İtalya‘nın güneyinde yer alan Campania Bölgesi, dünyanın birçok yerinin sahip olmadığı ünlü ikonlarla bezeli. Amalfi Kıyısı, Napoli, güneşle bezenmiş Capri, Ischia ve Procida adaları. Bu bölgede eğer rengarenk dağ evleri, limon kokan şirin sokaklar sizin gönlünüzü çalamıyorsa, masmavi deniz çalacaktır eminim.

İtalya’nın en güzel manzaralarına tanıklık edebileceğiniz bu bölgede çok sayıda gezilecek ve görülecek yer var. Ortaçağ mimarisinin izlerini taşıyan yapılar, canlı dar sokaklar, sıcak kanlı insanlar, deniz ve ormanın buluştuğu küçük kasabalar ve lezzetli yemeklerden etkilenmemek mümkün bu az bilinen enfes coğrafyada.

Napoli Çevresinde Görülecek Yerler

Başlangıç noktanız Napoli

Napoli Çevresinde Görülecek Yerler

Campania Bölgesi’ni ve Napoli Körfezi’ni keşfetmek için Napoli harika bir lokasyona sahip. Napoli, birçok farklı bölgeye direkt toplu taşıma araçlarının olduğu bir merkez ve hemen her yere gidiş çok kolay. Dilerseniz araba ile de gezebilirsiniz ancak Napoli’de araba kullanmak pek akıllıca olmayabilir.

Napoli’de, Kraliyet Sarayı, Castel Nuovo, San Carlo Operası, Castel Sant Elmo, Capua ile başlayacağınız şehir turunu, İtalyan mutfağının göz bebeği olan pizzanın keşfedildiği ve en iyi yapıldığı yer olarak bilinen kentte leziz bir pizza yiyerek sonlandırabilirsiniz.

Circumvesuviana treni özel olarak işletilen bir tren yolu ve Napoli ile Sorrento arasında gidip geliyor. Tren çok geç saatler dışında oldukça sık çalışıyor ve fiyatı da uygun. Bu treni yakalamak isteyenlerin Napoli Central Station’a giderek merdivenlerden aşağıya inmeleri gerekiyor ya da Corso Garibaldi istasyonuna gidip oradan da yakalayabilirsiniz.

1. Herculaneum

Herculaneum

Herculaneum (Ercolano) MS 79 yılında yanardağın püskürmesinden sonra Pompeii ile birlikte yok olmuş bir kasaba ve Pompeii’den çok daha küçük. Trenden Erculano Scavi istasyonunda inin. Kazı çalışmalarının olduğu yöne doğru sokaktan devam edin, yaklaşık 10 dakikalık bir yol.

2. Vesuvius Yanardağı

Vesuvius Yanardağı

Vesuvius Dağı (Mount Vesuvius) ya da Vesuvio, Napoli’ye yakın yerler arasında görülmesi gereken bir yanardağ. Zaten dünya kaç şehrin yanıbaşında böyle bir yanardağ vardır ki! Gezmek için oldukça ilgi çekici bir yer olan bu dağa ulaşım da çok kolay. Vesuvio’ya ulaşmak için trenden Ercolano istasyonunda inip dışarıdaki Compagnia Trasporti Vesuviani otobüsüne binmeniz gerekiyor.

3. Pompeii Antik Kenti

Pompeii Antik Kenti

Pompeii MS 79 yılında küller altına gömülene kadar çok zengin bir şehirdi. Yüzyıllardır devam eden kazı çalışmaları sonucu ortaya çıkanlar gerçekten az değil ve bolca yürümeniz gerekecek. Kazı bölgesine ulaşmak için trenden Pompeii Scavi istasyonunda inmeniz gerekiyor. Ya da dilerseniz Napoli’de Piazza Esedra’dan SITA otobüslerini de kullanabilirsiniz.

4. Castellammare di Stabia

Castellammare di Stabia

Castellammare di Stabia, Napoli Körfezi’ndeki kalesi ve harika deniz ürünleri olan restoranlarıyla ünlü bir kıyı kasabası. Eğer Napoli’de kalmak istemiyorsanız ve çevre kasabaları Circumvesuviana treni ile ziyaret etme niyetindeyseniz kalmak için güzel bir yer olabilir. Ayrıca bir kısmı ziyaretçilere de açık olan kilometrelerce uzunlukta tüneller ve mağaralar şehrin altında uzanıyor.

