafayette. 40, bd Haussmann, 75009.
Metro: Havre Caumartin, Chaussée d’Antin durakları
Pazartesi-Cumartesi: 09:30-19:30
Perşembe: 09:30-21:00
Pazar: Kapalı

4. Le Printemps

Moda ve lüks denince Paris’te akla gelen en büyük markaların buluştuğu merkezler Haussmann Bulvarı’nda bulunuyor. Galeries Lafayette’e çok yakın olan ve mimari güzellikte ondan geri kalmayan Le Printemps, hem alışveriş yapmak hem de yemek yemek için ideal.

Adres: 65, Boulevard Haussmann 75009 Paris
Metro: Havre Caumartin durağı
Pazartesi-Cumartesi: 09:35-20:00
Perşembe: 09:35-22:00

5. Le Bon Marche

Le Bon Marche, Paris

Le Bon Marche’ın, giriş katında kozmetik, parfüm, aksesuar; ilk katında erkek tekstili, ikinci katında ise tasarım ürünü kıyafetler bulunuyor. Hem lüks markaların hem de alternatif tasarımcıların koleksiyonlarına ev sahipliği yapan merkezde farklı lezzetleri tatmanızı tavsiye edeceğimiz gurme markete uğramayı da es geçmeyin.

Adres: 24 Rue de Sevres, 75007. Metro: Sevres – Babylone.

6. Place Vendôme

Place Vendome, Paris

Etrafını mücevher mağazalarının çevrelediği Place Vendôme büyük bir meydan. Cartier, Van Cleef & Arpels,  Boucheron başta olmak üzere Tiffany Co., Bulgari, Piaget, Chanel, Dior ve Fred gibi markaların bulunduğu meydanı kesen sokaklarda da bu tarz mağazalar yer alıyor.

Adres: Place Vendome. Metro: Opéra

7. Rue Saint-Honoré

Rue Saint Honore, Paris

Üzerinde pek çok dünya markasının ve tasarımcı butiklerinin bulunduğu zengin kesime hitap eden Rue Saint-Honore’da; Goyard, Guiseppe Zanotti, Gucci, Balenciaga, Tom Ford, Galliano gibi mağazalar, alternatif Fransız markalarının butikleri bulunuyor. Ayrıca Arzu Kaprol’ün showroom’u da burada.

Adres: Rue Saint-Honoré. Metro: Opéra, Tuileries, Louvre – Rivoli

8. Rue de Rivoli – Le Marais

Rue de Rivoli, Paris

Paris’in en uzun caddelerinden biri olan Rue de Rivoli, aynı zamanda Paris’in önemli alışveriş durakları arasında. Le Marais bölgesinde ise ünlü markaların mağazaları, alternatif tasarımlar, butikler, sanatsal ve el yapımı ürünler bulunuyor. Sandro, Maje, Cécile & Jeanne, Mon Amour, Noir Kennedy, Pring, K Jacques, Bis Boutique Solidaire, Anne-Charlotte Goutal, Simonne & Lisa B, La Boutique Extraordinaire bunlardan bazıları…

Adres: Rue de Rivoli. Metro: Saint Paul, Hotel de Ville

9. Boulevards Saint Michel et Saint Germain

Saint Germain, Paris
Saint Germain, Paris

1. ve 6. bölgeler arasında bulunan Saint Michel ve Saint Germain bulvarları önemli alışveriş durakları olmalarının yanı sıra, üniversite bölgesi olmalarından dolayı pek çok kitapçı, kafe ve restorana da sahip. Hatta Jean Paul Sartre’ın romanlarını yazdığı Cafe de Flore’da da espresso içmeyi ihmal etmeyin.

Adres: Boulevards Saint Michel et Saint Germain. Metro: Cluny La Sorbonne, Saint Michel

Paris’te Konsept Alışveriş

1. L’Eclaireur

L'Eclaireur, Paris

L’Eclaireur butik olmanın çok ötesinde modaya yön veren sanatçıların yeteneklerini sanatsal bir konseptte sunan nadir mağazalardan biri. Bu yönüyle alışverişten çok daha fazlası olan L’Eclaireur Paris’in neden modanın kalbi olduğunu anlamak adına özellikle görülmesi gereken bir yer.

