Notre Dame Katedrali, 800 yaşında ve Paris‘te Ile de la Cite adasında bulunuyor. Paris piskoposu Maruice de Sully tarafından, cehaletin istisna olmaktan çok normal kabul edildiği bir çağda inşa edilmiş olmasına rağmen içerisinde İncil’den alıntıların bulunduğu kapılar, resimler ve boyalı cam tasarımları bulunuyor. Gösterişli çanlar ve eski tarz Gotik mimariler ile karakterize edilmiş.

Maurice de Sully’nin mimari olduğu, Notre Dame Katedrali 110 fit yüksekliğinde, Fransız gotik eserlerinin en ünlülerinden biri olan ve birçok Fransız katedralinin çiziminde örnek alınmış şaheser niteliğinde bir yapı. Yapımına Kral Louis VII’in dönemi olan 1163 yılında başlanarak 1345 yılında Paris politikanın merkezi haline geldiği dönemde tamamlanmış.

Notre Dame Katedrali

Notre Dame Katedrali, Paris

6. Henry’nin krallık tahtına çıkışı, Napolyon’un imparator oluşu ve tarihte çok önemli yerleri olan şahsiyetlerin evlilikleri gibi birçok çok önemli olaya şahitlik eden katedralde Haçlı seferi döneminde savaşa giden askerler in yola çıkmadan önce burada dizleri üzerine çöküp dua ettiği biliniyor.

Devrimcilerin bu muhteşem tapınağı yağmalayıp tahrip etmelerinin ardından, yeniden restore edilen katedralde sayısız defa güzelleştirme çalışmaları yapılmış.

Notre Dame Katedrali

Bugün ise hem sanatsal hem de mimari açıdan ziyaretçileri büyüleyen bir atmosfer sunan katedralin, batı girişindeki 28 heykel Judaea ve Israel krallıklarını temsil ediyor. Güney kulesinde ise meşhur Emmanuel çanı görenleri kendisine hayran bırakıyor.

Sivri çatıları ve kuleleriyle göğe doğru yükselen, dev boyutlu bu katedralin cephesindeki “gül pencere” dönemin vitray sanatının en görkemli örneklerinden biri olarak gösteriliyor. Çok sayıda renkli pencere, iç mekânın aydınlanmasını sağlamanın dışında, renkli ışıklar yapının içinde büyülü bir dinsel atmosfer oluşturmak amacı ile yapılmış.

Natüralizm akımının ağır etkisi altındaki yapı, heykellerin ve işlemeli camların ortaçağ Roma mimari üslubundan sonra pek görülmemiş bir dünyevilik içermesiyle sonuçlanmış. Hatta Notre Dame’ın bu süslü ve ihtişamlı görünüşü, o yıllarda pek çok kesimin dikkatini çekmiş ve bu zengin görüntünün bir din merkezine yakışmayacağı epeyce dile getirilmiş.

Notre Dame Katedrali

19. Yüzyılda katedralin restorasyon çalışmaları sırasında eklenen Gargoyle yaratıkları olan efsane gardiyanlar yapının Büyük Galeri kısmında bulunuyor. Gül desenli renkli camları, Gotik tarzı diğer temalardan ayıran özellik, Fransa’nın diğer katedrallerinden daha etkileyici olmasa da, yine de görenler için muhteşem bir görüntü oluşturuyorlar.

Aynı zamanda, 17. yüzyıla ait olan org gibi birçok tarihi sanat eserini Notre Dame Katedrali’nde görmek mümkün.

Uzaktan baktığınızda çok güzel, heybetli bir katedral görürken, yanına yaklaştığınızda o küçük heykellerin dantel gibi işlenişine hayran kalıyorsunuz. İnsanın karşısında kendini küçücük hissettiği, tüylerini diken diken eden bu yapının önündeki meydanda “point zero” (Sıfır noktası) bulunuyor. Fransa’daki mesafeler bu noktaya göre ölçülüyormuş. Ve üzerine bastığınızda Paris’e tekrar geleceğinize inanılıyor.

Notre Dame Katedrali fotoğraflamak için iyi bir açı yakalayabileceğiniz yerin Seine Nehri’nde tekne turu olduğunu söyleyelim.

1 YORUM

  1. Notre Dame Kamburu’nun kitabını da okudum, filmini de izledim. Geriye sadece bu güzel katedrali görmek kaldı.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here