İtalya’nın en iyi müzelerinden biri olan İtalyanca adıyla Museo Archeologico Nazionale di NapoliNapoli ziyaretinde mutlaka görülmesi gereken bir yer.

Kral II. Charles tarafından 18.yy’da yaptırılan müze, dünyanın en iyi Yunan ve Roma antikalarına, mozaik ve heykellerine, değerli taşları ile cam ve gümüş sanat eserlerine sahip olmasının yanı sıra Pompeii’deki Roman erotica koleksiyonuna da sahip. Buradaki eserlerin büyük bir kısmı da yine Pompeii, Herculaneum ve yakınlarındaki kazı alanlarından getirtilmiş.

Mozaikler
MÖ. 200 ile MS. 79 yıllarında Vesuvius’a kadar olan yapılan mozaiklerin çoğu burada bulunuyor. Bir çoğunda Yunan tarzı resimlerin işlendiği mozaiklerin en bilinenleri ise Pompeii’de House of Faun’dan (Faun’un evi) getirtilmiş.

Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi

malta

Gizli Kabin (Secret Cabinet)
1800’lü yılların başlarında inşa edilen odada
 bir çok seks objesi bulunuyor. Yıllarca kapalı tutulan ancak 2000 yılında tekrar açılan odaya kabul 11 yaşından küçük ziyaretçiler alınmıyor. 

Freskler
Fresklerin çoğu Pompeii’deki duvarlardan geliyor. 200 yıllık bir periyodu kapsayan koleksiyonda Roma dönemi eserlerinin en nadide örnekleri bulunuyor. Aralarında manzara ve günlük yaşamdan tasvirlerin yer aldığı koleksiyonda pek çok mitolojik öge de mevcut. 

Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi, Heykeller

İsis Tapınağı (Temple of Isis)
Pompeii’deki Isis Tapınağı’ndan alınan duvar tabloları ve diğer kalıntılarla birlikte özel bir serginin sunulduğu bölüm. 

Pompeii Modeli
19.yy’da yapılmış Pompeii’nin detaylı bir modeli olan bölümde Pompeii’nin yanardağ patlamasından önce nasıl göründüğü hakkında detaylı bilgi veriyor. 

Heykeller
Yunan ve Roma dönemine ait heykellerden oluşan geniş bir koleksiyona sahip bölüm.

Naples National Archaeological Museum

Madeni Para ve Metaller
Altı odadan oluşan bölümde Roma dönemine ait toplam 200,000’den fazla metal eşya ve madeni para sergileniyor. Antik Yunan, Roma, Ortaçağ ve Bourbon dönemlerine ait madalyalar da bölümün en ilgi çekici köşesi. 

Tarih Öncesi ve Tarih Başlangıcı
Bu odalardaki eşyalar, Napoli Körfezi’nin 8. yy’da Yunan sömürgesine girmeden önceki yontma taş devrine ait buluntuları içeriyor. 

Napoli Ulusal Arkeoloji Müzesi Bilgileri

Yer : Piazza Museo 19, 80135 Napoli
Metro istasyonu : Museo metro durağı.
Saatler : Çarşamba – Pazartesi, 09:00 – 19:30 (son giriş 18:30), Salı günleri, 1 Ocak, 1 Mayıs ve 25 Aralık tarihlerinde kapalı
Tel : (+39) 081 442 2149
Giriş Ücreti : Şu anki giriş ücreti 8 Avro, 25 yaş altı ve 65 yaş üzeri için indirim bulunuyor. Pek çok farklı dilde sunum yapan Sesli rehberler ise ekstra ücrete tabi.
3 günlük biletlere müze, Campi Flegrei Arkeoloji Bölgesi ve diğer müzeler dahil.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here