En büyük iddialarının müşterilerini analiz ederek stillerini yaratmak ve geliştirmek olduğunu söylüyorlar. Ünlü ve özel tasarımcılara ait pek çok parçanın olduğu butiğin büyüleyici atmosferi, dikkatinizi kıyafetlerden çok iç dekorasyonuna vermenize de neden oluyor. Onların istediği de zaten buranın bir mağaza vitrini olarak değil, pahalı bir konsept mağaza olarak gezilmesi…

Adres: 40 Rue de Sévigné 75003 Paris (5 farklı konseptte mağazası mevcut). Metro: Saint Paul

2. Colette

Colette, Paris

Colette Paris kadar bilinen bir konsept mağaza (concept store). Dünyaca ünlü marka ve tasarımcıların sınırlı sayıdaki tasarımları burada bulunuyor. Longchamp’dan Nike’a, Celine’den Dior’a kadar yelpazesinin çok geniş olduğu Colette anne-kız Colette ve Sarah Lerfel tarafından kurulmuş. Butiğin çıkış noktası ise moda, tasarım, güzellik, müzik, kitap ve teknoloji olarak belirlenmiş. Kitaptan dergiye, CD’den kıyafetlere, mumdan teknolojiye kadar ne ararsanız var. Müşterilerine sınırlı sayıda lüks ve orijinal ürünler sunan Colette’i mutlaka görün.

Adres: 213 Rue Saint-Honoré 75001 Paris
Metro: Tuiliries

3. Merci

Merci, Paris

Merci müşterilerine ürünün kendisinden çok bir felsefe sunan, artistik, bambaşka bir konsept mağaza.

Giyimden çiçeğe, mobilyadan ev eşyasına hem vintage hem de fütürist objeler sunan Merci, aynı zamanda bir yaşam alanı.  150.000 kitaplı edebi kafesi, dekorasyonu ve displayleri ile diğer konsept mağazalardan farklı bir çizgide.

Merci’de sınırlı sayıda üretilmiş trend ürünler değil, fonksiyonelliğinin ötesinde, ürünün kendi değerinin ön plana çıktığı çalışmalar bulunuyor.

Pek çok tasarımcının ürünlerini bulabileceğiniz Merci, Paris gezisinde mutlaka ziyaret edilmesi gereken alternatif bir mağaza.

Adres: 111 Boulevard Beaumarchais  75003 Paris
Metro: Saint Sébastien Froissart

Paris Pazarları

Paris’te alışveriş deyinde Şanzelize ve La Fayette kadar ilgi gören rengârenk tezgâhlarla dolu sokak pazarları çok meşhur. Aklınıza dahi gelmeyecek orijinallikte objelere ve sanatsal ürünlere rastlamanızın olağan olduğu bu pazarlar Fransızlar kadar turistlerin de ilgisini çekiyor. Çoğu hafta sonları kurulan pazarlara gidebilmek için erkenden yola düşen alışveriş meraklıları her biri birbirinden cazip ürünlerle, cıvıl cıvıl bir atmosferle karşılaşıyor. Avrupa’nın sayılı kentlerinde kurulan böylesi pazarlarda, antikadan gıdaya, aksesuardan ikinci el ürünlere kadar her şeyi bulmanız mümkün.

Paris’te pazarlara “Brocantes”, ikinci el tezgâhlara ise “Marches aux Puces” dendiğini de hatırlatalım.

1. Gıda Pazarları

Paris mahallelerinde kurulan açık pazarlarda sebze, meyve, deniz mahsulleri, şarküteri ve süt ürünleri bulunmakla birlikte bunları pişirip satan tezgâhlara rastlamak da mümkün. Egzotik meyve ve sebzelerin en tazelerini alabilmeniz için çoğu 08.00-13.00 saatleri arasında kurulan pazarları erkenden ziyaret etmeniz gerekiyor.

