Budapeşte‘de yer alan Milenyum Anıtı 1895’de Macar hükümeti ülkenin 1000 yıllık geçmişindeki kahramanları onurlandırmak adına düşünülmüş. Anıtın yapılmasındaki ilk sebep 895 yılında başlayan Macar hükümdarlığının 1000. yılını kutlamaktı.

Kahramanlar Meydanında bulunan Milenyum Anıtı 1894’te Albert Schickedanz tarafından tasarlanmış ve 35 yıl sonra da yapımı tamamlanmış. Heykellerin çoğu ise György Zala tarafından dizayn edilmiş.

Milenyum Anıtı, Budapeşte

Açılışı ise bir yıl sonra 1896’da gerçekleşen anıt halen tam olarak tamamlanmamıştı ve hatta 1929 yılına kadar da tamamlanamadı. Albert Schikedanz adında Macar-Avusturya kökenli bir mimar tarafından tasarlanmıştır.

Heykeller ise aralarında kendisinin de bulunduğu bir çok farklı heykel yapmış olan György Zala ve birkaç diğer farklı heykeltraşlar tarafından yapılmıştır.

Kahramanlar Anıtı’nın üzerinde süzülen Milenyum sütunu bu anıtın odak noktası. En tepesinde de baş melek olan Gabriel’in bir heykeli bulunuyor.

Sütunun arkasında ise yarım daire şekiinde bir bölgede Macaristan tarihine adını yazdırmış ünlü admaların heykelleri bulunuyor. Sıralanmış heykeller Savaş, Barış, Çalışma, Yardım, Bilgi ve Zafer’i sembolize ediyor.

Anıtlar bölgesinin çevresinde de Macar soylarını temsil eden yedi şefin de heykelleri bulunuyor. Bu şefler Arpad tarafından yönetilmiş ve şu anda Macaristan olarak bilinen yeri fethetmiş kişilerdir.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here