Narlıkuyu Mersin’e 65, Silifke’ye 20 km uzaklıkta bulunan turistik bir koy. Ulaşım kolaylığı sayesinde özellikle sıcak yaz aylarında Mersin’den ve Güneydoğu illerinden gelen tatilcilerin akınına uğruyor. Sıra sıra dizili balıkçı lokantalarıyla meşhur bu şirin koyda yüksek sezonda yer bulmak oldukça zor.

Ortaçağ’daki ismi Porto Calamie olan koy, antik çağ ve Hristiyanlık dönemlerinde Cennet Cehennem Obruklarına gezi ve tapınmaya gelenler için bir deniz kapısı görevi görüyormuş. Bu dönemden kalma bir hamama da sahip, ancak bu hamamdan geriye sadece havuz bölümündeki taban mozaiği kalmış. Mozaik şimdilerde Narlıkuyu Mozaik Müzesi’nde sergileniyor.

Mersin-Narlikuyu

Cennet ve Cehennem Obrukları ile birlikte bölgenin en önemli turistik çekim noktalarından biri olan Narlıkuyu, kahvaltı, öğle ve akşam yemeği için gelenlerin yanı sıra birkaç saatlik çay-kahve molaları için de ideal.

Cennet Obruğu’nun en dibinde sesi duyulan nehir, Narlıkuyu koyundan çıkarak sıcak ve tuzlu Akdeniz ile buluşuyor. Koydaki su bakmaya doyamayacağız yeşile çalan turkuaz renginde ve bir o kadar da berrak. Tatlı su ile tuzlu suyun buluştuğu bu koyun sıcaklığı 15-16 derece. Bu yüzden diğer koylara göre daha serinletici. Narlıkuyu civarında görmeniz gereken yerler arasında Astım Mağarası, Cennet Cehennem Obrukları, Aya Tekla Kilisesi de yer alıyor.

Narlikuyu-Mersin

Narlıkuyu’da ne yenir

Narlıkuyu’yu ziyaretinizde kıyıdaki restoranlardan birinde mutlaka balık yemelisiniz. Özellikle bölgede meşhur olan lagosu tercih edebilirsiniz. Balık restoranlarında masaya ikram olarak gelen yöreye özgü meşhur kaya koruğu turşusu, sarımsaklı salata ve bol yeşillikli salata çeşitleri görsel bir şölen yaşatıyor.

Yüzme ya da yemek sonrası Öğretmenin Yeri lokmacısına uğramak Narlıkuyu’nun rutininden. Koya gelen tatilcilerin, günübirlikçilerin mutlaka uğradığı, yaz aylarında yer bulunmayan nefis lokma tatlısının olduğu küçük bir yer burası.

Silifke’de konaklamayı düşünüyorsanız Silifke otelleri içerisinde en çok bilinen ve en eskilerden Altın Orfoz Oteli tercih edebilirsiniz. Kızkalesi’ne yalnızca 5 dakikalık bir mesafede bulunan 4 yıldızlı Altın Orfoz, mavi bayraklı plajı, SPA merkezi, kapalı yüzme havuzu ve saunasıyla yılın 12 ayı açık.

Narlıkuyu’ya nasıl gidilir?

Narlıkuyu, Mersin Silifke yolu üzerinde buluyor. Mersin’in 65 km güneybatısında, Silifke’nin 20 km doğusunda konumlanan Narlıkuyu, ulaşım için avantajlı bir bölgede. Özel aracınızla gelirken kolayca bulabileceğiniz bir konumda olan koyda aracınızı lokantaların otoparklarına bırakabilirsiniz. Mersin-Silifke arası çalışan minibüs ve otobüsler Narlıkuyu yol ayrımından geçiyor. Narlıkuyu’ya en yakın havalimanı Adana’da. Ayrıca Antalya Gazipaşa Havalimanı’nı kullanarak Alanya üzerinden de gelmek mümkün.

Mersin kıyılarında en güzel duraklardan biri olan Narlıkuyu, yılın her dönemi keyifle zaman geçirebileceğiniz bir destinasyon.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here