Napoli hakkında duyduğunuz her şeyi unutun ve Avrupa’nın en muhteşem ve en güzel manzaralarından birine sahip olan şehrinin tadını çıkartmaya hazır olun. İtalya‘nın bu Akdeniz şehrinden Amalfi kıyılarına yada Capri adasına bakmak sanki bir resmin gerçeğe dönüşmesine benziyor. Bu muhteşem şehirde kalmalı ve Pompeii’nin muhteşem tarihini görmeniz gerekiyor.

Bu kıyı köylerinden herhangi birinde muhteşem atmosferi hissedebilirsiniz. Derin mavi denizi yada Vesuvius yanardağının görkemi sizi bambaşka bir dünyaya götürecek. Pizza’yı bir de doğduğu yerde tadın ve İtalya’nın en güzel otel ve restoranlarını deneyin.

Napoli Gezi Rehberi

Venedik’in büyülü ortamı, Milan’ın kozmopolit yapısı yada Roma’nın müzeye benzeyen görüntüsü gibi olmasa da Napoli kendi içindekilerle İtalya’nın gerçek ruhunu yansıtıyor ve hem heyecan hem sofistik bir hayat arayanları bir arada toplamayı başarıyor.

Napoli Gezi Rehberi

Şehirde dolaşım çok kolay ama yoğun saatlerde sabrınızın sınırlarını zorlayabilirsiniz. İtilip kakılmak istemiyorsanız o saatlerde otobüsü tercih etmeyin. Bunun yerine 1 yada 4 numaralı tramvayı yada metroyu tercih edebilirsiniz.

Napoli Gezilecek Yerler

Ulusal Arkeoloji Müzesi

Ulusal Arkeoloji Müzesi

Eğer tek bir yer gezmeye vaktiniz varsa onu mutlaka Ulusal Arkeoloji Müzesinde değerlendirin. Dünyanın en zengin arkeolojik koleksiyonlarından birine sahip. Bu bina eskiden savaş okulu daha sonrasında da üniversite olarak kullanıldı fakat 1777 yılında bir müzeye çevrildi ve içerisinde muhteşem mozaik ve heykelleri görebilirsiniz. Aralarında yıllarca halka açılmayan birçok eseri görmekte mümkün.

Castel Nuovo

Kent simgelerinden Castel Nuovo

Castel Nuovo şehrin tam kalbinde bulunuyor. Volkanik taşlar ve beyaz mermer bir kemerden yapılan kale şehrin ikonu halinde.

Palazzo Reale

Devasa Palazzo Reale

Palazzo Reale ise şehrin en büyük bölgesinde bulunuyor. 1600 yılında yapılan bina 1946 yılına kadar kraliyet evi olarak kullanıldı ve neo-klasik San Francesco Di Paolo bazilikasıyla karşı karşıya. Buradan Teatro San Carlo’ya, yani şehrin ve Avrupa’nın en önemli meşhur tiyatrosuna yürünebilir. Sokağın hemen aşağısında cam kubbeli harika bir alışveriş merkezi olan Galleria Umberto I’i bulabilirsiniz.

Capodimonte’nin muhteşem sanat koleksiyonu

Capodimonte’nin muhteşem sanat koleksiyonu

İtalya’nın bir başka en güzel eserlerinin toplandığı yer de Capodimonte, şahane bir kraliyet sarayı. Aralarında Bellini, Caravaggio ve Raphael gibi sanatçıların bulunduğu birçok eseri sergiliyor. Ayrıca Andy Warhol’un “Vesuvius” eseri gibi birçok modern dekoratif eserleri de ziyaret edebilirsiniz.

Duomo

Duomo, Napoli

Bir diğer büyük simge ise Duomo, yani şehrin katedrali. San Gennaro’ya adanmış bir şapeli ve kuzey koridorundan ulaşabileceğiniz 4.yy Hristiyan bazilikası bulunuyor.

Certosa Di San Martino’nun eserleri ve dehlizleri

Certosa Di San Martino

Yine görmeye değer bir başka bina ise 17. ve 18.yy’a ait sanatçıların çalışmalarıyla bezenmiş Certosa Di San Martino manastırı.

Paestum’un Yunan tapınağı

Paestum Napoli

Pompeii Antik Kenti

Pompeii’ye günü birlik bir gezi

Çok yakında bulunan Pompeii’ye gidilmeden bir Napoli seyahati düşünülemez. Dünyanın en ünlü arkeolojik bölgesine trenle veya tur ile ulaşmak çok kolay. Tarihin o dönemlerinde donup kalmış bir şehir ve harabeler arasında gezerken MS 79 yılındaki dev volkan patlamasında yok olmasından önceki tüm yaşam hakkında bilgi sahibi olabiliyorsunuz. Pompeii’ye gitmek için, Napoli’den trene binin. Arkeolojik bölge hemen tren istasyonunun dışında bulunuyor. Napoli’ye sık sık tren seferleri mevcut.

