Odessa, Ukrayna’nın güneybatısında yer alan ülkenin dördüncü büyük kenti. Karadeniz kıyısındaki en büyük limanlardan birine sahip olan Odessa, mühendislik, gemi inşaatı ve petrol rafinerileriyle Ukrayna’da endüstrinin kalbinin attığı merkez konumunda. Aynı zamanda da ülkenin Avrupa’ya ve ticarete açılan kapısı.

Kütüphaneleri, müzeleri ve tiyatrolarıyla tam bir kültür merkezi olan Odessa, bir yandan da Ukrayna’nın tatil, deniz ve eğlence adresi. Yaz aylarında yerli ve yabancı pek çok turistin akın ettiği 31 kilometrelik sahil şeridi, göz kamaştıran tarihi ve mimari dokuları, müzeleri, kültürel zenginlikleri ve yöresel mutfağı ile oldukça tercih edilen bir destinasyon.

Odessa-Gezi-Rehberi

Nüfus yoğunluğu bakımından Kiev ve Kharkiv’in hemen ardından gelen Odessa, sahip olduğu 20 üniversitesi ve Avrupa’nın dört bir yanından ağırladığı öğrencileriyle, günlük yaşamın her daim canlı ve dinamik olduğu bir şehir. Eğlence dolu plajları, renkli gece hayatı ve tiyatrosundan operasına sanatın her yönüyle hayat bulduğu bir kent olan Odessa’da günün 24 saati dolu dolu yaşanıyor.

Odessa Gezi Rehberi

Odessa’nın daha önce Hacıbey olan ismi 1794’te Ruslar tarafından değiştirilmiş. İlk olarak 1200’lerde Kırım Hanı Hacı Giray’ın kurduğu küçük bir Tatar köyü olan Odessa, 1529’a dek Osmanlı kontrolünde kalmışsa da, 1792’de Rus hakimiyetine geçmiş. Aynı yıl Odessa ismiyle yeniden kurulan şehir, 1905’te Potemkin Zırhlısı mürettebatının isyanı ile devrimin merkezi olmuş. Sovyet Rusya döneminde ülkenin en önemli ticaret kapısı ve Sovyet deniz gücünün konuşlandığı yer haline gelen Odessa, günümüzde ise Ukrayna’nın en önemli liman şehri konumunda.

Odessa Gezilecek Yerler

Odessa, 19. yüzyılda Saint Petersburg, Varşova ve Moskova’dan sonra Rus İmparatorluğu’nun en büyük dördüncü şehri olmasıyla, Rus, Fransız ve İtalyan mimarisiyle yoğurulmuş ve Akdeniz stiliyle şekillenmiş bir kent. Sokaklarında Art Nouveau, Rönesans ve Klasik dönem yapılarıyla büyüleneceğiniz bu şehir, tarih, kültür ve eğlencenin her türlüsünü bulabileceğiniz nefis bir destinasyon.

Odessa’da Potemkin Merdivenleri, Deribasovskaya Caddesi, Şevçenko Parkı, Luzanovka Parkı, Ekaterininskaya Meydanı, Prymorsky Bulvarı, Odessa Kalesi ve Puşkin Caddesi gibi adreslerle öne çıksa da, aslında bundan çok daha fazlası var. 19. yüzyılda kireç taşından yapılan yer altı evleri ve büyük ılıcaları, Tolstoy, Brzozowski, Vorontsov ve Potocki Sarayları, Richelieu Dükü Anıtı ve Vorontsov Anıtı, Preobrazhenskiy ve Viktorya Parkları ile Arkadia Plajı gibi şahane plajlarıyla birkaç gününüzü ayırmanız gereken bir şehir.

1. Deribasovskaya Caddesi

Deribasovskaya-Street-Odessa

Deribasovskaya Caddesi, Türk-Rus savaşında, Rus donanması Amirali Jose de Ribas’ın adını taşıyor. Odessa’nın kalbi olan ve enerjisi hiç tükenmeyen cadde aynı zamanda şehrin en ünlü parklarından biri olan Garden of Life ile Odessa Opera ve Balesi, Dük Richelieu Anıtı, Odessa Limanı, Arkeoloji Müzesi, Puşkin Anıtı ve Potemkin Merdivenleri’ne de ev sahipliği yapıyor.

2. Potemkin Merdivenleri

Potemkin-Steps-Odessa

Potemkin Merdivenleri Odessa’nın en önemli sembolü. Potemkin Bulvarı üzerinde yer alan ve İtalyan mimar Francesco Boffo tarafından tasarlanan merdivenler, 142 metre uzunluğunda, 192 basamaktan oluşuyor. Fünikülerle de çıkılabilen merdivenler 1925 Sovyetler Birliği yapımı ünlü Potemkin Zırhlısı (Bronyenosyets Potyomkin) filmine de ev sahipliği yapmıştı.