5. Procida Adası

Procida

Procida Adası, İtalyanların  sevdiği bir sayfiye adası. Bir uçtan diğer uca 4 km olan adada araba kullanılmıyor. Ulaşım için vespa kiralamak en iyisi. Çoğunlukla ailelerin işlettiği çok iyi mekanlar, restoran ve kafeler var. Balıkçı limanında Talented Mr Ripley ve Il Postino filmleri çekilmiş. Sakin ve dingin bir adada kafa dinlemek ve romantik bir tatil için ideal.

6. Ischia Adası

Ischia Adası

Ichia Napoli körfezinde ki adalardan en büyüğü. Ischia Adası Napoliye daha yakın ve Capri’den daha büyük ancak daha az turistik. Baskın bir yeşilliğin içindeki bu volkanik ada termal suları ve çamur banyoları ile de bir sağlık merkezi aynı zamanda. Termal su kaynakları ile meşhur volkanik bir ada olmasıyla biliniyor. Ischia’ya genelde insanlar termal kaplıcalar ve plajlar için gidiyor ancak ziyaret etmek isteyenler için ayrıca bir kale, bahçeler ve villa da bulunuyor.

Napoli’nin Piazza Municipio yakınlarında bulunan Molo Beverello Limanı’ndan her gün feribotlar ve deniz otobüsleri seferler düzenliyor. Aynı şekilde Molo Mergellina’dan da Ischia’ya seferler bulunuyor.

7. Sorrento

Sorrento

Napoli’den 50 km uzaklıkta ki Sorrento yöresi ise eğer bu bölgede ise mutlaka görmeniz gereken sahil kasabalarından. Sorrento, bir yanı dağ, bir yanı deniz olan İtalya’nın en güzel kıyı kentlerinden birisi. Positano ve Amalfi gibi romantizmin ve şirinliğin ön plana çıktığı bir yer değil, ama kendine göre bir cazibesi var. Devasa gül ağaçları, limon ve portakal ağaçlarının karşısında Akdeniz’in uzandığı harika bir manzaraya sahip. Napoli’den Sorrento’ya gidiş hem kolay hem de hızlı. Napoli’den Sorrento’ya giden trenler ana istasyon olan Piazza Garibaldi’de ki Stazione Napoli Centrale’den sabah 6 akşam 11 arası her yarım saatte bir kalkıyor.

8. Positano

Positano

Positano, dikey olarak bir tepelik alana kurulmuş, İtalya’nın en gözde ve romantik kasabalarından birisi. Uçsuz bucaksız bir deniz manzarasını yukarıdan gören iki tepenin yamaçlarına kurulmuş rengarenk şirin evlerden oluşuyor. Positano kasabası, Amalfi bölgesinin en gözde kasabalarının başında. Berrak sularda yüzmek ve dilerseniz taş, dilerseniz de kumlu plajda güneşlenmek Positano’daki en keyifli aktivitelerden.  Köklü bir İtalyan ailenin yazlık evinden otele çevrilmiş Otel Le Sirenuse, konaklama için tercih edilebilir.

9. Amalfi

Amalfi

Amalfi, Napoli’nin güneyinin en güzel yerlerinden biri desem yanlış olmaz. Amalfi kıyıları boyunca uzayan nefis manzaralı yollar Positano’dan sonra sizi Amalfi’ye ulaştırıyor. Amalfi, göz alıcı butik otelleri, şık restoranları, jet sosyetenin lüks vilları ile Güney İtalya sahillerinin en pahalı destinasyonlarından biri. Sorrento, Positano ve Amalfi romantik çiftler için harika bir rota olabilir. Merkeze birkaç dakikalık mesafede bir yamaca dikey inşa edilmiş, üç kuşaktır aynı ailenin işlettiği panoramik manzarasıyla otel Santa Caterina tercih edilebilir.

10. Capri Adası

Capri Adası

Capri Adası, biraz ada havası almak istiyorsanız Napoli’den feribota binip gitmeniz gereken bir yer! Bu şirin adaya Napoli limanından kalkan feribotlarla yaklaşık bir saat gibi kısa bir sürede ulaşmak mümkün. Adanın meydanında restoranlar, hediyelik eşya dükkanları ve kafeler var. Adada ayrıca denize girebileceğiniz plajlar bulunuyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here