Özkonak Yeraltı Şehri, Kapadokya bölgesinde yer alan ve sayısı yaklaşık 200’e yakın yeraltı şehrinden biri. Şehir, etrafını çevreleyen dağların meydana getirdiği vadi içerisinde kurulmuş büyük bir kasaba olan Özkonak’ta yer alıyor. İdiş Dağı’nın kuzey yamaçlarındaki volkanik granit tüf tabakalarının oldukça yoğun olduğu yere oyulan ve 1972’de bulunan Özkonak Yeraltı Şehri’nin yapılış tarihinin MÖ. 400 yıllarına dek uzandığı biliniyor.

Diğer yeraltı şehirlerinden farklı olarak Özkonak’ta katlar arası haberleşmeyi sağlayacak çok dar ve uzun delikler var. Düzgün oyulmuş odaların girişleri kapatıldığında, havalandırması da beş santimetrelik bu dar ve uzun deliklerle sağlanmış.

ozkonak-yeralti-sehri

Özkonak Yeraltı Şehrinde Kaymaklı ve Derinkuyu’da olduğu gibi hava bacası, su kuyusu, şıra hane ve sürgü taşları bulunuyor. Dört kattan oluşan yeraltı şehri, henüz tam olarak temizlenemese de temizlendiği kadarıyla geniş alanlara yayılan galeriler birbirlerine tünellerle bağlanmış.

En alttaki dördüncü katın sonuna, sadece tek bir kişinin hareket edebileceği kadar dar bir koridordan geçilerek ulaşılıyor. Bu en son bölümün ise, yeraltı şehrinin cezaevi bölümü olduğu tahmin ediliyor. Katlar arasında ve bazı odaların girişinde kapı görevi gören ve ancak çok sayıda insan gücüyle hareket ettirilebilen, değirmen taşından daha büyük, tonlarca ağırlığı olan üç “Tığraz Taşı” var.

Tığraz Taşı’nın kapatıldığı kapı girişlerinin üzerinde, gelen düşmanı tuzağa düşürmek için kullanılan avlama delikleri yer alıyor. Bu deliklerden kızgın yağlar dökülerek düşman püskürtülmeye çalışılmış.

ozkonak-kapadokya

Adres: Özkonak Kasabası Avanos, Nevşehir
iktm50@kulturturizm.gov.tr
Tel: +90 (384) 213 42 60

Ziyaret günleri ve saatleri
Nisan-Ekim: 08.00-19.00
Kasım-Mart: 08.00-17.00
Tatil Günü: Yok, dini bayramların birinci günü saat 13.00’e kadar kapalı.
Giriş Ücreti: 10 TL, Müzekart geçerli

Özkonak Yeraltı Şehri’ne nasıl gidilir

Kapadokya’ya havayolu ile gelmek isterseniz, Türk Hava Yolları’nın her gün İstanbul-Nevşehir arasında karşılıklı uçak seferleri bulunuyor. Nevşehir merkezine 30 kilometre mesafede olan Kapadokya Havaalanı’ndan 20 dakikalık yolculukla herhangi bir Nevşehir yerleşim yerinde olabilirsiniz. Diğer alternatif olan Kayseri Havaalanı’na inmeyi düşünürseniz Türk Hava Yolları gibi Onur Air, Pegasus ve SunExpress havayolu şirketlerinin de Kayseri Havaalanı’na uçuşları var. Nevşehir merkeze 100 km uzaklıkta olan havalimanından 45 dakika içerisinde Nevşehir ilçelerinde olmanız mümkün.

Avanos’a 14 kilometre uzaklıktaki Özkonak Yeraltı Şehri, Avanos ilçe sınırları içerisindeki Özkonak Kasabası’nın doğu girişinde bulunuyor. Nevşehir’in Avanos ilçe sınırları içerisindeki Özkonak Kasabası’nın Nevşehir’e uzaklığı ise otuz beş, Avanos’a uzaklığı ise on yedi kilometre. Özkonak’a kara yoluyla ulaşmak için Nevşehir-Avanos-Özkonak istikametini kullanarak rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kapadokya bölgesindeki 200’ü aşkın yeraltı şehri arasında en çok ziyaret edilenlerden biri olan Özkonak, bölgenin tarihi geçmişi ve gizemli kültürüne tanık olmak için iyi bir seçenek.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here