Roma’nın en güzel ve hareketli meydanlarından biri olan Navona Meydanı (Piazza Navona), aynı zamanda şehrin kalbi. Kendinizi adeta bir panayırda hissedeceğiniz bu meydan eski bir stadyum görünümünde inşa edilmiş.

Hem eski, hem yeni diyebileceğimiz, buram buram tarih kokan bu meydan barok tarzının başyapıtı olarak kabul ediliyor. Meydanda mimar Bernini’nin Dört Nehir Çeşmesi, Francesko Borromini, Pietro da Cortana’nın eserleri ile Sant’Angese in Agone ve hemen binaların arkasında San Luigi dei Francesi Kiliseleri yer alıyor.

Navona Meydani Roma

2000 yıl önce inşa edilen ve 30.000 kişi kapasiteli Domitian Stadyumu olarak yapılan elips biçimindeki Navona Meydanı’nın halen günümüzde yayalara ayrılmış olan kısmının stadyumun oyun alanı, etrafındaki binaların ise stadyumun tribünlerini oluşturduğu görülebiliyor. Navona Meydanı’nın etrafında yer alan binaların çoğu ise 16 ve 17. Yüzyıl tarihli.

Şehrin tam göbeğinde yer alan bu meydanda gece de gündüz de oldukça renkli, hareketli ve cıvıl cıvıl yaşanıyor. Her an, her yerde farklı bir aktivite, sokak ressamları ve sanatçılar, pandomim gösterileri, pek çok dil bilen falcılar, kaçak satıcılar, turistler, şarkıcılar, şık kafeler, lüks restoranlar derken tüm gününüzü ve hatta gecenizi geçirseniz ayrılmak istemeyeceğiniz kadar sürprizi bol bir meydan burası.

Navona Meydani Roma Gece

Dört Nehir Çeşmesi (Fontana dei Quattro Fiumi), İtalyan sanatçı ve mimar Gian Lorenzo Bernini’nin dünyanın dört büyük ırmağı olan Nil, Rio de la Plata, Ganj ve Tuna’dan ilham alarak tasarladığı şaheser niteliğinde bir çeşme.

1651 yılında tarafından Papa Innocent X için yapılan ortasında Roma döneminden kalma bir obeliskin bulunduğu, üzerinde İmparator Vespasianus, Titus ve Domitian’ın adlarının hiyeroglifleri bulunan bu çeşmeden akan suyun sesi meydandaki çok kültürlü seslere karışıyor.

Bernini tarafından 17. yüzyılda metaforik anlamlarla tasarlanan çeşmede; yılan gördüğü için korkmuş ifadesi olan Amerika kıtasını temsil eden Rio de la Plata, başı örtülü olan Afrika’yı temsil eden Nil, elinde kürekle Asya kıtasını temsil eden Ganj ve Katolik Hristiyanlara en yakın nehir olan Tuna ise, Avrupa kıtasını temsil ediyor.

Şehrin bu ünlü meydanını Roma gezilecek yerler listenize ekleyin.

Adres: Piazza Navona, 00186 Roma
Ulaşım: 70, 81, 116, 186 ve 492 No’lu otobüsler.
Yakın yerler: Pantheon, Campo de Fiori Meydanı

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here