Antik dönemlerde ismi Sinasos olan Mustafapaşa, Ürgüp’ün 6 km güneyinde, Nevşehir’e 25 km uzaklıkta çevrenin en az bozulmuş dokularından biri. Doğuda Rafes ve batıda Elevres Dağ zincirinin arasındaki tüf tabakalarından oluşmuş Golgoli Tepesi’nin eteğine yer alan sessiz sakin bir kasaba olan Mustafapaşa’nın, Kapadokya içinde ayrıcalıklı bir kültürel zenginliği var.

1981’den bu yana turizm merkezi olarak ilan edilen kasabada Kültür Bakanlığı koruması altına alınmış, hemen her biri bir asırlık olan 93 ev, 30′ a yakın kilise ve şapel bulunuyor. Beş vadinin çeperlerine kurulu taş yapıların, muhteşem bir doku sergilediği bu yerleşimde 1924’te yaşanan mübadeleye kadar, 700 civarında taş konak bulunuyormuş.

Mustafapasa-Sinasos

Mustafapaşa Gezilecek Yerler

1. Konstantin ve Helena Kilisesi

Konstantin-Eleni-Kilisesi

Mustafapaşa’nın merkezinde bulunan yapılar, dönem kaynaklarında yerleşimin 19. yüzyıldaki en önemli iki kilisesi olarak geçiyor. Diğeri ise günümüze gelemeyen Başmelekler Mikael ve Gabriel’e ithaf edilen kilise. Patmos Adası’nda doğan, sonra Kayseri Başpiskoposu olan ve bölgedeki pek çok kilisenin kitabesinde adı geçen Neophios tarafından inşa ettirildiği tahmin ediliyor.

2. Mehmet Şakirpaşa Medresesi

Mehmet-Sakirpasa-Medresesi

Kasabadaki en ünlü Osmanlı eseri olan ve 1900 yılında yapılan Mehmet Şakirpaşa Medresesi Mustafapaşa meydanında yer alıyor. Asimetrik U planlı bir yapı olan medresenin giriş kapısı taç kapı şeklinde yapılmış. Bitki ve geometrik süslemelere sahip yapının, yuvarlak kemer üzerinde yedi satırlık mermer kitabesi bulunuyor. Taç kapıdan üstü açık avluya giriliyor ve avlu cephelerinde öğrenci odalarının önünde sekiz kenarlı sütunların desteklediği kemerli revak yer alıyor.

Medresenin hemen karşısında yer alan Cami-i Kebir burada yapılmış en eski cami, Sipahi Cami ve Şeyh Ali Cami Osmanlı döneminde yapılmış diğer camiler olarak gezilebilir.

3. Aziz Nikolaos Manastırı

Aziz Nikolaos Manastırı bir kısmı kayalara oyulmuş bir bölümü kesme taştan büyük bir yapı. 19. yüzyılda kasabanın Müslüman ve Hıristiyan halkı için kutsal kabul edilen ve saygı gören yapı, alt seviyede birbirine bitişik dört ayrı mekândan oluşan bir yapı topluluğu. Duvarlarında anıtsal resimlerin yer aldığı manastırda, işlevleri tam olarak saptanamayan iki ayrı seviyede iç içe, üst üste oyulmuş mekânlar bulunuyor. Güneybatısında yine hangi işlevle kullanıldığı belirlenemeyen, beşik tonoz örtülü iki ayrı odadan oluşan kâgir bir yapı daha yer alıyor.

4. Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi

Kapadokya-Sanat-Tarih-Muzesi

150 yıllık tarihi bir konağın restore edilmesiyle oluşturulan Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi, Türkiye’nin ilk özel bebek müzesi olma özelliği taşıyor. Kültür Bakanlığı’na bağlı Özel Müze statüsünde bulunan müze, Kapadokya‘nın tarihi, kültürel ve mimari özelliklerini yakından görmek ve yaşamak isteyen kültür tutkunları için ideal bir mekân. Yapıldığı dönemden kalan duvar resimleri ve ilginç mimari özellikleri bulunan konakta sergilenen temalı bebeklerin tamamı el yapımı. Türkiye’de açılan ilk özel el yapımı bebek müzesi olarak hizmet veren müzede Türk tarihine ait destan ve efsanelerden Cumhuriyet dönemine kadar olan geçmişin canlandırıldığı kompozisyonlar yer alıyor. Oldukça ilginç olan müzede yurt dışından toplanana el yapımı bebekler, kostümleri ve yapılan özgün düzenlemeleriyle yerli ve yabancı ziyaretçilerin oldukça ilgisini çekiyor.

Müze, pazartesi hariç her gün 10:00-18:00 arasında hizmet veriyor.
Adres: Yukarı Mahallesi Gazi Sokak No: 6
Tel: 0 384 353 52 21

5. Gomeda Vadisi

Ürgüp-Mustafapaşa yolunda Üzengi Vadisi yakınlarında yer alan Gomeda Vadisi, kasabanın batısına düşüyor. Jeomorfolojik açıdan Ihlara Vadisi’ne benzeyen vadi, içinden küçük bir dere ile yamaçlarındaki kilise, manastır ve güvercinliklerden oluşuyor. Bitki örtüsü, ortasından akan küçük deresi ve kayalara oyulmuş Aziz Basil Kilisesi, Aziz Nicola Manastırı ile vadideki diğer kiliseler gezilebiliyor. Ayrıca kasabaya yaklaşık 5 km uzaklıktaki eski bir yerleşim alanı olan Golgoli Tepesindeki kilise ve çevresindeki kayalara oyulmuş odalar ve ilginç kaya oluşumları da görülmeye değer.

6. Baltanın Yeri ve Aziz Grigorios Kilisesi

Yaklaşık 100 metre uzunluğu olan bir alandaki Saklı Vadi diğer adıyla Baltanın Yeri olarak da bilinen konser ve piknik alanı olarak düzenlenen ve bu bölgede oldukça ünlü bir yer. Sahibi Mehmet Balta’nın Gibos Vadisi’nin bir bölümünü yıllarca uğraşarak adeta cennete dönüştürmesiyle burası pek çok konser ve etkinliğe ev sahipliği yapmanın yanında birçok sanatçıyı da ağırlamış.

Kasaba meydanından güney batı yönünde yürüyerek ulaşılabilen Saklı Vadide ayrıca kayalara oyulmuş Aziz Grigorios Kilisesi’ni de mutlaka görün.

7. Maraşoğlu Köprüsü ve Asmalı Konak

Asmali-Konak-Kapadokya

1865’te iki mahalleyi birleştirmek için varlıklı bir kişi tarafından yaptırılan Maraşoğlu Köprüsü’nün hemen yanında bir yer altı şehri bulunuyor.

Mustafapaşa’da restore edilerek otel olarak hizmet veren yerlerden biri olan Asmalı Konak, Old Greek House olarak da bilinen günümüz kasabasının en popüler otel ve restoranı. Asmalı Konak dizisinin çekildiği konak kasabanın tanınmasında çok etkili olmuş.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here