Paris’in önemli yeşil alanlarından olan Jardin des Tuileries’te yer alan Orangerie Müzesi, dünyanın müzeler başkenti olan Paris‘in değerli sanat müzelerinden biri.

Tuileries Sarayı’nın eski limonluğu olan Orangerie Müzesi, Sen Nehri kenarında, Tuileries Bahçesi’nin Concorde Meydanı’ndaki güneybatı girişinde yer alıyor. Bahçenin kuzeybatı girişindeki tenis kortu binasında ise, çağdaş sanat müzesi olarak kullanılmakta olan Galerie Nationale du Jeu de Paume bulunuyor.

Tükçesi Limonluk Müzesi olan Orangerie Müzesi’nde, izlenimcilik ve art izlenimcilik akımlarına ait eserlerle Paul Cézanne, Henri Matisse, Amedeo Modigliani, Claude Monet, Pablo Picasso, Pierre-Auguste Renoir, Henri Rousseau, Chaim Soutine, Alfred Sisley ve Maurice Utrillo gibi ünlü sanatçıların çalışmaları yer alıyor.

Paris Müzeleri: Musée de l'Orangerie

malta

Müze Tarihçesi

Özgün planlarının Fransız mimar Firmin Bourgeois tarafından çizildiği yapı, Louis Visconti’nin liderliğindeki bir ekip tarafından 1852’de tamamlanarak Tuileries Bahçesi limonluğu olarak kullanılmaya başlanmış. Bir süre depo, konser, sergi ve spor salonu olarak kullanılan müze binası 1921’de karşısında yer alan jeu de paume salonuyla birlikte güzel sanatlar idaresine devredilerek Musée du Luxembourg isimli bir çağdaş sanat müzesi açılması planlanmış.

1927’de Claude Monet‘in “Nilüferler” serisine ait 8 büyük tablosunu, bu binada sergilenmek üzere Fransa Devleti’ne hediye etmesiyle birlikte binanın içindeki iki oval odada sergilenmeye başlanmış. 1950’lerde Musée Claude Monet adıyla da anılan sergi alanının binadaki yarısını kaplıyor, diğer yarısında ise geçici sergiler düzenleniyormuş.

1959 ile 1963 yılları arasında, Jean Walter ve Paul Guillaume Koleksiyonu müzenin mülkiyetine geçerek koleksiyonda bulunan 144 tablonun sergilenebilmesi için 1960 ile 1965 yılları arasında binada büyük çaplı bir renovasyon çalışması yapılmış. İki kat hâline getirilen müze binasındaki Monet tabloları daha önce bulundukları yerde bırakılarak ışıklandırılmış ve Walter-Guillaume Koleksiyonu ise yeni yapılan ikinci katta sergilenmeye başlanmış.

2000 ile 2006 yılları arasındaki süreçte, anıt değeri taşıyan binaya kapsamlı bir yenileme ve genişletme çalışması daha yapılarak Monet’nin “Nilüferler”inin yeniden gün ışığına kavuşturulması için, ara tavan kaldırılıp Walter-Guillaume Koleksiyonu için, binanın yan tarafına yeraltı salonu inşa edilmiş. Bu ek bina için yapılan kazı çalışmaları sırasında ise, XIII. Louis zamanından kalma 400 yıllık surların keşfedilerek kalıntıların bir bölümü müzenin alt katında sergilenmeye başlanmış.

Müze Koleksiyonu

Musée de L’Orangerie koleksiyondaki en bilinen eserler Claude Monet’nin Nilüferler serisine ait değerli tabloları.

Yüksekliği iki metre olan ve uzunluğu 17 metreyi bulan bu tabloların haricinde, Monet’in 20. yüzyıl başlarında çizdiği bu tabloların haricinde, Walter-Guillaume Koleksiyonu’na ait her ressama ait geniş eser grupları bulunuyor. Koleksiyonda 20’den fazla eseri bulunan Pierre-Auguste Renoir’un çeşitli natürmort ve kadın tasvirlerinin yanı sıra, “Palyaço Kılığında Claude Renoir” ve “Piyano Başında Genç Kızlar” tabloları da burada yer alırken Alfred Sisley’ye ait bir manzara resmi ile müzenin İzlenimci bölümü sona eriyor.

Paris Müzeleri: Orangerie Müzesi

Müzede sergilenen eserler arasında Paul Gauguin’in Güney Denizleri’ne ait bir manzara resmi, Paul Cézanne’ın 13 çalışması, Henri Rousseau’nun 9 tablosu ile “Evlilik ve Juniet Baba’nın Arabaları” isimli eseri bulunuyor

Walter-Guillaume Koleksiyonu’nun bir başka odak noktasını, 20. yüzyılın başlarında eserler veren ressamlardan André Derain, Chaim Soutine, Maurice Utrillo, Pablo Picasso, Amedeo Modigliani, Henri Matisse, Marie Laurencin ve Kees van Dongen’ın çalışmaları oluşturuyor.

1857’de inşa edilerek 1927’den bu yana müze olarak kullanılan Orangerie Müzesi’nin zemin katında geçici sergiler yer alıyor.

Orangerie Müzesi’ne Nasıl Gidilir?

Adres: Jardin des Tuileries, Place de la Concorde
Telefon: +33 (0)1 44 77 80 07, +33 (0)1 44 50 43 00
Web site: http://www.musee-orangerie.fr/en
Metro: 1, 8, 12 No’lu hatlar, Concorde istasyonu
Ziyaret Saatleri
Salı günleri hariç haftanın diğer günleri 09.00-18.00
Giriş Ücreti
Tam: 9 Avro
İndirimli: 6.50 Avro
Her ayın ilk pazar günü ücretsiz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here