Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar, Bengal Körfezi ile Andaman Denizi kıyısında yer alıyor. Tarih boyunca Burma ve Birmanya adları ile anılan Myanmar, 53 milyonu aşan nüfusuyla Güneydoğu Asya’nın en kalabalık ülkelerinden.

On yıllar boyunca askerler tarafından idare edilen Asya ülkesinde birçok yasa, askeri kanunlara göre uygulanıyor. 2010 yılında dışa açılım sürecinin başladığı Myanmar, 2010’dan bu yana yabancı turistlere kapılarını açtı.

Nüfusun büyük bölümünün Budist olduğu Myanmar’da Altın Tapınak’ın da bulunduğu başkent Yangon, etkileyici tapınakları ile Bagan ve ülkenin eski başkenti Mandalay en bilinen destinasyonlar.

Sekiz ana etnik grubun (Bamar, Karen, Karenni, Shan, Mon, Kachin, Chin, Rakhayn) bulunduğu ülkede, anayasa tarafından tanınan yaklaşık 135 etnik grup bulunuyor.

Myanmar’a Nasıl Gidilir

Myanmar’a Türkiye‘den direkt uçuşla ulaşım imkanı bulunmuyor. Aktarmalı uçuşlarla Myanmar’ın başkenti Yangon’a gidilebiliyor. Bangkok, Kuala Lumpur, Singapur, Doha, Dubai, Avrupa başkentlerinden aktarmalı uçuşları araştırabilirsiniz.

Türkiye’den Myanmar’a ulaşım için aktarmalı uçuş seçenekleri arasından en kolay yöntem Emirates Havayolları’nın Dubai aktarmalı Yangon uçuşu. İstanbul’dan 19.05’te kalkan Emirates uçağı ile Dubai’de 2 saat bekleme süresinin ardından Yangon’a 11.05’te iniş yapılıyor.

Türk Hava Yolları’nın Tayland’ın başkenti Bangkok’a uçuşunu satın alarak, Bangkok‘tan Yangon’a seferi bulunan herhangi bir hava yolu şirketinden bilet alarak da Myanmar’a gidilebiliyor. Bu seçenekte Bangkok’ta birkaç günlük mola vererek şehri görme fırsatınız da olabilir.

Türkiye çıkışlı Bangkok aktarmalı Myanmar uçak seçeneğinin dışında Kuala Lumpur, Ha Noi, Chiang Mai, Saygon ve Siem Reap şehirleri de diğer alternatifler.

Bangkok ve Tayland’ın birçok bölgesinden uzun otobüs yolculuğunu göze alanlar için kara yolu ulaşımı da değerlendirilebilir.

Myanmar vizesi nasıl alınır

Yakın geçmişe kadar Myanmar vizesi Türk seyahat severlerin gözünü korkutan ve alması bir hayli uğraştıran bir süreci ifade ediyordu. Ancak Myanmar yönetiminin turizm açılımı ile birlikte ülkeyi ziyaret etmek isteyenler için elektronik vize uygulaması başlatıldı.

Myanmar devletinin elektronik vize sayfasından yapılan başvurularda 28 gün geçerli, tek girişli turist vizesi 50$, 70 gün geçerli, tek girişli iş vizesi 70$, tek girişli, 28 gün geçerliliği bulunan ekpress turist vizesi ise 56$ ödenerek alınabiliyor.

E-vize başvurusu sonuçlanan kişilere elektronik vizeleri e-posta ile yollanıyor. Vize sahibi vize çıktısı ile ülkenin uluslararası havalimanlarından Yangon, Mandalay ve Nay Pyi Taw’dan giriş yapabiliyor. Havalimanları dışında e-vize ile ülkeye giriş yapılabilecek sınır kapıları ise Tachileik, Myawaddy, Kawthaung.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here