Birer koleksiyoncu olan Edouard Andre ve eşi Nelie Jacquemart’ın hayatları boyunca dünyanın farklı yerlerinden topladıkları sanat eserlerinin sergilendiği müze olan Musée Jacquemart aynı zamanda Andre ailesinin yaşadığı evmiş.

Boucher, Fragonard, Nattier ve Canaletto Rembrandt, Boticelli gibi sanatçıların tablolarının bulunduğu muazzam bir sanat koleksiyonuna sahip müze, Paris’teki harikulade keşiflerden biri.

Paris Müzeleri: Musée Jacquemart-André

Giriş 12 Avro ve haftanın yedi günü ziyarete açık.
Web sitesi: musee-jacquemart-andre.com

Musée Bourdelle

Paris Müzeleri: Musee Bourdelle

Bir dönem Rodin’in asistanlığını da yapmış olan Antoine Bourdelle’nin eserlerini barındıran müze, sanatçının hem evi hem de atölyesiymiş.

Beethoven’ın farklı ruh hallerindeki heykellerini yapmasıyla bilinen ve dünyada farklı ülkelerdeki büyük meydanlarda anıt heykelleri bulunan Bourdelle; Henri Matisse, Aristide Maillol ve Alberto Giacometti gibi büyük sanatçılar yetiştirmiş.

1949 yılında müzeye dönüştürülen evde sanatçının eskizleri, taslakları ve kullandığı kalıpların da orijinal hallerinin bulunduğu yaklaşık 500 eseri sergileniyor. Champs Elysées Tiyatrosu’nun (Théâtre des Champs-Elysées) ana cephe rölyefleri olmak üzere pek çok heykelinde imzası olan Bourdelle’in, ilk taslakları da müzede bulunan pek çok çalışmadan bir tanesi.

Üstelik giriş ücretsiz.
Web sitesi: http://www.bourdelle.paris.fr/

1 YORUM

  1. Merhaba, yaz ortasinda yalnizca 24 saatlik vaktim olacak Paris icin fakat Lourve haricinde hem kolay gezilen hem de iyi bir koleksiyonu olan bir muze onerir misiniz?

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here