Dini ve politik gerilim nedeniyle kötü gözüyle bakılsa da Ortadoğu dünyanın en etkileyici bölgelerinden biri ve nefes kesici yerleri bulunuyor. Batı’nın klasik inanışının tam tersine seyahat için çok güvenli (özellikle Türkiye, Ürdün, Arap Emirlikleri ve İsrail) ve çoğu ölmeden mutlaka bir kere görülmese gereken yerler.

Ortadoğu’da Görülmesi Gereken 10 Şehir

1. Kahire, Mısır

Ortadoğu'da Görülmesi Gereken 10 Şehir

Şu sıralar sosyal ve politik olaylar yüzünden pek gidilecek bir yer olmasada elbet bir gün bunlar bitecek ve Kahire tekrar dünyanın mutlaka gidilmesi gereken bir yeri haline tekrar gelecek. Nil nehri kenarında muhteşem bir yere sahip ve şehir merkezi tüm bu kaos’u unutturacak Paris benzeri bir mimariye sahip. Ancak Giza piramitleri ve tarifsiz mısır hazinelerinin sergilendiği Mısır Müzesi gibi yerler olduğu sürece Kahire herkesin gidilecek yerler listesinde olması gerekiyor.

2. Istanbul, Türkiye

Ortadoğu'da Görülmesi Gereken 10 Şehir Istanbul, Türkiye

Hem Avrupa’da hem Asya’da bulunuyor ve Doğu ile Batı’yı Orta Doğu’da birleştiren bir yer. 16 yüzyıl boyunca dev bir imparatorluk burada yaşamış ve eski adı Constantinople olan bu muhteşem şehrin her yerinden mimari ihtişam akıyor. Sultanahmet Camii (Blue Mosque) ve Ayasofya dışında bir çok diğer kültürel etkinlik de bulunuyor ancak artık İstanbul gelenekselliğin ve modern çağın birbiriyle uyum içinde yaşadığı kozmopolit bir şehir. Günün sonunda mutlaka boğaz manzarası olan bir yerden şehri izleyin.

3. Petra, Ürdün

Petra, Ürdün

Ürdün baştan sonra büyülü bir şehir ve bu büyünün etkisi Petra’da zirve yapıyor. Taşlar oyularak kurulan bu şehrin bir benzeri dahi dünyanın hiç bir yerinde yok. Çölde yaşayan kabileler tarafından muhteşem bir şekilde oyularak yapılmış tapınaklarıyla tarihin görmüş olduğu en kusursuz şehirlerden biri haline gelen Petra özellikle akşam gün batımında olağanüstü bir güzelliğe sahip oluyor.

4. Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Dubai, Birleşik Arap Emirlikleri

Geleceğin şehri aynı zamanda bugünün de şehri. Her şey yeni, daha yeni, büyük ve daha büyük olmakla alakalı ve sürekli kendisinden daha iyi olmaya çalışan bir yarış içinde. Dünya’nın en modern metropollerinden biri olma çabasında ve artık dünyanın en büyük otellerinin bulunduğu olağanüstü bir deniz kenarı bölgesi. Dubai’yi ziyaret etmek geleceğe bir pencereden bakmak gibi bir şey.

5. Kudüs, İsrail

Kudüs, İsrail

Bu olağanüstü şehirde olmak tarihde 3000 yıl geriye gitmek gibi. Dünya’nın ruhsal merkezi ve 3 büyük tek tanrılı inanç olan Yahudilik, Hıristiyanlık ve İslam için kutsal sayılan bir yer Kudüs. Hangi dinden olursanız olun (hatta dininiz olmasa bile) yine de burda ki yaşam ve şehrin atmosferi karşısında etkilenmemeniz imkansız.

6. Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri

Abu Dabi, Birleşik Arap Emirlikleri

Abu DabiBAE’nin başkenti aynı zamanda Orta Doğu’nun en büyük kültürel şehri de olmak istiyor. Bu yüzden Guggenheim ve Louvre müzeleri için yeni yerler yaratıyor ve sadece bu bile onu mutlaka gidilmesi gereken bir yer haline getirecek. Bir çok adaya sahip ve aslında sadece bunlar bile onu çekici bir destinasyon yapmaya yetiyor. Gökyüzüne uzanan binaları ve müslüman olmayanların da ziyaret edebileceği dünyanın en büyük camileri de yine burada bulunuyor.

7. Tel Aviv, Israil

Tel Aviv, Israil

New York, Miami ve Rio’nun harika bir karışımı olan dünyanın en sürpriz dolu şehirlerinden biri Tel Aviv. Aslında bir Yahudi şehri olarak biliniyor olsa da kozmopolit ve insanı her daim tatildeymiş gibi hissettiren atmosferiyle bilinmeyi tercih ediyor. 24 saat durmak bilmeyen etkileyici bir gece hayatı ve plaj partileriyle meşhur. Havanın da sürekli olarak güzel olması da genç ve hareketli nüfusun tam olarak istediği ortamı sağlıyor.

8. Luxor, Mısır

Luxor, Mısır

Mısır Tapınakları’nın en büyüklerinin bulunduğu muhteşem bir yer Luxor. Krallar Vadisi ve Karnak Tapınağı’nda mumyalar, yıllar önce kaybolmuş kültürler ve firavunlarla ilgili her türlü hikayeyi bulabilirsiniz. Karnak özellikle muhteşem ve şu ana kadar yapılmış en büyük tapınak olma özelliğine sahip.

9. Doha, Katar

Doha, Katar

Pek yakında Doha ile ilgili daha fazla şey duymaya başlayacaksınız. Katar’ın bu şehir ile birlikte dünyanın en başta gelen şehirleri arasına girme konusunda oldukça sıkı çalışıyor. Dev oteller, çarpıcı modern gökdelen tasarımları ve dünyaca meşhur kültürel etkinliklere sahip. Şehrin modern ve zengin görüntüsü sebebiyle kimileri tarafından “yeni Dubai” olarak da gösteriliyor.

10. Ölüdeniz, Ürdün

Ölüdeniz, Ürdün

İsrail ve Ürdün sınırında bulunan bölge dünyanın en alçak yeri olarak biliniyor. Ürdün tarafı görülmeye değer ve kalmak için bir çok muhteşem yerler bulunuyor. Tuzlu suları ve onu çevreleyen dağların güzel görüntüsü binlerce yıldır sürekli ziyaretçileri kendine çekiyor.

1 YORUM

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here