Monako, Fransa‘nın Akdeniz kıyısında yer alan bir devlet. Kara sınırları üç taraftan Fransa ile çevrili olan ülke, Vatikan’dan sonra dünyadaki ikinci en küçük bağımsız devlet olarak biliniyor.

Batı Avrupa’da Akdeniz kıyısında yer alan Monako gösterişli kumarhaneleri, yat limanları ve her yıl düzenlenen ünlü Grand Prix Formula yarışlarıyla tanınıyor. Yılda 1,5 milyon turisti ağırlayan ülke dünyanın en güvenilir yerleri arasında.

Monaco-Bilgiler

Monako Hakkında Bilgiler

Monako’nun yapısı

Monako resmi adıyla Monako Prensliği 8 Ocak 1297 tarihinde Ceneviz Cumhuriyeti‘nden bağımsızlığını kazandı. Anayasal monarşiyle yönetilen ülkenin başında Grimaldi Ailesi’nden Monako Prensi Albert II bulunuyor. Monako Prensi Rainer III ve Amerikalı ünlü oyuncu Grace Kelly’nin oğulları olan Albert II, Cenevizliler tarafından 1215’te bir kale olarak inşa edilen ve günümüzde bir saray olarak kullanılan bir yapıda yaşıyor. 2002 yılında Fransa ve Monako arasında yapılan anlaşmaya göre bir gün Grimaldi Ailesi’nin varisi olmazsa ülkenin yönetimi tamamen Fransa’nın kontrolü altına geçecek ancak ülkenin bağımsız halk statüsü devam edecek.

Ülkenin adının Eski Yunanca tek ev anlamına gelen Monoikos’dan geldiği düşülüyor. Bunun nedeni de bölge halkının çoğunlukla müstakil evlerde yaşaması. Monako bayrağı Endonezya bayrağı ile aynı. Aradaki tek fark Endonezya bayrağının daha geniş olması. Kırmızı ve beyaz renklerden oluşan bayrak ülkenin hanedanlığını simgeliyor. Ülkenin milli simgesi ibikli karakara kuşu, milli bitkisi ise karanfil olarak biliniyor.

Monaco-Hakkinda-Bilgiler

Resmi dilin Fransızca olduğu ülkenin nüfusu 37 bini geçiyor. Ülke Monako Ville, La Condamine, Monte Carlo ve Fontvielle olmak üzere 4 semte ayrılıyor. Akdeniz boyunca uzanan Monako Ville ülkenin başkenti. Ayni zamanda Kaya olarak da adlandırılan yer daha çok tarihi bir bölge olarak gösteriliyor. Ülkenin kuzeybatısında yer alan La Condamine, ülkenin en eski ticari bölgesi olarak biliniyor. Ülkenin en önemli bölgesi olan Monte Carlo, lüks gazino kompleksi, opera binası, otelleri,dükkanları, gece kulübü, Fransız ve İtalyan restoranlarıyla tanınıyor. Adını burada bulunan çeşmeden alan Fontvieille ise ülkenin ekonomi ve sanayi bölgesi.

Ülkenin yerlileri veya başka yerde doğan Monakolular kendilerini Monegasquen adlandırıyor. Fakat ülkede nüfusun çoğunluğu Fransızlar oluşturuyor. Krallıkta yaşayanlardan sadece beşte biri Monegasque olarak anılıyor.

Dünyanın en zengin ülkelerinden biri olan şehir devleti 1870’den beri vatandaşlarından veya ülkede yaşayanlardan gelir vergisi almıyor. Bu nedenle ülke Avrupa‘da vergi cenneti olarak anılıyor. Ülkenin bir havalimanı yok fakat, Monako’ya 22 km mesafede bulunan Nice-Cote d’Azur Uluslararası Havaalanı’ndan ülkeye kolayca ulaşılıyor.

Monako’da kültür

Ülkede 1929 yılından beri her sene dünyanın en prestijli biri olan Monako Grand Prix düzenleniyor. Ülke sokaklarının piste dönüştürülmesiyle gerçekleşen organizasyon dünyanın en önemli araba yarışları arasında bulunuyor. Ülkenin en büyük futbol takımı AS Monaco Fransa’nın en üst düzey futbol ligi Ligue 1‘de mücadele ediyor. Stade Louis II (II Louis Stadyumu) ise ülke nüfusunun yarısını içinde barındırabilecek büyüklüğe sahip. Ülkenin en ünlü gazinosu olan Monte Carlo Gazinosu, James Bond’dun Altın Göz, Casino Royal ve Asla Asla Söyleme adlı filmlerine ev sahipliği yapmış.

Akdeniz’e uzanan yapısı, lüks otelleri, gece kulüpleri ve gazinolarıyla dikkat çeken Monako, her yıl çok sayıda kişi tarafından ziyaret ediliyor.

2 YORUMLAR

  1. Burasıyla ilgili bir şey duyduğumda aklıma ilk gelen Monako Prensi oluyor. Zihnime yerleşmiş.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here