New York Palace, Budapeşte’nin mutlaka görülmesi gerekenler listesinde olan tarihi bir yer. Dev bina şu an bir otel olarak kullanılıyor ve giriş katında meşhur New York Café bulunuyor. Çok lüks bir kafe ve restoran.

Budapeşte gezilecek yerler arasında yer alan New York Sarayı 1890 – 1894 yılları arasında New York sigorta şirketinin adına yapılmış. Macar mimar Alajos Hauszmann tarafından Floris Korb ve Kalman Giergl’in yardımıyla tasarlanmış.

Çok gösterişli ve İtalyan barok tarzının çok ağır şekilde hakim olduğu bir bina yaratmışlar. Ana cephe bir çok rölyef ve heykellerle süslenmiş. En büyük heykeller, arasında Lady Liberty’nin de bulunduğu bronz heykel, Karoly Senyei tarafından yapılmış. Sokağa bakan kısımda ise kanatlı yarı insan yarı keçi heykelleri ellerinde sokak lambaları tutuyorlar.

New York Palace, Budapeşte

malta

New York Café & Restaurant

New York Sarayı’nın giriş kısmı kafe olarak planlanmıştı, New York Cafe (New York Kavehaz). 19.yy’ın sonunda bu tarz kafeler Budapeşte’de oldukça popüler olmaya başlamıştı, öyle ki bir ara 500’den fazlaydı sayıları. İnsanlar bu kafelere günlük olayları, politikayı ve hatta sanatı tartışmak için geliyordu.

New York Café şüphesiz Budapeşte’de ki en muhteşem kafe, içi şamdanlar, avizeler, spiral kolonlarla süslenmiş ve hepsi de çok kaliteli malzemelerden yapılmış. Kafe açılır açılmaz yazarlar ve gazeteciler tarafından çok tutulmuştu.

Efsaneye göre açılış günü Ferenc Molnar kafenin anahtarlarını Danube’ye fırlatmış ve buranın 24 saat boyunca açık kalmasını garanti altına almış. En parlak döneminde Macaristan’ın en meşhur kişileri buranın müdavimleri olmuştu bile ve Budapeşte’nin entellektüel yaşamının merkezi haline gelmişti.

New York Café & Restaurant

Bugün kafe çoğunlukla turistler tarafından ziyaret ediliyor ve sadece yemek içmek için değil, içerisinin büyüleyici tasarımını görmek için de geliyorlar. O kadar zengin bir tasarımı var ki Roma’da ki en meşhur Barok kiliseleriyle bile kıyaslanabilir. Nereye baksanız mermer kolonlar ve parlak süsler var.

Avizeler tavandan sarkıyor ve zengin şekilde dekore edilmiş rölyefler heykeller ve tablolar gözünüzü çevirdiğiniz her yerde. Stratejik olarak yerleştirilmiş aynalar zengin görüntüyü daha da zengin gösteriyor.

En etkileyici dekorasyonlardan biri de merdivenlerin üzerinden restorana inen spiral kolonlarla desteklenmiş Barok kemeri.

New York Palace, Otel, Budapeşte

New York Hotel

Boscolo firması sadece New York Café’yi restore etmekle kalmadı ayrıca eski ofis binasını da lüks bir otele çevirdi. Muhteşem odalar, yüzme havuzu, sauna ve buhar odası gibi tesislere de sahip olan otel 2006 Mayıs ‘da New York Palace Hotel olarak açılmıştı ancak sonraları Boscolo Budapest olarak isim değişikiliğine gitti.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here