Dünyanın en güzel şehirleri gibi yedi tepe üzerine kurulu olan Roma’nın Forum manzaralı Palatino Tepesi (Palatino Hill) Roma mitolojisinde özel bir yere sahip. Kolezyum veya Forum çıkışındaki yönlendirme levhalarını takip ederek ulaşılan tepe, Forum’un 40 metre üzerinde yer alıyor.

Roma’nın kurucusu olduğuna inanılan Romulus ve Remus kardeşlerin bir dişi kurt tarafından bu tepede yer alan bir mağarada bulunduklarına ve kurdun çocukları besleyerek onların hayatta kalmalarını sağladığına inanılıyor. Bu anlatının tanıdık gelme nedeni ise tahmin ettiğiniz üzere Türk destanlarıyla neredeyse aynı oluşu.

Circus Maximus Roma

Romalı soyluların yanı sıra imparatorların da ikamet adresi olan Palatino Tepesi’nde, Augustus, Tiberius ve Domitian Saraylarının kalıntıları ile kitlesel eğlenceler için bir toplanma yeri ve 270 bin kişilik kapasiteye sahip bir antik hipodrom olan Circus Maximus yer alıyor.

Bir tavsiye: Kolezyum, Forum ve Palatino Tepesi tek bölge şeklinde Antik Roma olarak gezilebiliyor. Roma Pass ücretsiz müze hakkınızın ilkini burada kullandığınızda aynı bilet 24 saat süreyle Palatino Tepesi için de geçerli oluyor. Foro Romano ise ücretsiz. Dolayısıyla her üçünü de tek bilet hakkı kullanarak Roma Pass ile gezebilirsiniz. Roma gezilecek yerler arasında yer alan tepeyi mutlaka görün.

Adres: Via dei Fori Imperiali, Roma
Ulaşım: Metronun “Colesseo” durağı, C 3, 810, 850, 60, 75, 186, 85, 271, 175, 87 ve 571 No’lu otobüsler
Ziyaret Bilgileri: Kışın 09:00-16:30, yazın 09:00-19:30, resmi tatillerde kapalı.
Giriş ücreti: 18 Avro (Kolezyum için Roma Pass kullandıysanız 24 saat içerisinde ücretsiz.)
Yakın yerler: Kolezyum, Roma Forumu, Constantine Takı

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here