Amalfi Kıyıları

Amalfi kıyılarında gezinti

Napoli’nin en güzel yerlerinden biri olan Amalfi Kıyılarını gezerken İtalya’nın en güzel köylerini görme şansınız da olacak. Sorrento ise mutlaka görülecekler listesinde olan eski ama çok çekici bir kasaba, yoksa Casanova ve Goethe neden gelsin değil mi? Yine yakınında bir başka meşhur kasaba, Positano. Ravello gibi o da muhteşem bir kıyı şeridi ile mükemmel bir görüntüye sahip. Tüm kıyıya adını veren Amalfi ise aralarında en büyük kasaba. En azından bütün bir öğleden sonranızı bu güzel kasabaya ayırmanız gerekiyor. 

Capri Adası

Capri’ye bir gezi

Ziyaretçilerin bir çoğu ünlülerin ve politikacıların sıklıkla gittiği Capri’ye gitmeyi ihmal etmiyor. Çok küçük ve kumsalı bile olmayan bu ada lüks ve sofistikenin eş anlamlısı gibi gözüküyor. Blue Grotto ise en meşhur yeri. Capri’ye gitmek için, Napoli’den Sorrento’ya kısa bir feribot yolculuğu yapacaksınız. Capri yürüyerek keşfetmek için yeterince ufak bir yer ancak tepedeki merkeze ulaşmak için yine de bir otobüse binmeniz gerekecek.

Napoli yeme ve içme

Napoli Yeme İçme

Hem geleneksel hemde uluslararası markaların bulunduğu Via Chiaia’da ki kalabalığa siz de karışın. Bir başka popüler bölge ise Castel Dell’ovo’nun bulunduğu deniz kenarı. Canlı atmosferi ve turistik kafe ve restoranlarıyla göz dolduruyor.

Pizza’nın anavatanı olan şehir ülkedeki en otantik yemek çeşitlerini elinde bulunduruyor. Amalfi kıyılarına gidin yada feribotla Capri’ye geçin ve ikisinde de İtalya’nın en taze deniz mahsullerini tadabilirsiniz. Capri’de fiyatlar yüksektir ancak Napoli’de daha normal seviyelerde.

Napoli alışveriş

Napoli, Milan gibi bir alışveriş destinasyonu değil. Ancak İtalyan modasının bazı isimlerini Via Chiaia’da bulabilirsiniz. Hiçbir şey almasanız bile yerel atmosferi için Umberto Galerisi’ne de mutlaka gidilmesi gerek. Hem geçmiş, hem politik, hem de güncel  hayattan irili ufaklı birçok figürlerin yapıldığı Via San Gregorio’da birçok eski atölye görebilirsiniz.

Napoli ulaşım

Muhtemelen Napoli’ye ulaşımınız eğer İtalya’daysanız trenle olacaktır. Roma’dan sadece 2,5 saat ve Milan’dan 8 saat sürüyor. Merkez İstasyon olan Piazza Garibaldi’den otobüs veya taksi ile otelinize geçebilirisiniz.

Napoli’ye uçakla geliş

Eğer uçakla geliyorsanız ineceğiniz yer Capodichino Havalimanı, Napoli’yi Roma ve diğer şehirlere bağlayan iç hatlar terminali olacaktır. Oradan 15 dakikalık bir otobüsle Piazza Garibaldi’ye ulaşabilir ve oradan da toplu taşıma ile kolayca otelinize gidebilirsiniz. Uğraşmak istemiyorsanız otelinizle önceden iletişime geçip havalimanından servis talep edebilirsiniz.

Napoli’de araba kullanmak tam bir kabus. Denemeyin bile. Ancak sadece Amalfi kıyılarında kullanmak için araba kiralayabilirsiniz tabiki. Bunun yanında treni kullanarak bir çok kasabaya ulaşım rahatlıkla sağlanabilir ve o zigzaglı yollarda göreceğiniz muhteşem manzaraları çok özleyeceksiniz. Amalfi, Positano, Sorrento yada diğer kasabalara ayak bastığınızda hepsinin ne kadar küçük yerler olduğunu göreceksiniz.

Amalfi’ye Gidiş/Geliş: Amalfi’de kalacağınız otele ulaşım otelden, havalimanından yada tren istasyonundan rezerve ettirilebilir. Aynı şekilde dönüşü de yaptırabilirsiniz.

Sorrento’ya Gidiş/Geliş: Sadece ziyaret için geliyorsanız ulaşım otelden, havalimanından yada tren istasyonundan rezerve ettirilebilir.

Positano yada Ravello’ya Gidiş/Geliş için tek seçenek Napoli havalimanından özel araç.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here