Hem Doğu’dan hem Batı’dan gelen ürünlerin toplandığı İstanbulda çarşılar, asırlardır şehrin önemli ticaret merkezlerinden. Osmanlı kent dokusu’na ait bir yapı olan Mısır Çarşısı da bu merkezlerden sadece biri.

Yapıldığı dönemde Yeni Camii Külliyesi’nin bir parçası olarak inşa edilen Mısır Çarşısı, Balkanlar’dan Avrupa’ya, Kuzey Akdeniz’den Arabistan Yarımadası’na kadar uzanan ürün çeşitliliğiyle asırlardır İstanbul’un en hareketli noktalarından biri olma özelliğini koruyor.

Istanbul Spice Bazaar

Mısır Çarşısı, İstanbul

Bizans Devri’nde bulunduğu yer bir pazar alanı olan Mısır Çarşısı, ilk olarak Yeni Camii’nin Külliyesi içinde yer alan bir yapı olarak inşa edilmiş. Padişah lll. Murad’ın eşi, Safiye Sultan’ın emriyle 1597 tarihinde temeli atılan Yeni Camii’nin inşası, 1663 tarihinde sona ermiş.

İlk tasarımı baş mimar Davut Ağa tarafından yapılan caminin içine külliyenin yanında Hünkâr Kasrı, Darülkura, türbe, arasta, Sıbyan Mektebi, çeşme ve sebil de yapılmış. Yapılışından kısa süre sonra ‘Valide Çarşısı’ olarak anılan Yeni Camii’nin arastası, 1663 – 1664 tarihinde bir törenle açılmış.

Mısır Çarşısı, İstanbul

Uzun ve kısa kollarının birleştiği alan “Dua Meydanı” olarak anıldığı çarşıdaki dükkanlar yapıldığında ilk olarak aktar ve pamukçu esnafına tahsis edilmiş. Bu dönemde çarşıda yer alan yaklaşık 100 dükkandan 49 tanesini aktarlar kullanırken, geri kalanını pamukçular ve yorgancılar kullanırmış. Daha sonra dükkan sayısı giderek artan çarşı, dükkanlarında çoğunlukla Mısır’dan gelen mal ve baharatların satılması sebebiyle 18.yüzyılda ‘Mısır Çarşısı’ olarak anılır olmuş.

‘L’ şeklinde bir plana sahip olan çarşının dördü büyük ikisi küçük olmak üzere toplam 6 kapısı bulunuyor. Dükkan olarak kullanılan kısımlar çarşının zemin katında yer alıyor. Zemin kattaki merdivenlerle inilen bodrum kat ise, günümüzde çoğunlukla depo olarak kullanılıyor.

Spice Bazaar Istanbul

Biri Mart 1688, diğeri Ocak 1691 olmak üzere 2 büyük yangın geçiren Mısır Çarşısı özellikle 1691 yılındaki yangında büyük hasar almış. 1941 tarihinde Yeni Camii’nin avlusundan yol geçirilmesi Mısır Çarşısı ve Yeni Camii’nin birbirinden ayrılmasına neden olmuş. Çarşı 1940 – 1943 yılları arasında kapsamlı bir restorasyon çalışmasıyla yenilenmiş.

Günümüzde çarşının içinde baharatçılar ve aktarların yanında kuyumcular ve hediyelik eşya dükkanları gibi farklı dükkanlar da faaliyet gösteriyor.

Mısır Çarşısı Istanbul

Mısır Çarşısı’na giriş saatleri

İstanbul’un en turistik yerlerinden biri olan Mısır Çarşısı, haftanın 6 günü 08.00-19.00 saatleri arasında hizmet veriyor. Pazar günleri ise çarşı saat 09.30’da açılıp, 19.00’da kapanıyor. Tüm dini bayramlarda kapalı olan çarşı, ayrıca 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda da kapalı.

Mısır Çarşısı nerede

Fatih’in Rüstem Paşa Mahallesi’nde bulunan Mısır Çarşısı, Eminönü Yeni Cami’nin hemen yakınlarında bulunuyor.

Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı’na nasıl gidilir

Mısır Çarşısı’na ulaşmak için üç seçeneğiniz bulunuyor. İlk olarak İstanbul’un her yerinden kalkan Eminönü otobüsleriyle Mısır Çarşısı’na kolayca ulaşabiliyorsunuz. Bunun yanında Üsküdar, Kadıköy ve Adalar’dan kalkan vapurlarla Eminönü’ne ulaşmak mümkün. Ayrıca Bağcılar, Cevizlibağ ya da Kabataş yönünden kalkan tramvayların Eminönü durağında indiğinizde de çarşıya ulaşım rahatlıkla sağlanıyor.

Osmanlı’dan kalma çarşı kültürünü hala sürdüren Mısır Çarşısı, baharat kokularının birbirine karıştığı, rengarenk ürünleriyle sizi kendisine hayran bırakan, alışveriş yapmaktan oldukça keyif alacağınız muhteşem bir atmosfere sahip. İstanbul gezilecek yerler arasında yer alan Mısır Çarşısı’nı mutlaka gezin.

4 YORUMLAR

  1. Misafirlerimi kapalı çarşıdan çok mısır çarşısına götürmeyi seviyorum. İstanbulumun her yer güzell

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here