Anadolu medeniyetlerine ait çok sayıda tarihi yapı ve yerleşim yerine ev sahipliği yapan Akdeniz Bölgesi, Mersin kıyıları boyunca sıralanan antik şehirlerle bölge turizmine renk katıyor. Mersinin Bozyazı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Nagidos Antik Kenti de Mersin gezilecek yerler arasında oldukça ünlü. Bozyazı’da Paşabeleni olarak adlandırılan bir tepenin üzerinde ve eteklerine yayılan Nagidos, Mersin bölgesindeki en eski antik kentlerden biri.

Nagidos Ören Yeri‘nde, 1998-2002 yılları arasında Mersin Üniversitesi Arkeoloji Bölümü Başkanı Prof. Dr. Serra Durugönül başkanlığında yürütülen arkeolojik kazılar ve kentin antik dönem limanını ve sınırlarını belirleyebilmek için yapılan yüzey araştırmaları, bölgenin tarihi dokusunu ve zenginliklerini gün yüzüne çıkardı.

Nagidos Antik Kenti

Nagidos Antik Kenti, Mersin

Günümüzde hala Mersin Üniversitesi tarafından devam ettirilen kazı çalışmalarında, Nagidos’un Kilikya Bölgesi’nde ve Küçük Asya’da hiç rastlanmayan seramiklere bulundu. Bu eserler sayesinde, bölge tarihinin günümüzden 500 yıl öncesine uzanan bir geçmişe sahip olduğunu da kanıtladı.

Nagidos akropolisinin yaklaşık 200 metre karşısındaki Nagidussa Adası’nda, Bizans ve daha geç dönemlere ait eserler bulundu. Nagidos’un yüksek bir tepe üzerinde ve deniz kıyısında yer alması, akropolisin yanından bir nehrin geçmesi ve geniş bir hinterlanda sahip olması kentin askeri, ticari ve tarımsal ihtiyaçlara cevap verebilecek önemli bir merkez haline dönüşmesini sağladı.

Antik çağlardaki koloni yapılaşmasının örneklerinin görülebileceği Nagidos Antik Kenti’nden bu güne dek ulaşan kalıntı ve eserlerin sayısı oldukça az olsa da sur duvarları, agora, kerpiç yapı, künk sistemi ve kilise burnu gibi yerler, antik şehirde görülebilecek eserler arasında.

Nagidussa Adası

Nagidos’a nasıl gidilir

Mersin’in Bozyazı ilçesinde konumlanan Nagidos Antik Kenti, Mersin-Antalya karayolu üzerinde yer alıyor. Bölgeye, şehirdışından gelmeyi düşünen ziyaretçiler, Mersin otogarından Bozyazı’ya kalkan otobüs ve dolmuşların dışında Anamur ve Silifke’den de dolmuşla Bozyazı’ya gidilebilir.

Bozyazı ilçesine en yakın havalimanı ise Gazipaşa’da hizmet veriyor. Bölgeye yaklaşık 100 kilometre uzaklıktaki Gazipaşa Havalimanı’na gidip, buradan araç kiralayarak antik kente ulaşım da mümkün. Nagidos Antik Kenti, Mersin şehir merkezine yaklaşık 210 kilometre uzaklıkta bulunuyor.

Türkiye‘de deniz, kum, güneş turizmi için en çok tercih edilen seyahat rotalarından biri olan Akdeniz Bölgesi‘nde çok sayıda antik kent ve kalıntı bulunuyor. Her biri insanlık tarihi için büyük önem taşıyan bu antik şehirlerin büyük bölümü keşfedilmeyi bekliyor. Yolu bu bölgeye düşen tarih meraklısı gezginler, tarihi dokusu ve nefis deniz manzarasıyla büyüleyen Nagidos Antik Kenti’ni mutlaka görmeli.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here