Tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapan Çukurova bölgesinin kalbi Adana ili, barındırdığı tarihi mirasları ile mutlaka keşfedilmesi gereken yerlerin başında geliyor. Antik Kentler bakımından da zengin olan Adana’da, Misis Antik Kenti’ne ait eser ve kalıntıların sergilendiği Misis Mozaik Müzesi de bunlardan biri.

Misis Mozaik Müzesi, Adana’ya yaklaşık 26 km uzaklıkta Misis Beldesi’nde yer alıyor. Misis Antik Kenti, başta Hitit olmak üzere, Makedonya, Asurlar, Roma, Slevkoslar, Bizans, Asurlar, Memlükler, Selçuklular ve Osmanlı Devleti’nin kültürlerinden izler taşıyor. Müzede, tarihi Neolitik Çağ’dan kalma höyük ile başlayan Misis Antik Kenti’ne ait mozaikler sergileniyor.

Misis Mozaik Muzesi

Misis Mozaik Müzesi

Adana Arkeoloji Müzesi’ne bağlı olan Misis Mozaik Müzesi, 1959 yılından bu yana ziyaretçilerini ağırlıyor. Misis Antik Kenti sınırlarında yer alan, 4. yüzyıl sonlarına ait bir bazilikanın zemin mozaikleri müzede sergilenen kalıntıların başında geliyor. Tesadüfen bulunan bu mozaikler 1956 yılında Misis Höyüğü’nde arkeolojik kazı yapan Alman arkeoloji heyetinden Prof. Dr. H. Theodor Bossert ile Dr. Ludwig Budde tarafından ortaya çıkarılmış. Arkeolojik araştırmalar sonucunda mozaiklerin Genç Roma devrine yani 4. yüzyılın sonlarına ait bazilika türünde bir tapınağın tabanının kaplandığı anlaşılmış.

Bu mozaikleri korumak amacıyla orada bir müze kurulmuş. Küp şeklindeki ufak renkli taşlardan meydana getirilen bu şekilleri geometrik ve bitkisel motifler ile insan ve  hayvan  motifleri  olmak  üzere  üç grupta toplamak mümkün. Mozaiklerde bitki motiflerinin yanı sıra, Nuh Tufanı sırasında gemiye alınan hayvanlar resmedilmiş. Mozaiğin tam ortasında bir masa veya sehpa şeklinde kümes, etrafında 23 tane kuş ile kümes hayvanları, bu grubun etrafında ise evcil ve vahşi hayvanlar yer alıyor. Bitkisel motifler tamamen stilize edilirken insan ve hayvan figürleri realist işlenmiş.

Misis Mosaic MuseumAdana-Ceyhan arasındaki tarihi İpek Yolu üzerinde yer alan Misis Mozaik Müzesi, Misis höyüğünün batı yönündeki sırt üzerine inşa edilmiş. Müzenin duvarları ışığı geçirecek şekilde cam tuğlalardan yapılmış. Ayrıca Misis Mozaik Müzesi’nde mozaiklerin yanı sıra, Misis Höyüğü’nde yapılan kazılar sonucu elde edilen başka birçok eser sergileniyor.

Misis Mozaik Müzesi’ne nasıl gidilir

Adana’ya 26 km uzaklıkta bulunan Misis Mozaik Müzesi, Yüreğir ilçesi Yakapınar Beldesi’nde yer alıyor. Belediye otobüsleri veya özel araç ile ulaşmak mümkün.

Misis Mozaik Müzesi giriş ücreti

Yaz döneminde 09:00-19:00, kış döneminde 08:00-17:00 saatleri arasında ziyaret edilen Misis Mozaik Müzesi’ne giriş ücretsiz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here