Prag‘daki Eski Kent Meydanı, güzel mimarisi, tarihî geçmişi ve hareketli atmosferiyle gezginlerin kalabalıklar halinde toplandığı popüler noktalardan birisi. Meydan 12. yüzyılda kurulduğu ve şehrin pazar yeri olarak işlev gördüğü günlerden beri çok fazla değişim geçirmemiş.

Şehri kuş bakışı izleme imkânı sunan Eski Belediye Binası ve ziyaretçilerini 1400’lü yıllara götüren Astronomik Saati de sahip olduğu alan içerisinde barındıran meydan, şehirdeki tarihî canlılığın merkezi olarak kabul ediliyor. Meydana sonradan 1915 yılında dinî reformist Jan Hus tarafından bir anıt ilave edilmiş.

Old Town Square (Eski Kent Meydanı)

Old Town Square, Prag

Kendinden geçmiş ziyaretçilerin meydanda yaptığı aktivitelerin başında gezinmek, bir köşeye çekilip gelen geçeni izlemek ve meydanın göbeğinde yer alan kilise reformcusu olan Jan Hus’a ait heykeli incelemek geliyor.

Tarihi binaların yanı sıra meydanda hem yerli hem de yabancıların çokça tercih etmesi nedeniyle özellikle yaz aylarında dolup taşan çeşitli restoranlar ve kaldırım üstü kafeler mevcut.

Eski Kent Meydanı, Prag

Akşam saatlerinde ise meydanı, birbirinden eğlenceli etkinlikler düzenleyen sokak müzisyenleri, göstericiler ve onları izlemek için toplanan turistler dolduruyor.

Son zamanlarda Prag’ı ziyaret eden gezginler, Eski Kent Meydanı’nın şehri gezmeye başlamak için oldukça ideal bir nokta olduğu konusunda hemfikirler.

Old Town Square, Prague

Böylece meydanda yer alan kafelerden birinde oturarak gelip geçenleri izlemenin oldukça keyifli bir aktivite olduğunu düşünüyorlar. Prag tarihi meydana ulaşmak için ise Staromestska metro istasyonunu kullanmak gerekiyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here