Marche de la Bastille

Marche de la Bastille, Paris

Paris’in en büyük ve ünlü gıda pazarlarından biri olan Bastille Pazarı, her perşembe ve pazar günleri saat 07:00 ila 08:00 arasında kurulmaya başlıyor. Yerel peynir çeşitlerinden, yumurta, taze balık gibi her çeşit yiyecek ürünlerini bulmanız mümkün.

Perşembe ve Pazar günleri: 08.00-13.00. Adres: Richard Lenoir, 75011. Metro: Richard-Lenoir.

Marche d’Aligre

Marche d'Aligre, Paris

Paris’in en otantik pazarlarından biri olan Marche d’Aligre, pazartesi günleri haricinde haftanın her günü kuruluyor. Sebze meyveden yağ ürünlerine kadar birçok şeyin bulunduğu pazarda, Kuzey Afrikalıların tezgâhlarındaki biber ve fındıklar çok ünlü.  Çeşitli et ürünlerinin de bulunduğu pazarın çok yakınlarındaki ufak antika pazarını da gezebiliyorsunuz.

Pazartesi hariç haftanın her günü: 08.00-13.00. Adres: Place d’Aligre. Metro: Ledru – Rollin

Marche Enfant Rouges

Marche Enfant Rouges, Paris

1620 yıllardan bu yana kurulan Enfant Rouges Paris’in en eski pazarlarından biri. Yarı açık yarı kapalı olan meyve ve sebze pazarı pazartesi günü haricinde kalan günlerde kuruluyor. Pazar günleri ise öğlene kadar açık.

Pazartesi hariç haftanın her günü: 08.00-13.00
Adres: 39 Rue de Bretagne
Metro: Temple, Filles du Calvaire ve Saint-Sebastien-Froissart 

Marche President Wilson

Marche President Wilson, Paris

Çarşamba ve cumartesi günleri kurulan yiyecek pazarı olan President Wilson’ı çarşambaları 07.00 ile 14.30, cumartesileri ise 07.00 ile 15.00 saatleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Çarşamba: 07.00-14.30
Cumartesi: 07.00-15.00
Adres: Ave du President Wilson, 75016
Metro: Lena

Place de la Madeleine

Paris’in ünlü bir meydanı olan Madeleine’de şehrin en ünlü yiyecek marketleri bulunuyor. Fauchon ve Hediard, Maille (hardal), Marquise de Sevigne (çikolata), Kaspia (havyar), La Maison de la Truffe (trüf mantarı) bunlardan bazıları…

Adres: Place de la Madeleine. Metro: Madeleine

Rue Montorgueil

Rue Montorgueil, Paris

Hem pazar hem mağaza alışverişi yapabileceğiniz, hem de oturup bir şeyler içebileceğiniz Rue Montorgueil’de çikolata, pastane ürünleri, peynir çeşitleri, sebze, meyve, balık gibi ürünler bulunuyor.

Salı ve Pazar: 08.00-19.00. Adres: Rue Montorqueil. Metro: Les Halles

Rue de Buci

Rue de Buci, Paris

Sebze, meyve ve şarküteri ürünleri için ideal olan Rue de Buci St Germain’in merkezinde bulunuyor.

Pazartesi hariç her sabah:  08.00-13.00
Adres: Rue de Buci
Metro: Mabillon, Odeon

Rue Mouffetard

Rue Mouffetard, Paris

Çeşitli şarküteri ürünleri, peynir ve unlu mamullerden oluşan pazar Paris’in en eski pazarlarından biri. Quarter Latin boyunca uzanan birbirinden renkli tezgâhlar salı gününden pazara, har sabah kuruluyor.

Pazartesi hariç her gün: 08:00-13:00. Adres: Rue Mouffetard. Metro: Place Monge

Marche Joinville

Marche Joinville, Paris

Kanal kenarında ucuz meyve sebze pazarı olan Joinville perşembe ve pazar günleri 07.00-13.30 kuruluyor.

