Orhaniye, Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı, sımsıcak Akdeniz ikliminin etkisinde şirin mi şirin bir turizm beldesi. Marmaris’in 30 km güneybatısında ve Turgut’tan 2,5 kilometre sonra yer alan Orhaniye, Hisarönü Körfezi‘nin önemli turist ve yat demirleme bölgesinden biri. Marmaris’in yakınlarında bulunan popüler tur ve gezi yeri Orhaniye, aynı zamanda Kızkumu Plajı ile ünlü.

Orhaniye’de, Hisarönü Körfezi’ndeki çevre koy ve adalara yapılan tekne turlarına katılabilir, Selimiye, Hisarönü, İnbükü Koyu ve Dişlice Adalarını keşfe çıkabilirsiniz. Diğer yandan, yat tutkunlarının popüler bir konaklama merkezi olan Orhaniye Körfezi yakınlarındaki Martı Marina’daki eski kilise kalıntılarını görebilirsiniz.

Orhaniye Marmaris Nerede

Orhaniye nerede nasıl gidilir

Etrafı çam ormanlarıyla kaplı, temiz, güzel ve bakir plajlarıyla muhteşem bir doğaya sahip Orhaniye, günün her saati çarşaf gibi olan deniziyle de büyüleyici. Tarihi MÖ. 3. yüzyıla dek uzanan Orhaniye, Keçibükü ve Merkez Mahalle’den oluşan eski bir Rum köyü. Çam ormanları, dağları ve tarihi zenginlikleriyle dikkat çekici olan beldenin en turistik adresi ise Kızkumu Plajı ile Bybassos Krallığı‘na ait olduğu düşünülen bir kale kalıntısı.

Orhaniye’de pek çok konaklama seçeneği var, ancak beldenin en güzel özelliği büyük otellerin bulunmayışı. Daha çok motel ve pansiyon türü konaklama imkanlarının yer aldığı Orhaniye’de konakladığınız takdirde İnbükü ve Dişlice Adalarının yanı sıra, Kamelya ve Keçi Adaları ile Artur Koyu’nu da ziyaret edebilirsiniz. Sessiz ve ucuz bir tatil geçirebileceğiniz doğa harikası bir yer olan Orhaniye’de kırmızı çakıllardan oluşan 650 m’lik set üzerinde neredeyse karşı kıyıya kadar denizin içinde yürümek ve iskelede kolaylıkla balık avlamak mümkün.

Orhaniye Kızkumu Nasıl Gidilir

Marmaris-Datça yolu arasındaki Bozburun yol ayrımından biraz daha devam ettiğinizde, ikinci koy olan Orhaniye’ye varıyorsunuz. Marmaris’ten Orhaniye’ye minibüs seferleri de düzenleniyor.

Kızkumu Plajı’na da, Marmaris merkezden hareket eden Orhaniye dolmuşları ile ulaşabileceğiniz gibi, özel aracınızla geliyorsanız Marmaris-Datça karayolunun 29. km’sinde Hisarönü-Orhaniye-Selimiye sapağından girip yaklaşık 5 km ilerleyerek ulaşabilirsiniz. Kızkumu için diğer bir alternatif ise İçmeler bölgesinden eski Datça yolunu takip ederek, Değirmenyayı Köyü’nden yeni Datça yoluna bağlanıp yine Bozburun üzerinden Kızkumu’na ulaşmak.

Muğla’nın Marmaris ilçesine bağlı Orhaniye, muhteşem denizi, güneşi ve kumsallarının yanı sıra, sakinliği ve bakirliği ile de huzuru garantiliyor. Etrafı mis gibi çam ormanları ile çevrili beldeyi keşfedin!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here