3. Odessa Opera ve Balesi

Odessa-Opera-Bale-Salonu

Odessa Opera ve Balesi, Neo-Barok akımının en ihtişamlı örneklerinden. İki bine yakın izleyici kapasitesiyle Ukrayna’nın en büyük opera binası olan yapı, at nalı şeklindeki tasarımıyla hem mimari, hem de sanatsal açıdan Çaykovski, Rahmaninof, Isadora Duncan gibi dünyaca ünlü isimlerin yeteneklerini sergiledikleri eşsiz bir mekan.

4. Arkadia Plajı

Arkadia-Plaji-Odessa-Ukrayna

Arkadia Plajı, Odessa’nın kuzeyinde yer alan kentin en popüler plajı. Geniş kumsalında beach club’ların, bar ve restoranların hizmet verdiği plajda, sabaha dek diskolardan müzik sesleri yükseliyor. Eğer bu kadar heyecan bana göre değil derseniz, Odessa’dan Arkadia’ya kadar pek çok sakin ve temiz koy keşfedebilirsiniz.

5. Shevchenko Parkı

Shevchenko Parkı, 1874’te İmparator Alexander II onuruna dizayn edilen ve Alexander Parkı olarak da bilinen yemyeşil bir alan. 700 bin metre karelik alana yayılan parkta geniş yaya yolları, doğal güzellikler ve çeşitli kültürel ve eğlence tesisleri bulunuyor. Denize yakın konumdaki park, aynı zamanda Chornomorets Stadyumu’na da ev sahipliği yapıyor.

6. Richelieu Dükü Anıtı

Richelieu-Duku-Aniti-Odessa

Richelieu Dükü Anıtı (Armand De Richelieu Duke), Odessa’nın ilk belediye başkanına ait. Diğer yandan kentin ilk anıtı olarak da kabul edilen ve ünlü heykeltıraş Ivan Martos tarafından yapılan Armand De Richelieu Duke, Primorsky Bulvarı ve Potemkin Merdivenleri arasında yer alıyor.

7. Puşkin Müzesi

Puskin-Muzesi-Odessa-Ukrayna

Puşkin Müzesi, Rus şair ve yazar Aleksandr Puşkin’in Moskova’dan buraya sürgün olarak geldiği yıllarda yaşadığı evin müzeye dönüştürülmüş hali. 1820’de şiirlerinden dolayı Çar I. Alexandr tarafından Odessa’ya sürgüne yollanan Puşkin’in 1820-1824 yılları arasında Odessa’da yaşadığı bu evde, sanatçıya ait pek çok obje bulunuyor.

8. Odessa Katakombları

Odessa-Katakomblari-Ukrayna

Odessa Katakombları, Avrupa’nın en büyük yer altı şehri. Başlangıç noktası Odessa’ya 70 km uzaklıktaki bir askeri merkezde bulunan ve bir yer altı labirenti olma özelliği taşıyan Odessa Katakombları, 100 kilometre karelik alana yayılıyor. İkinci Dünya Savaşı sırasında Sovyet Partizanları tarafından sığınak olarak kullanılan bu yer altı labirentlerini turlarla gezilebilirsiniz.

9. Odessa Limanı

Odessa-Limani-Ukrayna

Odessa Limanı, Odesa Körfezi’nin kuzeybatı kesimi boyunca Karadeniz kıyısında uzanan ve Potemkin Merdivenleri’nden sonra Odessa’nın bir başka sembolü. Ukrayna ticaretinin ana arteri olan limanın toplam kıyı şeridi uzunluğu 7.24 km. Yolcu, kuru yük ve petrol ürünleri kapasitesiyle devasa bir liman olan Odessa Limanı’ndan ülkenin diğer şehirlerine de ulaşım sağlanıyor.

10. Batı ve Doğu Sanatı Müzesi

Batı ve Doğu Sanatı Müzesi, şehrin en önemli müzelerinden biri. 16-20. Yüzyıl Avrupa sanatına ait önemli bir koleksiyona sahip olan müzede, Teniers, Del Piombe, Mignard gibi sanatçıların eserlerini görme etme şaşınız var.

Odessa yeme ve içme

Odessa-Yeme-Icme

Odessa, ülke mutfağını iyi yansıtan, uygun fiyatlı bir şehir. Gayet ucuz olan alkollü içeceklerden bira, votka ve şarap fazlasıyla tüketiliyor. Yemek kültürü olarak Kafkas, Gürcü ve Rus lezzetleri Odessa’da ön plana çıkıyor. Diğer yandan bir liman kenti olmasının etkisiyle deniz ürünleri oldukça çeşitli, lezzetli ve uygun fiyatlı.

Odessa’da yerel Ukrayna mutfağının dışında dünya mutfaklarından örnekler sunan pek çok restoran bulmak mümkün. Özellikle de Deribovoskaya Caddesi’nde yer alan restoranlardan bir mutlaka damak zevkinize hitap edecektir. Akşam yemeğinizden sonra, geceye devam etmek isterseniz birçok bar ve gece kulübüyle çevrili olan Arcadia’ya doğru gidebilirsiniz.