Perşembe ve Pazar: 07.00-13.30. Adres: Rue de Joinville. 75019. Metro: Crimee 

2. Organik Pazarlar

Dünyanın her yerinde olduğu gibi Paris’te de sağlıklı ve organik beslenmeyi tercih eden kesimin uğrak mekânı olan organik pazarlar, kapalı ve açık olmak üzere şehrin belirli bölgelerinde kuruluyor. Normal pazarlar ile organik pazardaki olan ürünler arasındaki fiyat farkı 2 ila 10 Avro arasında değişiyor. Taze ve bol çeşitli meyve ve sebzelerin bulunduğu tezgâhlardan en iyi ürünü satın almak için sabah erkenden gelmeyi unutmayın.

Marche Raspail

Marche Raspail, Paris

Paris’in en iyi organik pazarı olarak görülen Raspail salı, cuma ve pazar günleri kuruluyor. Rue du Cherche-Midi ile Rue de Rennes arasında bulunan bu pazarda, biyolojik organik ürünler satılıyor.

Salı, Cuma: 07.00-14.30. Pazar: 09.00-15.00
Adres: Rue de Rennes, 75006. Metro: Rennes

Batignolles

Batignolles, Paris

Paris’in en eski organik pazarı olan Batignolles’te sebze, meyve ve et ürünleri bulunuyor. Yaklaşık 50 tezgahın bulunduğu pazarda sabun, şarap, kozmetik gibi ürünler de satılıyor.

Cumartesi: 08:00-13:00
Adres: Rue des Batignolles
Metro: Rome, Place de Clicny

Marche St Germain

Organik ürünlerin satıldığı kapalı bir pazar St Germain yalnızca salı ve cuma günleri belirli saat aralıklarında kuruluyor.

Salı ve Cuma: 08.00-13.00 ile 16.00-20.00
Adres: 4-6 Rue Lobineau 75006
Metro: Mabillon

3. Gurme Marketler

Fransızlar mutfaklarıyla olduğu kadar damak zevkleriyle de hayatın tadını çıkaran bir millet. Şehrin kozmopolit yapısından dolayı dünya lezzetleri konusunda da uzman sayılırlar. Gurme marketler ise Parisliler kadar turistlerin de oldukça ilgisini çekiyor. Paris’e gelmişken bu marketlere de urayıp farklı lezzetleri tadabilir, yanınızda da götürebilirsiniz.

La Grande Epicerie de Paris

La Grande Epicerie de, Paris
Dünya ve Fransız mutfaklarından seçkin ürünlerin bulunduğu markette fiyatların standartlara göre yüksek olduğunu hatırlatalım.

Adres: 38 Rue de Sèvres 75007 Paris (Le Bon Marché’nin sırasında)
Metro: Sèvres, Babylone (Hat 10, hat 12)

Lafayette Gourmet

Lafayette Gourmet, Paris

Galeri Lafayette’in en alt katında bulunan Lafayette Gourmet Fransızların da sıklıkla alışveriş yaptığı bir mekân. Dünya ve Fransız mutfaklarından lezzetlerin bulunduğu markete uğramdan geçmeyin.

Adres: 40, Boulevard Haussmann 75009 Paris
Metro: Chaussée d’Antin La Fayette (Hat 9)

4. Antika ve Bitpazarları

Birbirinden güzel ikinci el eşyalar, antikalar, mobilyalar, aksesuarlar, hediyelikler ve koleksiyonlar Paris alışveriş kültürünün vazgeçilmezi olan bitpazarı tezgâhlarında her hafta hayat yeniden buluyor. Kurulduğu günleri takip edip sabah erkenden gediğinizde her biri birer hazine olan tezgâhlardan şahane ürünler alabilirsiniz.

Genellikle hafta sonu ve pazartesi kurulan bitpazarları resimden mobilyaya, elbiseden kitaba, ayakkabıdan çantaya kadar her şeyin olduğu bir alışveriş karnavalına dönüşüyor. Tezgâhlarda Paris’in lüks alışveriş merkezlerinde yüksek fiyatlı etiketleriyle gördüğünüz ürünleri bulabiliyor, her biri birer sanat eseri olan el yapımı pek çok ürüne sahip olabiliyorsunuz. 

Marche Aux Puces St Ouen

Marche Aux Puces St Ouen, Paris

10 ayrı bölümü ve 2500 tezgâhıyla Avrupa’nın en büyük bitpazarı olan St-Ouen’de ev eşyaları, mücevherler, antika tablo ve yemek takımları, 2.el ve vintage kıyafetler, ayakkabı, kitap DVD’ler bulmak mümkün.

