Avustralya’dan, Güney Amerika’ya, Uzak Doğu’dan Asya’ya uzanan bu arayışta, otoriteler seyahatseverler için görülesi şehirlerin listelerini hazırlıyor. Şehirler, insan uygarlığının merkez üsleri.

Milattan önce Eriha, 600’lerde o zamanki adı ile Konstantinapolis, 20. yüzyılda New York, gerek coğrafi konumları, gerek tarımsal kapasiteleri, gerekse kültür merkezleri olmaları ile dünyanın en büyük şehirleri olma unvanına sahip oldular.

Her biri kendi zamanının en gelişmişi idi ancak doğal afetler ya da savaşlar sebebi ile bu unvanı başka şehirlere devretmek zorunda kaldılar.

Önümüzdeki 10 Yılın En İyi Şehirleri

1. Lizbon

Lisbon, Portekiz

Önümüzdeki yıllarda Lizbon oldukça gelişecek. Yeni bir havalimanı ve nihayet Madrid’e hızlı tren yapılmasının dışında şehir merkezi yeniden yapılandırılıyor, Dünya Mirasları Bölgesi olarak da ilan edilmesi umuluyor. Son birkaç yılda Orient ve Berardo Müzeleri gibi iki önemli müzeyle birlikte, bu yıl MUDE Tasarım ve Moda Müzelerini de bünyesine katarak genişlemeye de devam ediyor.

Baixa Bölgesi hâlihazırda Vincci Baixa ve Gat Rossio gibi dünyanın en iyi otellerinin de aralarında bulunduğu bir yer. Lizbon zaten Avrupa’nın görülmesi gereken kentlerinden biri ve birkaç yıl sonra yalnızca gümüş tepside servis edilmeye başlanacak. Belki de Avrupa’daki diğer tüm şehirlerden çok daha ilgi çeken bir yer haline gelecek.

2. New York

New York, ABD

11 Eylül saldırılarının üzerinden on yıl geçmesinin ardından artık eskisi gibi kötü anılarla hatırlanmayacak. Saldırıda yaşamını yitirenler ve New York ruhunu geri getirmek adına yeni bir Özgürlük Kulesi yapılıyor. Yerel haberlere göre 2018’e kadar tüm proje halka açıklanacak. O zamana kadar yeni bir şey yapılmayacağını düşünmeyin. Sonuçta burası dünyanın uyumayan şehri ve her zaman mutlaka bir yenilik vardır.

Times ve Herald Meydanları’nın yayalaştırılması ve High Line’ın açılmasıyla birlikte Manhattan artık ziyaretçiler için daha ilgi çekici bir yer haline geldi. Öyle ki Williamsburg’ün sanatçı topluluğu sayesinde Brooklyn bile turistik bir yer olmaya başladı.

3. Rio De Janeiro

Rio De Janerio, Brezilya

Rio Dünya Kupası 2014’ü organize etmiş olsa organizasyonlar bitmiyor, bu yıl 2016 Yaz Olimpiyatları’nı organize ediyor. Şu aralar dünyanın tüm gözü buranın üzerinde olduğu için Rio De Janeiro da imajını düzeltmek için oldukça sıkı çalışıyor. Kendi kendine oluşmuş olan doğal güzelliğinin yanı sıra çevre temizliği ve kırık dökük binaların yıkılıp yeniden yapılması en büyük öncelikleri arasında.

24 milyon ağaç, metro ağının genişletilmesi, polis ve güvenlik sayısının arttırılması ve yeni spor merkezlerinin açılması da bu öncelikler arasında bulunuyor. Hepsi yapılıp bittikten sonra, Rio şu an olduğundan katbekat daha muazzam bir şehir haline gelecek. Şu anda ziyaret etmemek için hiç bir sebep olmadığını ve dünyanın en güzel şehirlerinden biri olarak kabul ediliyor oluşunu da söylemeden geçmeyelim.

4. Atina

Atina, Yunanistan

Atina’nın önceki Olimpiyat zamanından kalan yükselişi devam ediyor, zira ziyaretçiler şehrin modern yapıları yanında antik eserlerini de görebiliyorlar. İkisini bir arada sunan yegâne yapı ise tabii ki 30 yıllık bir emeğin ürünü olan Acropolis Müzesi.

Hepsinden öte şehir dünyanın en modern haliyle geçmişi mükemmel bir şekilde birleştirip zaman kavramını yok eden bir atmosferle gezginleri kucaklıyor. Önümüzdeki yıllarda Yunan adalarına kaçmayı bırakacaksınız çünkü bu metropol sizi sizden alacak.

5. Varşova

Varşova, Polonya

Son yıllarda Avrupa seyahatinin değişmez kentleri arasında olan Prag ve Budapeşte’ye önümüzdeki yıllarda bir başka doğu Avrupa şehri olan Varşova da katılacak. İkinci Dünya Savaşı’nda neredeyse tamamen yok olan şehir mükemmel bir şekilde tekrar yapıldı ve artık göz ardı edilemeyecek.

