Pamukkale, Türkiye’nin en gözde turizm merkezlerinden. Ülkemizde en çok yerli ve yabancı ziyaretçi alan ören yeri konumunda. Menderes Nehri Vadisi’nde, doğal bir sit alanı olan Pamukkale, bembeyaz travertenleriyle ziyaretçilerini bir gelin gibi karşılıyor. Nadide bir şaheser olan Pamukkale, Denizli il sınırları içerisinde ve kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta yer alıyor.

Menderes Nehri kıyısında ve 100 metre yüksekliğe sahip Pamukkale Travertenleri‘ni Denizli’nin birçok noktasından görmek mümkün. Pamukkale, kaynak sulardan ve traverten teraslı tepelerden meydana geliyor. Bin yıldır kaplıca hizmet veren doğa şaheserinin terasları, kaplıca suyundan çökelmiş karbonat minerallerinden oluşuyor.

pamukkale-hakkinda-bilgiler

Pamukkale Hakkında Bilgiler

400 bin yıl önce meydana gelen bir dizi depremle, Büyük Menderes havuzunda termal suların oluşturduğu travertenleriyle eşsiz bir manzaraya sahip olan Pamukkale, ziyaretçilerine görsel bir şölen sunuyor.

Kalsiyum karbonatla doymuş olan su, güneşin altında buharlaşıyor. İlk etapta ortaya çıkan jel halinde beyaz travertenlerin pamuksu görüntüsünün ardından yapı katılaşarak yüzeyi kristalleşmiş kayalara dönüşüyor.

Travertenlerinin ilk halinin yumuşaklığı ve pamuk gibi beyaz renkli oluşu nedeniyle Pamukkale adını alan bölgede, 35-100°C sıcaklık değerleri aralığında 17 sıcak su alanı bulunuyor.

Kaynaktan çıkan termal su, 320 metrelik bir mesafeyi kat ederek traverten başına geliyor. Buradan da traverten katmanlarına dökülerek 240-300 metre kadar daha yol kat ediyor.

pamukkale-travertenleri-denizli

Hierapolis Antik Kenti

1988’den bu yana UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Pamukkale, Hierapolis Antik Kenti ile iç içe. Yalnızca ülkemizin değil dünyanın da en önemli antik kent bölgelerinden olan Hierapolis Antik Kenti, tıpkı travertenler gibi UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. Bergama Krallığı’nın günümüze bıraktığı eşsiz antik miras, kurulduğu MÖ 197’de bile termal kaynakları ve şifalı özellikleriyle ünlüydü.

İsmini içinden termal suların ve kendisine yaklaşan canlıların ölümüne neden olan gazın (karbondioksit) çıktığı bir mağaranın varlığından alan Hierapolis, “Kutsal Kent” anlamına geliyor. MÖ 133’te ve MS 60’ta yaşanan depremler, dünyanın tapınaklarıyla tanıdığı kenti yıkmışsa da daha sonra Romalılar tarafından tekrar inşa edilmiş.

hierapolis-antik-kenti-denizli

Cehennem Kapısı, Pluto’s Gate veya Ploutonion adıyla tanınan mağara Hierapolis yakınlarında yer alıyor. Tanrı Plouton ve eşi Persophone’nin hüküm sürdüğü yeraltı dünyasının giriş kapısı olarak kabul edilen mağaradan sızan karbon dioksit gazıyla boğulan hayvanlar, rahipler tarafından kurban ediliyordu.

Pamukkale’ye nasıl gidilir

Pamukkale, Denizli kent merkezi sınırları içerisinde yer alıyor. Denizli kent merkezine 63 kilometre uzaklıkta yer alan Denizli Çardak Havalimanı’ndan merkeze, otobüs, servis, taksi ve araç kiralama gibi ulaşım imkanlarıyla gidebileceğiniz gibi, özel aracınızla da gitmeniz mümkün. Buradan 20 km daha devam ederek Pamukkale Ören Yeri’nde olabilirsiniz.

Pamukkale ulaşım ve Denizli coğrafyasını keşfetmek için araç kiralamak yine bir alternatif. Ucuz araç kiralama fiyatlarını karşılaştıran Otorento sitesi tavsiyemiz. Pamukkale otelleri kampanyaları için ise hotels.com sayfalarına göz atın 👍

Denizli’ye kara yoluyla ulaşım düşünürseniz, Ankara-Denizli arası 488 kilometre, İstanbul-Denizli arası 633 kilometre ve İzmir-Denizli arası 268 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Özel aracınızla gelebileceğiniz gibi Türkiye’nin pek çok kentinden direkt Pamukkale’ye gelen otobüs seferleri mevcut.

Kent merkezindeki otogardan Pamukkale’ye ulaşım da çok rahat. Her 20 dakikada bir hareket eden şehir içi minibüslerle ören yerinde olabilirsiniz. Yine merkezdeki tren garından demiryolu vasıtasıyla Ankara, İstanbul ve İzmir illeri ile bağlantı mevcut.

Pamukkale, Anadolu yarımadasının güneybatısında, Ege, İç Anadolu ve Akdeniz bölgeleri arasındaki bir kavşak noktası olan Denizli’de yer alıyor. Yıl boyunca, her mevsim ziyaret edilebilen Pamukkale, ideal zamanı olan Nisan-Haziran ayları arasında yılda bir milyon turist ağırlıyor.

6 YORUMLAR

  1. Girişler çok para 35 TL. Yukarıda yüzmek iki saatle sınırlı giriş 50 Lira. İçeride ayrıca müze var giriş 5 lira. Müze kartınız varsa ücret ödemeden birde 65 yasında iseniz giriş ücretsizdir. Ayrıca Denizli’de Bayramyeri gezmenizi görmenizi oneririm

  2. Merhabalar bu Pamukkale hangi ayda ziyaretçilere açık?
    Ve hangi ayda Pamukkale suyuna girilir. Belli bir sezonu var mi yok mu?

    • Pamukkale yılın 12 ayı ziyarete açık. Havalar sıcakken rahatlıkla suya girebilirsiniz. Hava soğukken travertenler üzerinde dolaşmak zorlaşıyor. Kleopatra Havuzu’nda yaz-kış sıcaklık sabit olduğundan orada mevsimin önemi yok. Pamukkale için marttan eylül sonuna kadar genişçe bir zaman uygun.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here