Odessa, Ukrayna’nın beş büyük kentinden biri. Ülkenin güneybatısında yer alan ve Karadeniz kıyısındaki en büyük limanlardan birine ev sahipliği yapan Odessa’ya, İstanbul’dan Türk Hava Yolları ile Ukraine International’ın haftanın 7 günü direkt uçuş seferleri bulunuyor.

Şehrin güneybatısında, şehir merkezinden 7 km mesafede bulunan Odesa Havalimanı’ndan Odessa merkeze gitmek için, otobüs ve troleybüs seferlerinin yanı sıra taksi ve araç kiralama seçenekleri de mevcut.

Odessa-Nasil-Gidilir
Odessa Opera Binası

Odesa Havalimanı terminal çıkışından hareket eden 117 No’lu otobüsle, şehir merkezine ulaşım mümkün. Diğer seçenek olan 14 No’lu troleybüsü tercih ederseniz de, şehir merkezinde yer alan Odessa Tren İstasyonu’na dek gidebilirsiniz. Troleybüsler havalimanındaki terminal binasının sağ tarafındaki otobüs istasyonu ile yan yana bulunuyor.

Odesa’da şehir içi ulaşımda en çok tercih edilen toplu taşıma aracı olan otobüsler, şehrin tüm bölgelerine ulaşım sağlıyor. Aynı şekilde troleybüsler de hafta içi 06.45 ile 19.00 saatleri arasında çalışırken, hafta sonları ise 07.00 ile 19.20 saatleri arasında hizmet veriyor.

Odessaya-Nasil-Gidilir
Odessa Arkeoloji Müzesi

Taksiler ise, havalimanından şehir merkezine ulaşım için bir başka seçenek. Terminal çıkışlarında bulunan havalimanı taksilerini tercih ettiğinizde, güvenli bir şekilde şehir merkezine gidebilirsiniz.

Odessa, Ukrayna’nın en güzel şehirlerinden biri. Kütüphaneleri, müzeleri ve tiyatrolarıyla tam bir kültür merkezi olan Odessa, bir yandan da Ukrayna’nın tatil, deniz ve eğlence adresi. Yaz aylarında yerli ve yabancı pek çok turistin akın ettiği 31 kilometrelik sahil şeridi, göz kamaştıran tarihi ve mimari dokuları, müzeleri, kültürel zenginlikleri ve yöresel mutfağı ile oldukça tercih edilen bir destinasyon.

2 YORUMLAR

  1. Odessa Tatiliniz için erken rezervasyonlardaki uygun fiyatlar sizleri bekliyor. Odessa’da rehberlik hizmetleri Ali Resh facebook.com/ali.resh.1

  2. Ulaşımın bu kadar kolay olması çok büyük avantaj sanırım. Hazır vize ve pasaportlar da sorun olmaktan çıkmışken bu yazı iyi geldi 🙂

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here