Ana sayfa Yaşam Sinema Sinema: On The Road / “Yolda” Olmak

Sinema: On The Road / “Yolda” Olmak

294
0

On-The-Road-Yolda-OlmakJack Kerouac, Beat Kuşağı akımının kurucusu ve Yolda (On The Road) adlı romanıyla bu akımın simgesi olarak kabul edilir. 1951’de yazıp Viking Press tarafından 1957’de roman yayınlandı. Büyük ölçüde otobiyografik olan ve çoğu unsuru gerçek hayattan alınan romanda, Kerouac ve arkadaşlarının yüzyılın ortasında ABD’yi baştan başa dolaştığı yolculuklar ve daha sonra Beat Kuşağı olarak adlandırılacak yakın arkadaş çevresi anlatılır. Savaş sonrası Amerikan gençliğini en fazla etkileyen ve Beat kuşağını tanıtan en iyi eserlerden biri oalrak kabul edilir (Wikipedia).

Kitabı okurken, bitirdikten sonra çok pis yola çıkma hissiyatı veriyor. Herşey den kaçıp gitmek istiyorsunuz. Gözünüze uzun ve sonsuz bir yol beliriyor. Jack Kerouac kendi yaşadıklarını kaleme alması, bunu da çok hızlı bir süre de rulo kağıda yazması gibi bir çok değişik hikayesi de var. Kitabı yazarken caz tınıları eşliğinde yazmış.

Siz de okurken aynı caz müziğinde ki gibi kendinizi kaptırıyorsunuz. Bir nevi kulağınızda müzikle yola koyuluyorsunuz. Hep bir arayış içinde olan gençlerin yolla var oldukları, yolla yaşadıkları ama yol bitince de ne yapacaklarını bilmemeleri, hayatın akışının her an değişeceğini gösteren bir kitap oldu benim için. Kitabı bitirince Neal Cassady gibi birisiyle yola çıkmanın ne kadar güzel olacağını düşündüm.

Neal-cassady-and-jack-kerouacJack Kerouac kitabı için ”Yolda sürekli düşündüğüm bu: aslında bulamadıkları bir şeyin peşinde otostop çekerek Kaliforniya’ya giden iki adam yollarda kendilerini kaybediyorlar ve başka bir şey ümidiyle aynı yoldan geri dönüyorlar”. Kerouac  arkadaşı Neal Cassady’e yazdığı 1951’de ki mektupta ise şunları söylemiş: ”Hızlı gittim çünkü yol hızlıdır”. Kitabı anlatan en iyi cümleler bunlar bence.

Bob Dylan ise kitap için şunları söylemiş: “Yolda’yı sanırım 1959’da okudum. Hayatımı değiştirdi, tıpkı herkesin hayatını değiştirdiği gibi”. Evet, insanların hayatını değiştirme gibi bir gücü var. Kitabı sevdim ve gerçekten insanı kaçıp gitmeye zorluyor. Her ne kadar şimdi bunu yapmam imkansız olsa da, daha sonraki yıllar da tekrar okuyacağım bir kitap. Kim bilir belki o zaman ben de yollara düşerim.

Ayrıca kitap bu sene filme uyarlandı ve 2012 de vizyona girecek. En nefret ettiğim şey kitapların filme uyarlanıp mahvedilmesidir. Kitapla olan o özel bağlantıyı filmle kesip o büyüyü bozuyorlar. Umarım bu da öyle olmaz.

Kitabın da adı gibi ”Yolda” okunması daha keyifli; her ne kadar yanınızda Neal  gibi birisi olmasa da. Kitap ne mutlu ki, tam yola çıkarken elime düştü, hem de orjinal rulo baskısıyla. Yolda okumanın keyfiyle ”Yolda”yı okudum. Size de öneririm okuyacaksanız ”Yolda” okuyun…

Kitabın başındaki notla bitiriyorum 🙂

Asilerin,

kaybedenlerin

hayalperestlerin,

küfürbazların,

günahkarların,

beyaz zencilerin,

aşağı tırmananların,

yola çıkmaktan çekinmeyenlerin,

uçurumdan atlayanların…

dili, sesi

Yeraltı Edebiyatı…

Twilight serisi ile bir çok hayrana sahip Kristen Stewart’ın 2012′de vizyona girecek filmi ‘On The Road’ın ilk fragmanı

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here