Londra’da Trafalgar Meydanı’nda bulunanNational Gallery (Ulusal Galeri), yılda ortalama 4-5 milyon civarı turist çekiyor. 1824 yılında faaliyete başlayan National Gallery of London, 13. yy’dan 19. yy’a kadar yaklaşık 2,300 civarı muazzam bir resim koleksiyonuna sahip. Bariz bir şekilde Madrid’te bulunan Museo del Prado ve Paris’teki Louvre gibi yalnızca kraliyet koleksiyonlarıyla yetinmiyor.

İngiliz hükumetinin, John Julius Angerstein’dan 36 resim satın almasıyla başlayan süreçle eski zamanlarda eserleri bir arada toplayan Sör Charles Lock Eastlake, özel olarak bazı parçaları da bu koleksiyona ekledi. Avrupa’da ki diğer ulusal müzelerin aksine çok fazla bir koleksiyon olmasa da Giotto’dan Cezanne’ye kadar en önemli ressamların eserlerinin çoğuna ev sahipliği yapıyor.

Ulusal Galeri, Londra

National Gallery, Londra

En güzel tarafı da bu muhteşem yere girişin ücretsiz olması. Yani Da Vinci, Van Gogh, Titian, Michelangelo, Borricelli, Raphael, Rembrandt, Monet, Seurat, Caravaggio, Nicolas Oussin, Hans Holbein, Anthony Van Dyck, Johannes Vermeer, George Stubbs ve bir çok büyük sanatçının eserlerini ücretsiz görme şansınız var.

malta

Diğerlerinin yanında ”Baptism of Christ”, “The Virgin of the Rocks”, “The Madonna of the Pinks”, “Van Gogh’s Chair” ve “The Rokeby Venus” gibi çok meşhur tablolar da bulunuyor.

Ulusal Galeri, Londra

Ulusal Galeri, Londra

Hiç şüpheniz olmasın, bu galeriye gittiğinizde sadece hayretler içinde kalmayacak, aynı zamanda ressamın çağına geri gideceksiniz. Resimlere dikkatle baktıkça sanki canlandıklarını hissedeceksiniz.

Londra gezilecek yerler arasında yer alan Londra Ulusal Galerisi, sanat severler listesinde olması gereken mükemmel bir yer. Daha fazla bilgi için resmi web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here