NarlıkuyuMersin’in tertemiz, güzeller güzeli cennet koylarından biri. Orta Çağ’daki adı Porto Calamie olan Narlıkuyu, Mersin kent merkezinin 65 km güneybatısında yer alıyor. Mersin’i Antalya‘ya bağlayan D 400 devlet karayolu üzerinde, Erdemli‘ye 28 ve Silifke‘ye de 20 km uzaklıkta bulunan Narlıkuyu, bakirliği ile eşsiz Mersin koylarından biri.

Soğuk ve tatlı suyu ile diğer Mersin koylarından farklı olan Narlıkuyu, Cennet obruğundan gelen yer altı suyu sayesinde bu özelliğe sahip. Cennet ve Cehennem Obrukları ile 2 km’lik asfalt bir yolla bağlanan Narlıkuyu, balıkçılık açısından da zengin canlı çeşitliliği gösteriyor. Gezinti teknelerinin en uğrak yerleri arasında olan koyun çevresindeki şirin balıkçı lokantaları ve yüksek yapılaşmanın bulunmadığı bölge, Mersin’in incisi.

Narlıkuyu Nerede

Narlıkuyu Nerede Nasıl Gidilir

Narlıkuyu çevresinde pek çok görülecek yer bulunuyor. Hemen 2 km ötedeki Cennet-Cehennem Mağaraları, St.Paul Kilisesi, Astım Mağarası, Narlıkuyu merkezdeki Üç Güzeller Mozaiği’ne ev sahipliği yapan Mozaik Müzesi, Akkum Plajı ve Akyar Koyları başlıca adresler.

Mersin-Silifke yolu üzerinde, Mersin’e 65 km, Silifke’ye ise 20 km mesafede yer alan Narlıkuyu’ya, Mersin-Silifke arasında çalışan minibüs ve otobüslerle ulaşım mümkün.

Narlıkuyu Nasıl Gidilir
Cennet-Cehennem Mağaraları

Narlıkuyu’ya karayolu ile Antalya, Mersin istikametinde seyreden otobüslerle hem de Mersin, Silifke arasında çalışan araçlarla ulaşım mümkün. Otobüsle gelecekler için de Narlıkuyu avantajlı konuma sahip. Birçok kent merkezinden direkt Silifke’ye giden otobüsler Narlıkuyu üzerinden Silifke’ye ulaşıyor. Diğer yandan otobüsle Mersin’e gelip Mersin Otogarı’ndan hareket eden minibüslerle Mersin çevre yolu üzerinden Silifke’ye devam eden otobüsler de Narlıkuyu’da duruyor. Çevre yolu üzerindeki duraklardan da bu otobüslere binmek mümkün. Bunun yanı Mersin kent merkezindeki bazı tur firmaları Narlıkuyu ve çevresi gezilecek yerleri kapsayan turlar düzenliyor.

Narlıkuyu’ya en yakın havalimanı ise Adana Şakirpaşa Havalimanı. Buradan araç kiralayarak da önce Mersin’e oradan da Mersin-Silifke yolunu kullanarak Narlıkuyu’ya ulaşabilirsiniz. Antalya Gazipaşa Havalimanı’nı kullanarak Alanya üzerinden de Narlıkuyu’ya gelebilirsiniz. Özel aracınızla gelirken kolayca bulabileceğiniz bir konumda olan koyda aracınızı lokantaların otoparklarına bırakabilirsiniz.

Mersin’e 65 km uzaklıktaki mükemmel denizi ve iç içe geçmiş el değmemiş koylarıyla bir cennet olan Narlıkuyu’ya gelmişken kaya koruğu turşusu ve lokma tatlısı yemeden sakın ayrılmayın!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here