Paris’te bir tepe üzerine kurulu semt olan Montmartre turist yoğunluğunun hiç azalmadığı noktalardan biri. En tepesinde beyaz kubbeli Sacre Coeur Bazilikası’nın bulunduğu alandan şahane bir Paris manzarası izlenebiliyor.

Paris’in en eski ve Notre Dame’dan sonra en çok ziyaret edilen kutsal mekânı olan Sacré Cœur Bazilikası ile ilgili bir söylenti var Montmartre’de; basamaklarına oturanlar bu şehre âşık olurlar, ayrılsalar bile de sonunda buraya dönmeden huzur bulamazlarmış. Bizden söylemesi…

Sacre Couer, Montmarte, Paris

Kendisi de bir sanat eseri gibi olan Montmartre, bir zamanlar bohem bir hayatı olanların tercih ettiği, şahane tarihi dokusu ve pitoresk sokaklarıyla Amelie filminin çekildiği doğal set görünümüne sahip bir semt.

Paris’te sanat akımlarının başladığı yer olarak bilinen semt deniz seviyesinden 130 metre yüksekliği ile şehrin en yüksek yeri. “Ressamların Tepesi” olarak da anılan bölgede Cizvit inancının temellerinin atıldığına inanılan Saint Pierre de Montmartre Kilisesi de bulunuyor.

Montmarte, Paris

Fransa‘nın başkenti Paris’in uzun yıllar un ihtiyacını karşılayan değirmenlerin olduğu bir kasaba iken 1860’ta Paris’e dâhil edilen Montmartre ucuzluğuyla birçok ressam ve yazarın buraya yerleşmesine sebep olmuş, örneğin Van Gogh 1886 – 1888 yılları arasında burada yaşamış.

Tepeden inerken ise Salvador Dali’nin 300’den fazla eserinin sergilendiği müzeyi ziyaret edebiliyor, ilginç heykelleri ve kendi tasarladığı mobilyaları görebiliyorsunuz.

Montmarte, Sacre Coeur, Paris

Montmartre’da çok sayıda kafe, butik, pastane,  kabare, bar ve restoranla Fransız lezzetlerini tatmak ayrı bir keyfe dönüşüyor. Gece hayatı ise hızlı akıyor: Place Pigalle adı verilen bölgede alternatif eğlence seçenekleri mevcut.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here