İtalya Roma Pantheon, Roma

Pantheon, Roma

3691
0

Pantheon, antik Roma dönemine ait tüm tanrıların içinde bulunduğu bir tapınak. Pantheon, Latince de “Tüm tanrıların tapınağı” anlamına geliyor. Günümüze kadar gelebilmiş diğer tapınaklarla kıyaslandığı zaman M.S. 2. yüzyıldan bugüne dek en iyi korunmuş olanlardan birisi.

Mimarlık tarihinde, desteğe ihtiyaç duymadan yapılmış en büyük kubbe özelliğini de elinde bulunduran Pantheon, ilk başta bir Roma tapınağı olarak inşa edilmiş olsa da, sonraları Katolik Kilisesine çevrildi.

Roma Pantheon
Pantheon

Hakkında bilinmesi gereken en inanılmaz şey ise tepedeki yuvarlak camın yere olan yüksekliği ile çapının aynı boyutlarda olması (43.3 metre).

Aslında ilk olarak M.Ö. 27 yılında inşa edilmiş, fakat dev bir yangın neticesinde tüm bina yok olmuş. Bugünkü bina ise M.S. 125 yılında İmparator Hadrian’ın döneminde yapılmış. Tamamiyle tuğlalar üzerinde bulunan yazıtlara sadık kalınarak orjinali ile aynı şekilde yapılmış.

Pantheon binası yüzük şeklinde, 3 katmanlı dev granit sütunları bulunan ve kubbenin ortasında gökyüzüne bakan, dev göz adını verdikleri bir camdan oluşuyor.

Pantheon’dan önce iki farklı bina yer alıyordu. İlki İmparator Augustus’un damadı olan Marcus Agrippa tarafından M.S. 27 yılında yapılan geleneksel “T” şeklinde bir tapınaktı ve bu tapınak Mars ve Venus tanrılarına adanmıştı.

Pantheon, Roma
Pantheon, Roma
Pantheon, Rome
Pantheon, Rome

Romalıların bu binayı inşa ederken yaşadıkları en büyük problem dev kubbenin ağırlığıydı. Bu yüzden Mısır’dan 60 ton ağırlığında dev kolonlar getirtildi. Pantheon içinde Raphael ve birçok İtalyan kralının lahitleri de bulunuyor. Roma gezilecek yerler arasında yer alan görkemli tapınağı görün.

Rome Pantheon
Pantheon’un görkemli tavanı
Roma Pantheon Haritası
Roma Pantheon Haritası

Adres: Piazza della Rotonda, Roma, İtalya
Ulaşım: C3, 40, 46, 62, 63, 64, 70, 81, 87, 116, 119, 492, 628 No’lu otobüsler, 8 No’lu tramvay hattı
Ziyaret saatleri: Pazartesi-Cumartesi 09:00-19:00, Pazar 09:00-18:00, resmi tatillerde kapalı. Giriş ücretsiz.
Yakın yerler: Navona Meydanı, Campo Dei Fiori Meydanı, Trevi Çeşmesi

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here