Nenehatun Tarihi Milli Parkı, Osmanlı-Rus Savaşı sırasında Aziziye Tabyası’nda gösterdiği kahramanlıkla tarihe geçen ve cesaret sembolü olarak tanınan Kahraman Türk Kadını Nene Hatun’un ismini taşıyor.

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesindeki Erzurum şehrinde, 387 hektar genişliğinde bir alanı kaplayan ve 2009 yılında milli park statüsünü alan Nenehatun Tarihi Milli Parkı, deniz seviyesinden yaklaşık iki bin metre yükseklikte yer alıyor.

Aziziye Tabyası ve milli mücadele dönemine ait sembollerin görülebildiği milli park, her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Halk arasında “93 Harbi” olarak bilinen Osmanlı-Rus Savaşı’nda (1877-1878), şehrin savunmasında büyük etkisi olan Mecidiye ve Aziziye tabyaları, Rusların Erzurum’a doğru ilerlemesini engelledi.

Nenehatun-Milli-Parki

Erzurum’u ele geçirebilmek için Ermenilerin de yardımıyla Aziziye Tabyalarına saldıran ve nöbetçileri şehit eden Rusların bu müdahalesi, Erzurum’da büyük bir ayaklanmaya sebep oldu. O yıllarda 20 yaşında genç bir kadın olan Nene Hatun’un önderliğindeki halk, Aziziye Tabyasına gelip mücadele ederek, tabyayı geri almayı başardı.

Savaş sırasında gösterdiği kahramanlık nedeniyle 1955 yılında yılın annesi seçilen Nene Hatun, 22 Mayıs 1955’te Erzurum’da vefat etti. Ülke tarihinin değerli isimlerinden biri olarak kabul edilen Nene Hatun, Aziziye Anıtı’nın yanına defnedildi.

Hem kültürel hem de doğal güzellikler bakımından bir hayli zengin olan Nenehatun Tarihi Milli Parkı; yabani badem ağaçları, sarıçam gibi ağaçların yanı sıra ballıbaba, kan damlası, çivit otu, sütleğen, civanperçemi, tavşanotu, Anadolu kitresi, çayır dutu, kekik, kırmızı boynuz gelincik, ayrık otu, kuşekmeği, evelik, pelinotu, acımık, hindiba, ekin otu, dağ karanfili gibi bitkilere de ev sahipliği yapıyor.

Bölgede görülebilecek hayvan türleri arasında ise saksağan, leş kargası, ev serçesi, kaya güvercini, kır kırlangıcı, kuyrukkakan kuşlarının dışında Anadolu yer sincabı, kör fare ve kızıl tilki gibi memeli türler var.

Yılın her günü 08.00-18.00 saatleri arasında ziyarete açık olan milli park bisiklet sporu, doğa yürüyüşü, fotoğrafçılık, yaban hayatı gözlemciliği, kültür turizmi ve manzara seyri için uygun şartlara sahip.

Aziziye Tabyasi
Aziziye Tabyasi

Nenehatun Tarihi Milli Parkı’na nasıl gidilir

Erzurum şehir merkezine yaklaşık 6 kilometre mesafedeki Nenehatun Tarih Milli Parkı, Yakutiye ilçesi sınırlarında yer alan Aziziye Tabyası ile aynı alanda bulunuyor. Milli parka şehir merkezinden hareket eden toplu ulaşım araçlarıyla ulaşım mümkün. En yakın havalimanının Erzurum’da hizmet verdiği milli parka, Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelecek ziyaretçiler, demiryolu, karayolu ve havayolu araçlarını kullanabilir.

Seyahat etmekten ve yeni yerler keşfetmekten keyif alanların Erzurum şehir merkezinde görebileceği yerler arasındaki Nenehatun Tarihi Milli Parkı, Milli Mücadele döneminin ve ülke tarihinin izlerini taşıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here