2014’te Avrupa Birliği’ne girişinin 10. Yılını kutlayan Polonya’nın başkenti, bambaşka bir şehir haline geldi. Krakow ile birlikte ziyaret edilmeyi hak eden bu şehir Avrupa’nın en yeni mücevherleri arasında bulunuyor.

6. İstanbul

İstanbul, Türkiye

Değişen teknolojiyle birlikte, mimari, tasarım, uluslararası gazete ve dergiler İstanbul‘u, mutlaka görülmesi gereken şehirler arasında en ön sıralara koyuyor. Haberlerde; ”Avrupa’nın yeni eğlence başkenti”, ”Yeryüzünün cenneti”, ”Bir vazgeçilmez” başlıkları atılan İstanbul’un, gösterdiği performansla dünyanın 150 büyük şehri arasından birinci sıraya yükselmesi dikkati çekiyor. Türkiye Avrupa Birliği’ne alınsa da alınmasa da her zaman Avrupa’nın (ve Asya’nın!) bir parçası olarak kalacak.

2010’da kültür başkenti olan şehirde Ayasofya, Sultanahmet ya da Kapalı Çarşı dışında çok fazla daha alternatif bulunuyor. Dünyanın tartışmasız en güzel manzaralı bar ve restoranlarının bulunan şehir her bakımdan mutlaka görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Şehrin yaşayan geçmişi içinde kaybolsanız da hareketli ve canlı yaşamıyla tekrar geleceğe dönüşü yaşayacaksınız.

7. Helsinki

Helsinki, Finlandiya

Kuzeyin en popüler şehirleri Kopenhag ve Stokholm olsa da Helsinki de ilgi çekmeyi başarıyor. 1990’dan beri hızlı bir şekilde büyüyen şehir canlı ve kültür dolu bir yer haline geldi. Dünya tasarım şehri olarak seçildikten sonra Nokia gibi büyük markaların, eğitim ve araştırma kurumlarının doğmasına olanak sağladı.

8. Berlin

Berlin, Almanya

Geçtiğimiz yıllarda meşhur Berlin Duvarı’nın yıkılışının 20. yılı kutlandı ve dünyanın gözü, önümüzdeki yıllarda da Almanya’nın başkentinde olmaya devam edecek. Dünyanın en gelişmiş şehirlerinden biri olan Berlin önümüzdeki yıllarda da böyle olmaya devam edecek.

Yakın zamanda açılan Neues Müzesi dışında yeni açılışlar da sırada bekliyor. Charite Tıp Fakültesi’nin 300. yılı, Humboldt Üniversitesi’nin 200. yılı ve Botanik Bahçesi’nin 100. yılı da yapılacak etkinliklerden sadece birkaçı.

9. Sevilla

Sevilla, İspanya

Barselona dünyanın en kültürel şehirlerinden biri. Bilbao halen post-Guggenheim Rönesansı’nın tadını çıkarıyor. Valencia yeniden dirilişte ve Madrid küresel ekonomik krize rağmen gücünden bir şey kaybetmiş görünmüyor. İspanya’nın bir başka kültürel şehri olan Sevilla da artık bu listeye girmiş durumda. Nehir kenarında yapılan yeni yerleşim bölgeleri şehrin modern bir havaya girmek üzere olduğunun göstergesi.

Endülüs Modern Sanat Merkezi gibi projeler de şehri uzun bir siesta’dan uyandırıyor. Artık daha ileriyi gören ve daha kozmopolit bir şehir çizgisi sergiliyor. Yeni restoranlar, şık oteller, gökyüzüne uzanan modern mimariler bu oluşumun en güzel örneklerini gözler önüne seriyor. Sevilla şu anda bile gidip görülesi bir yer ama önümüzdeki yıllarda çok daha fazlasını göreceğimiz kesin.

10. Napoli

Napoli, İtalya

Ciddi bir imaj problemiyle boğuşuyor olsa da Napoli şu aralar oldukça hızlı yaygınlaşan modern sanat etkinliklerine ve birçok ilginç yeni yapılanmaya ev sahipliği yapıyor. 2005’te restorasyonu mimar Alvaro Size Vieira tarafından yapılan Museo Madre, dünyanın en ünlü sanatçıları olan Jeff Koons ve Francesco Clemente gibi isimlerin çalışmalarını sergiliyor.

Ayrıca içerisinde bulunan salonda konser ve tiyatro gösterileri düzenleniyor. Giderek artan ziyaretçiye konaklama imkanı sunmak adına sonunda birçok yeni sofistike otel yapıldı, yakın zamanda açılışı yapılan Romeo Otel de bunlardan biri. Ziyaretçileri Capri ya da Amalfi Sahilleri’ne kaptırmamak için yakında daha fazlası da Napoli’de olacak.

Metropollerdeki çok katlı apartmanlarda yaşayan, aylarca dokunduğu tek yaprağın balkonundaki çiçek olduğu; gün boyunca ofislerine hapsolup jalûzilerin arasından güneşi gören; hiç durmadan rekabet ettiği meslektaşlarıyla kahve molalarında işten başka bir şey konuşmayan insanoğlu, bulduğu ilk fırsatta doğayla bütünleşmek, yeni ülkeler keşfetmek ve farklı kültürlere mensup insanlarla tanışmak istiyor.

2 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here