Paris’in de en büyük pazarı konumunda olan St-Ouen yaklaşık bir düzine pazarın bir araya gelmesinden oluşuyor. Özellikle pazar günleri çok kalabalık olan bu pazar yılda yaklaşık 11 milyon kişi tarafından ziyaret ediliyor. Cumartesi, pazar ve pazartesi günleri 07:30 ile 18.00 saatleri arasında gezebileceğiniz pazar, Paris’in en ünlü ve pahalı pazarı konumunda.,

Adres: Porte de Clignancourt, 75018. Metro: Porte de Clignancourt 

Marché aux Puces de Vanves

Marche aux Puces de Vanves, Paris

Montparnesse’nin güneyinde, iki meydana yayılan Marché aux Puces de Vanves 1920’lerden beri kurulan, Paris’in en küçük ve en sevimli bitpazarı.

Pazar günleri yapılabilecek en iyi şeylerden biri buraya erkenden gelip farklı dönemlere ait ikinci el eşyaların, antikaların, eski kitapların, porselenlerin, ikinci el mobilyaların ve moda ürünlerinin bulunduğu tezgâhları gezmek. Ayrıca 50’lerin takı ve aksesuarlar, cam eşyalar, kristaller, eski fotoğraflar, magazinler, parfüm şişeleri, bisküvi kutuları, yatak takımları ve düğmelere kadar her şeyi bulmanız mümkün.

Cumartesi ve Pazar: 08.00-14.00
Adres: Avenue Georges Lafenestre
Metro: Porte de Vanves 

Porte de Vanves Marché aux Puces Montreuil

Marche aux Puces de Montreuil, Paris

Marché aux Puces de Montreuil, 19. Yüzyıl’da kurulmaya başlayan ve orijinalliğini halen koruyan pazarlardan. Paris’teki en uygun fiyatlı bitpazarı olmasıyla da çok ziyaretçi çekiyor. İkinci el kıyafetlerin, küçük antika bibloların, aslından ayırt edilemeyecek araba parçalarının, takı, mobilya ve çeşitli makinaların, bir sürü karışık tozlu ıvır zıvırın sokaklara boşaltıldığı tipik bir bitpazarı.

Cumartesi, pazar ve pazartesi:  07:00-19:00
Adres: Porte de Montreuil
Metro: Porte de Montreuil 

Marche aux Timbres

Pul, kart, el yazısı, fotoğraf gibi hatıralık eşya tezgahlarının bulunduğu pazar; perşembe, cumartesi ve pazar günleri saat 10:00 ile 17:00 arasında kuruluyor.

Perşembe ve cumartesi-Pazar: 10:00-17:00
Adres: Avenue Marigny
Metro: Champs Elysees-Clemenceau, Franklin D. Roosevelt. 

Brocante des Abbesses

Brocante des Abbesses, Paris

İkinci el pazarı olan Brocante des Abbesses, Montmarte Tepesi’nde bulunuyor. Genellikle yerel halkın tercih ettiği pazarda eski resimler, aksesuarlar, ev eşyaları, kart postallar, tasarım takılar yer alıyor. Yolunuz pazar günleri Montmarte’ye düşerse uğramadan geçmeyin.

Adres: 20 Rue Lepic, 75018 Paris, Fransa
Metro: Abbesses

Bouquinistes

Bouquinistes, Paris

Odeon bölgesinde bulunan ve “Bouquinistes” olarak bilinen sahaflar, 250’den fazla seyyar kitapçıdan oluşuyor ve belediyenin koruması altındalar. 3 kilometrelik bir alana kurulu bir pazar olan Bouquinistes Pont St. Michel ile Pont des Art civarındaki rıhtımda toplanmış durumda.

Müdavimleri arasında Fitzgerald, Hemingway gibi isimlerin de olduğu pazarda edebiyat tarihine yön vermiş kitapların ilk basımlarını bile bulmak mümkün.

