Muhteşem plajları, bembeyaz evleri ve masmavi deniziyle dikkat çeken MykonosYunanistan’ın en gözde adalarından biri. Güzelliğinin yanında gece kulüpleri ve tavernalarıyla da ünlü olan Mykonos, Kiklad Adaları’nın merkezinde bulunuyor. Deniz, kum, plaj, aktivite, gece hayatı ve balayı için en uygun Yunan adalarından biri.

Genç yaşlı demeden her yaştan insana hitap eden bu ada renkli dar sokakları, dünyaca ünlü denizi ile kumsalı, Venedik’i andıran plajı ve eğlenceli gece hayatıyla tatillerin vazgeçilmez bir adresi.

Mikonos-Nasil-Gidilir

Mykonos’a nasıl gidilir

Ege Denizi’nin en gözde adası olan Mykonos’a, Aegean Airlines’ın İstanbul‘dan her gün kalkan Atina aktarmalı uçuşları bulunuyor. Borajet ve Atlasglobal firmaları ise Haziran ve Eylül ayları arasında Mykonos’a seferler düzenliyor. Yaz sezonlarında uygulanan direkt uçuşlarda Atlas Jet Istanbul Atatürk Havalimanından, Borajet ise Sabiha Gökçen’den seferler düzenliyor.

Bunun yanında Atina’nın Pire Limanın’dan ve Sakız Adası’ndan Mykonos’a giden feribot seferleri de var. Myknos Atina’dan uçak ile 30 dakika, Pire’den feribotla yaklaşık 6 saat sürüyor. Mykonos Havalimanı merkezden 4 km uzaklıkta konumlanıyor. Adanın merkezine havalimanında kalkan otobüslerle ulaşılabiliyor.

Mikonos’a Atina’dan uçakla 30 dakikada gelinebiliyor olmasına rağmen çoğu ziyaretçi 4 saatlik feribotla ulaşımı tercih ediyor. Küçük havalimanından şehrin merkezine ulaşım otobüsle yapılıyor. Eğer feribotla gelirseniz ya eski limanda yada adanın kuzeyindeki yeni limanda ineceksiniz. Yola çıkmadan önce hangisinde ineceğinizi öğrenin. Ayrıca Atina’da ki iki farklı limandan kalkıyorlar. Pire ve Rafina. Pire’ye ulaşım çok daha kolay, metroyu kullanabilirsiniz. Rafina’ya gitmek için ise otobüs kullanmanız gerekiyor ve ulaşımı daha zor.

Mykonos nerede

Yunanistan’ın en güzel adalarından biri olan Mykonos; Ege ile Akdeniz’in sularının karıştığı yerde, başkent Atina’ya 173 km uzaklıkta yer alıyor. Adanın yakınlarında ise üzerinde yaşam olmayan Delos ve Rineia adaları bulunuyor.

Mykonos-Nasil-Gidilir

Mykonos şehiriçi ulaşım

Mikonos Adası’ndaki en ucuz ulaşım aracı, yerel otobüsler. Adada iki ana otobüs istasyonu bulunuyor.

Kuzey istasyonu arkeoloji müzesinin arkasında, telefon şirketi binasının yakınında bulunuyor. Bu istasyondan adanın Agios Stefanos, Tourlos, Kalafati, Elia, Kalo Livadi ve Ano Mera kısımlarına gidilebiliyor. Güney istasyonu; Olympic Havayolu ofisinin yanında, Fabrika Meydanı’nda yer alıyor. Bu istasyondan Ornos, Agios Yannis, Plati Gialos, Psarou, Paraga, Paradise ve havaalanı yönüne kolayca ulaşılabiliyor.

Mikonos’ta ayrıca araba, motosiklet veya scooter kiralamak için çok sayıda dükkan bulunuyor. Adada ulaşımı sağlamak için kullanabileceğiniz bir başka araç ise taksi. Ancak taksi diğer seçeneklere göre daha pahalı bir alternatif. Çünkü hiçbir takside taksimetre bulunmuyor. Taksiciler yolcuları belli noktalar için belirlenen standart fiyatlara götürüyorlar.

Ayrıca adanın limanında tekne kiralamak için seyahat acenteleri de bulunuyor.

Mykonos’a ne zaman gidilir

Akdeniz ikliminin hakim olduğu bir ada olan Mykonos, özellikle deniz sezonu için oldukça uygun. Mayıs-eylül arası dönemde en yüksek sezonunu yaşayan adada bu dönem termometreler ortalama 24 dereceyi gösteriyor. Mayıs-Eylül ayları arasındaki dönemde gerçekleştirilen uçak seferleri de bu sebeple oldukça fazla. Kış dönemi ise ada serin geçtiği için çoğunlukla Mykonos uçuşları azalıyor.

4 YORUMLAR

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here