İstanbul’un Beşiktaş ilçesinde yer alan Ortaköy Camii, Osmanlı Dönemi’nde birçok yapıya imzasını atmış ünlü Balyan Ailesi’nin eserlerinden sadece biri. Halk arasında Büyük Mecidiye Camii olarak da bilinen cami zarif neo-klasik üslubuyla dikkat çekiyor.

19. yüzyılda inşa edilen en görkemli yapılardan biri olan camii, ihtişamıyla Boğaziçi’ne oldukça farklı bir güzellik katıyor.

Ortakoy-Camii-Istanbul

Ortaköy Camii tarihi

Barok mimarisinin en güzel örneklerinden biri olan Ortaköy Camii’nin, yapılış tarihi 1853 yılına uzanıyor. Eskiden yerinde Vezir İbrahim Paşa’nın damadı Mahmut Ağa’nın yaptırdığı bir mescit bulunan cami, Sultan Abdülmecit’in isteğiyle Nigoğos Balyan’a yaptırılmış.

Harim ve Hünkar Kasrı olmak üzere iki bölümü bulunan caminin, mozaik ve mermerleriyle ünlü tasarımı oldukça dikkat çekici. İçinde bulunan Allah ve Muhammed yazılı levhaların bizzat Sultan Abdülmecid Han tarafından yazıldığı cami, tek şerefeli iki minareye sahip.

Duvarları beyaz kesme taştan yapılmış olan caminin temeli, deniz kenarında olması nedeniyle 1960 yılında çökme tehlikesiyle karşı karşıya kalmış. Yapılan çalışmalarla güçlendirilen camide 1984 yılında bir de yangın çıkmış. Bu felaketten sonra restore edilip eski görünümüne kavuşturulmuş olan Ortaköy Camii en son 2011 ile 2014 arasında tekrar bakıma alındı. 3 yıl süren restoran çalışmalarının ardından cami, 2014 yılında törenle yeniden ibadete ve ziyarete açıldı.

Ortakoy-Camii-Nerede

Ortaköy Camii’ne giriş saatleri

Ortaköy Camii, çoğu cami gibi sabah 9 ile akşam 18 arasında ziyarete açık, ancak namaz saatlerinde ziyaretçilere kapalı.

Ortaköy Camii nerede

Ortaköy Camii, İstanbul Boğaziçi’nde Beşiktaş’ın Ortaköy semtinde bulunuyor.

Ortaköy Camii nasıl gidilir

Toplu taşıma ile Ortaköy’e ulaşmak için; Kabataş yönünden kalkan 22, 22RE, 25E Taksim yönünden kalkan 40, 40T, 42T numaralı otobüslere, Kuruçeşme’den kalkan 57UL numaralı otobüse binmeniz gerekiyor. Ayrıca vapurla Beşiktaş’a gelip buradan Ortaköy yönüne giden otobüslere binerek de ulaşım mümkün.

İçi kalem işleri, bezemeler ve hat sanatıyla süslü olan Ortaköy Camii; eşsiz konumuyla Boğaziçi’nde görülmesi gereken önemli yapılardan biri.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here