Dünyaca ünlü markaların mağazaları, gösterişli mekanları ve eğlence merkezleriyle tanınan Nişantaşı, İstanbul’un önemli cazibe merkezlerinden biri. İstanbul‘un Şişli ilçesine bağlı olan semt, Osmanbey ve Beşiktaş arasında konumlanıyor.

Mağazaları ve mekanlarının yanında konaklarıyla da oldukça ünlü olan semt, günümüzde İstanbul’un en hareketli moda, alışveriş ve yaşam merkezlerinden biri.

Abdi-Ipekci-Nisantasi
Abdi İpekçi Anıtı, Nişantaşı

İstanbul’un en gözde semtlerinden biri olan Nişantaşı, adını Osmanlı Dönemi’nde diktirilen nişan taşlarından alıyor. Atışları hesaplamak ve mesafeyi belirlemek amacıyla yapılmış olan bu taşlar Teşvikiye Camii’nin avlusunda ve Nişantaşı-Ihlamur Yolu’nda bulunuyor. Bölgeye ilk nişan taşının diktirilmesi 1791 yılına III.Selim Dönemi’ne dayanıyor. Abdülmecid döneminde iskana açılan semtte nüfus oranı giderek arttı. Teşvikiye Camii ve Harbiye Karakolu yine bu zamanlarda inşa edildi. Padişahın Dolmabahçe Sarayı’na taşınması sebebiyle bölgeye özellikle yüksek devlet görevlileri ve soylu kişiler yerleşti.

1860-1870’li yıllardan itibaren konaklarıyla ünlenen semtte 1920’lere gelindiğinde apartman sayısı hızla artış gösterdi. İstanbul’un en hızlı apartmanlaşan semti olan Nişantaşı, buna rağmen üst düzey gelir gurubuna ait olmaya devam etti. 1970’lerde semtte açılan konfeksiyon ve imalathaneler sebebiyle semtin seçkin dokusu zedelenmiş olsa da semt değerini kaybetmedi. Yeni açılan mekanlar, dünyaca ünlü markaların şubeleri ve eğlence merkezleri sayesinde popülerliğini koruyabildi.

Günümüzde lükslüğü ve zenginliğiyle ön plana çıkan Nişantaşı, İstanbul’un en canlı alışveriş, moda ve eğlence merkezlerinden biri olarak gösteriliyor.

Nişantaşı Gezilecek Yerler

1. Teşvikiye Camii

Tesvikiye-Camii

1854 yılında Abdülmecit tarafından yaptırılan Teşvikiye Camii, Nişantası’ndaki yerleşime teşvik etmek için yapılmış ve adını da buradan almış. Nişantaşı’na adını veren nişan taşlarından ikisini içinde bulunduran cami farklı mimarisiyle görülmesi gereken yerler arasında bulunuyor.

2. Abdi İpekçi Caddesi

Abdi-Ipekci-Caddesi

Prada, Louis Vitton, Mc Quenn gibi dünyaca ünlü markaların şubelerinin bulunduğu Abdi İpekçi Caddesi, İstanbul’da modanın kalbinin attığı yerlerden biri. Milano ya da Paris’i aratmayacak cinsten mağazalarıyla gözde olan cadde zaman zaman çeşitli etkinliklere de ev sahipliği yapıyor.

3. Atiye Sokak

Atiye-Sokak-Tesvikiye

İstanbul’un en dikkat çekici yerlerinden biri olan Atiye Sokak’ta Nopa’dan Salomanje’ye, Kav Şarap Butiği’nden Casita’ya kadar birbirinden ünlü pek çok kafeyi ve restoranı bulabilmek mümkün.

4. Maçka Demokrasi Parkı

Macka-Parki

Dolmabahçe, Maçka, Nişantaşı, Harbiye arasında geniş bir alanı kaplayan Maçka Demokrasi Parkı, şehrin içinde rahat bir nefes alabileceğiniz nadir alanlardan biri. Üstünden teleferik hatlarının geçtiği içinde spor aletleri alanları, çocuk parkları ve sıralı havuzlar bulunan park İstanbul’un en çok ziyaret edilen alanlarından.

Nişantaşı mekanları

Birbirinden güzel mekanlarıyla ünlü Nişantaşı’nda sizde Aşkk Kahve’de kahvaltınızı yapabilir, Cafe Wien ile Alman mutfağının eşsiz tatlarını deneyebilir, La Patisserie Lune’un makaronları eşliğinde çayınızı yudumlayabilir, L’Art Du Chocalat sayesinde çikolataya doyabilir, Palivor Çiftliği’nde midenize bayram ettirebilirsiniz. Eğlenmek için de Barba, Bi’Garip Meyhane, Dear Mom Pub&Beergarden, Viva la Vida, Touchdown gibi mekanları tercih edebilirsiniz.

Nişantaşı nerede

İstanbul’un Şişli ilçesinde bulunan Nişantaşı Osmanbey, Maçka, Harbiye ve Teşvikiye semtlerinin arasında yer alıyor.

Nişantaşı nasıl gidilir

Nişantaşı’na İstanbul’un her yerinden kalkan otobüslerle ulaşılabiliyor. Ayrıca metroyla gitmek isterseniz Yenikapı ya da Zincirlikuyu yönünden kalkan metrolara binip, Osmanbey ya da Şişli duraklarında inmeniz gerekiyor. Bu duraklardan Rumeli Caddesi’ni takip ederek Nişantaşına yürüyerek 10 dakikada varabiliyorsunuz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here