5. Tekstil Pazarları

Paris’te giyim alışverişi deyince akla ilk gelen Şanzelize’nin ışıltılı mağazları, Galeri Lafayette’in göz kamaştıran atmosferi ve Haute Couture kreasyonları sergileyen butikler olsa da, ikinci el mağazalarda ve bitpazarlarında aynı ürünleri çok uygun fiyatlara bulmanız mümkün.

Bunun yanında pazar özelliği gösteren outlet mağazalar ve küçük alışveriş merkezleri de kıyafete çok para harcamak istemeyen turistlerin ve Parislilerin sıklıkla tercih ettikleri mekânlar.

Forum des Halles

Forum des Halles, Paris

Metro-tren istasyonunun içinde olan Forum des Halles, pek çok tekstil markasının uygun fiyatlı ürünlerinin satıldığı bir alışveriş merkezi.

Les Halles bölgesinde bulunan yeraltı alışveriş merkezi de denilebilecek Forum des Halles uygun fiyatlı mağazaları ve trend tekstil ürünleriyle ünlü. H&M, Zara, Etam, FNAC, Muji, Sephora, Esprit, Swatch, Minelli gibi mağazaların da olduğu merkezde parfümeriden kozmetiğe, giyimden bujiteriye, pek çok mağaza ile kafe-restoran ve sinema gibi olanaklar da mevcut. Ayrıca kartpostallar, posterler ve eğlenceli t-shirt’ler de bulabileceğiniz bir bölge.

Adres: 101 Rue Berger, 75001 Paris, Fransa
Metro: Chatelet, Les Halles (1-4 ve 14 No’lu hatlar) 

Bazar de la Mode

Marais’te bulunan Bazar de la Mode bir outlet mağazası. Yaklaşık 400 metrekarelik bir alanda depoyabenzeyen mağazasında, Calvin Klein, Dolce Gabbana, Diesel, Donna Karan NY gibi markaların ürünlerini % 50-70 daha ucuzu bulunuyor.

Adres: 22 Rue Sainte-Croix de la Bretonnerie, 75004 Paris, Fransa

6. Çiçek ve Kuş Pazarları

Sokak pazarlarıyla ünlü bir kentin pazarlarının yalnızca yeme-içme ve bitpazarlarından ibaret olduğunu düşünmediniz herhalde!

Paris’e gelmişken mutlaka uğrayın, gezin ve fotoğraflayın. Pişman olmayacaksınız.

Marche Aux Fleur

Marche Aux Fleur, Paris

İle de la Cite’de kurulan Aux Fleur, 1808’den bu yana varlığını sürdüren Paris’in en eski ve büyük çiçek pazarı konumunda. Pazar günleri hariç sabahtan kurulan pazarı haftanın her günü gezebilirsiniz.

Pazar günü hariç haftanın her günü: 08:00
Adres: Pl. Louis Lépine, 75004
Metro: Cite

Marche aux Fleurs Ternes

Marche aux Fleurs Ternes, Paris

Pazartesi günleri haricinde haftanın her günü ziyaret edebileceğiniz Marche aux Fleurs Ternes, akşamları 19.30’da kapanan bir çiçek pazarı.

Pazartesi hariç haftanın her günü: 08.00-19:30
Adres: Pl des Ternes, 75017
Metro: Ternes

Marche Aux Fleurs Madeleine

Marche Aux Fleurs Madeleine, Paris

Yalnızca hafta sonları kurulan şehrin bir diğer çiçek pazarı ise Marche Aux Fleurs Madeleine.

Pazar ve cumartesi: 08:00-19.30
Adres: Pl de la Madeleine, 75008
Metro: Madeleine

Marche aux Oiseaux

Yalnızca pazar günleri kurulan kuş pazarı.

Pazar: 08:00
Adres: Pl. Louis Lépine, 75004
Metro: Cite

2 YORUMLAR

  1. Eskiden de Paris ile ilgili gezi rehberi yazıları vardı. Ancak detay konularda bilgiye ulaşmak çok zordu. Artık Paris’te alışveriş için bile böyle faydalı blog yazıları var. Gezmek 10 sene öncesine göre çok kolaylaştı. İpuçları için teşekkürler.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here