Türk yemek kültürüne çok da uzak olmayan Ukrayna mutfağından tadabileceğiniz yerel lezzetlerin başında, Borç çorbası geliyor. Yemekler ise patates, lahana, havuç ve pancar gibi sebzelerin et ile pişirilmesiyle yapılıyor. Greçka veya pirinçten yapılan glopsy bir çeşit lahana dolması. Gürcistan’da da sıklıkla yapılan iri bir mantı çeşidi olan pelmeni; patates ve peynir köfteleri olan vereniki; khleeb adı verilen özel bir ekmekle sunulan peynir ve salatalık turşusu en çok tüketilen lezzetler.

Odessa konaklama

Odessa’da konaklamak için otellerden, apart evlere dek tercih edebileceğiniz seçenekler mevcut. Deribasovkkaya Caddesi ve Arcadia Bölgesi çok tercih edildiği için fiyatlar genellikle turizm sezonunda yükseliyor. Primorski Bulvarı ve Catherina Meydanı da konaklamak için uygun bölgeler. Diğer yandan Odessa’da airbnb gibi uygulamalarla ev kiralamak da oldukça sık tercih ediliyor.

Odessa alışveriş

Odessa, limanı etkisiyle alışverişte oldukça gelişmiş bir konuma sahip. Ukrayna’nın en önemli alışveriş bölgelerinden olan Odessa’dan satın alabileceğiniz yöresel hediyelikler, seramikler, tablolar, mücevher ve aksesuarlardan oluşuyor.

Ukrayna’nın en büyük, Odessa‘nın da en eski pazarı olan Privoz, önemli bir alışveriş merkezi. Hem alışveriş merkezi hem de tarihi bir bölge olan Privoz’da Odessa Tren Garı’nın yakınlarında yer alıyor. Privoz’da taze sebze meyvelerden, kurutulmuş balığa, çiçekten, tekstile dek pek çok şeyi bir arada bulabilirsiniz. Deribasovskaya Caddesi’ndeki hediyelik eşya pazarı ve yine Deribasovskaya yakınlarında bulunan alışveriş merkezleri, kentin en iyi alışveriş noktalarından.

Odessa’ya nasıl gidilir

Odessa-İstanbul arasında Türk Hava Yolları’nın haftanın yedi günü karşılıklı direkt uçuş seferleri bulunuyor. Yaklaşık 1 saat 15 dakikalık bir seyahatle Odessa’nın güneybatısında yer alan Odessa Uluslararası Havalimanı’nda olmanız mümkün. Merkeze 7 kilometre mesafede bulunan havalimanından şehir merkezine gitmek için otobüs ve troleybüs seferlerinin yanı sıra taksi ve araç kiralama seçenekleri de mevcut.

Havalimanından hareket eden 117 No’lu otobüs ile yaklaşık 1 saatte şehir merkezinde olabileceğiniz gibi, 14 No’lu troleybüs hattını tercih ederseniz, şehir merkezindeki Odessa Tren İstasyonu’na dek gidebilirsiniz.

Odessa şehir içi ulaşım

Odessa-Sehirici-Ulasim

Odessa’nın şehir içi ulaşımda, eski Sovyet ülkelerinin hemen hepsinde görülen troleybüsler yoğunlukta. Metronun bulunmadığı kentte ulaşım troleybüsün dışında tramvay, otobüsler ve minibüslerle sağlanıyor. Taksiler ise dikkat edilmesi gereken noktalardan biri. Turist olduğunuz anlayan taksicilerin oldukça yüksek ücret istemesi bir yana, korsan taksicilik de oldukça yaygın.

Odessa’ya ne zaman gidilir

Odessa, deniz kenarı olması dolayısıyla sıcak ve ılıman bir iklime sahip. Eğer yaz tatili için gitmiyorsanız kenti ziyaret etmek için en uygun dönemler bahar ayları. Kar yağışı nadir ve az görülse de kışın sıcaklık eksi yirmi derecelere kadar iniyor. Yazın ise, Haziran-Eylül ayları arasında Odesa Körfezi’nde deniz suyu sıcaklık ortalaması 20 dereceye kadar çıkıyor.

Odessa, Karadeniz’in kuzeybatısında, Dinyester ile Dinyeper Nehirleri arasında uzanan, bir Ukrayna liman kenti. Şehir denize nazır taraçalar halindeki tepelerin üzerinde kurulu olan Odessa, tarihten kültüre, sanattan mimariye, eğlenceden doğal güzelliklere dek her şeye sahip güzel bir seyahat destinasyonu.

2 YORUMLAR

  1. Odessa’daki tatilinizi tarihi yerleri gezdirecek, eğlence mekanlarıyla eğlendiricek bir rehbere ihtiyacınız varsa bizimle iletişime geçebilirsiniz, +380938972171 WhatsApp & Viber

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here