Mikonos (Mykonos), Ege Denizi’ndeki Kiklad Adaları arasında en hareketli ve en gözdelerinden biri olarak biliniyor. 89 km sahil şeridine sahip Mikonos çıplaklığın kabul edildiği plajları, mimarisi, arnavut kaldırımlı daracık sokakları, aşırı sıcak olmayan her daim rüzgarlı havası, beyaz boyalı evleri, begonvilli balkonları ve aksam başlayıp sabahlara kadar süren gece hayatı ile Avrupa’dan turistlerin en çok tercih ettiği Yunan Adaları‘nın başında geliyor.

Yunan mitolojisine göre, Herkül’ün acımasız bir savaşta öldürdüğü devler bu adada bulunan Mikonos granitlerinin altında gömülüymüş. Mikonos adı ‘kaya kütlesi’ ya da ‘kayalık’ anlamlarına geliyor. Bir başka inanışına göre ise adanın ismi Mikonos adlı bir kahramana dayanıyor. Mikonos, Apollo ve Dionysus soyundan gelen peri Rhoio’nun oğlu Delos Kralı Anius’un oğlu olarak biliniyor.

Mykonos Island1453’ten 1832’ye kadar Osmanlı hakimiyetinde kalan bu güzel ada yemeklerinden havasına kadar yabancılık çekmeyeceğiniz bir yer. Turistik açıdan gelişen ilk Yunan adası olan Mikonos, 1950’lerden bu yana giderek daha çok turisti ağırlamaya devam ediyor.

Mikonos Gezilecek Yerler

Mikonos’ta toplu taşıma otobüslerle sağlanıyor ancak kısıtlı olduğundan ve sezon dışında bulmak pek mümkün olmadığından otomobil, atv ve motor kiralama oldukça yaygın. Merkezden plajlara deniz taksisi ile gitmek de mümkün.

Mykonos Town olarak adlandırılan ve Yunancada Chora da denilen ada merkezi arnavut kaldırımlı daracık sokakları, beyaz badanalı evler ile begonvilli ve sardunyalı balkonları, mavi kapı ve pencereleri ve labirent gibi sokakları ile size masalsı bir atmosfer sunuyor. Gündüzleri sakin olan sokaklar akşam saatlerinden sonra canlanmaya başlıyor.

Mikonos Gezi Rehberi Gezilecek Yerler

Rüzgarıyla ünlü adada yaz aylarında sıcaklık ortalama 24-25 derece olduğundan bunaltıcı bir güneş yok. Sokakların labirent gibi yapılmasının nedenlerinden biri de bu rüzgarın içeriye girmesini önlemekmiş. Bir diğer nedeni ise Ege’nin ortasında bulunan bu küçük adanın sürekli korsan saldırısı altında olması sebebiyle ada halkının saklanması ve korunmasını kolaylaştırmakmış.

Bugün bu sokaklarda hediyelik eşya dükkanları, kafeler ve tavernalar ile Louis Vuitton gibi lüks markaların mağazaları yer alıyor.

Sokaklarda gezerken pelikan görürseniz bilin ki o adanın sembolü olan I. Petros’un yerine gelenlerden biridir. Hikayeye göre 1950’lerde küçük bir balıkçı kasabası olan adaya yaralı bir pelikan geliyor ve bir balıkçı tarafından kurtarılıyor, daha sonra adayı terk etmeyen ve Petros adı verilen pelikan adaya şans getirerek gelişmesin ve ünlenmesini sağlıyor, böylece adanın maskotu oluyor. İşte bu pelikan öldükten sonra yerine II. ve III’leri geliyor ve Mikonos sokaklarında dolaşıyorlar.

Mikonos Gezi Rehberi Super Paradise Beach

Mikonos Plajları

Yaklaşık on beş plajın bulunduğu ada daha çok eşcinsel ve çıplaklar plajlarıyla ünlü. Limanına yakın olanlar Malalianos ve Tourlos plajları, ancak bunlar kalabalık olduğu için otobüsleri kulanarak Platys Gialos plajına gidebilir veya deniz taksiler ya da kayıklar ile  Mikonos adasının en iyi plajları olarak adlandırılan Paradise, Super Paradise, Agrari ve ya Elia’ya gidebilirsiniz.

Super Paradise beach genelde eşcinselleri ağırlasa da herkesin kullandığı ve çıplaklığın serbest olduğu plajlardan biri. Psarou Beach ise Super Paradise’a göre daha küçük ve daha sakin. Merkezde yer alan ve yine çokça tercih edilen Nammos Beach adanın en güzel plajlarından biri. Akşam saatlerinde dünyaca ünlü DJ’ler eşliğinde çılgın plaj partileri başlıyor. Fetelia ve Kalafatis plajları ise genelde rüzgar sörfü tutkunlarının uğrak yeri.

Paradise Beach, MikonosEğer adaya sadece tatil yapmak ve denize girmek için gelmediyseniz sadece 6,5 km uzaklıkta bulunan ve teknelerle seferlerin yapıldığı, Kiklad Adaları içinde çok küçük olmasına rağmen arkeolojik açıdan en zengini olan Delos Adası’na gitmenizi öneririm. UNESCO Dünya Mirasları listesinde yer alan ve şu an modern bir yerleşimin olmadığı ada M. Ö. 1000’li yılarda İon devleti tarafından kurulmuş bir tarihe sahip.

Rehber eşliğinde de gezebileceğiniz Delos adasında görebileceklerinizden birkaçı Antik Tiyatro, Aslanlar Terası, Apollon Tapınağı ve mozaiklerle süslü evlerin kalıntıları. Bu adadan çıkarılan eserler Mikonos Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. Sergilenenler arasında antik Yunan zamanından kalma çanak-çömlek, mezar taşları, taklar, bir Herkül heykeli ve Çanakkale’de geçen tarihi Truva Savaşı’ndan bir sahneyle süslenmiş bir içki kabı da bulunuyor.

Mykonos AdasıAdanın en çok ilgi çeken yerlerinden bir başkası da Meryem Ana’ya adanmış olan Paraportiani Kilisesi. Beyaz badanalı duvarları ile fotoğraf severlerin odağı olan kilise farklı zamanlarda yapılmış 5 kilisenin birleştirilmesi ile oluşturulmuş. Arkeoloji müzesinin yanı sıra tarih severler için Folklor Müzesi, Kültür Müzesi, Deniz Müzesi ve Efimerides Gallery de görülecekler listesinde yer alması gerekenler arasında.

Adadan ayrılmadan yapılması gerekenlerden biri eskiden 16 adet olan ancak şimdi 5 tanesinin ayakla kaldığı Yel Değirmenleri manzarası eşliğinde bir kafede oturarak gün batımını seyretmek.

Mikonos Yeme İçme

Mikonos-Gezi-Rehberi-Yeme-Icme

Bol zeytinyağlı tanıdık Ege mutfağı ile yabancılık çekmeyeceğiniz adada akşam yemeği için en ünlü restoranlardan biri Niko’s Tavern. Mezeler çok zengin ve hepsi damak tadımıza uygun. Her ne kadar fast food olarak bilinse ve Yunan hamburgeri dense de Souvlaki’yi de listenize eklemelisiniz.

Lokmares adını verdikleri lokma tatlısını yemeden dönmeyin. Eğer baklavayı yunanlılar nasıl yapıyor diye merak ediyorsanız ondan da tadabilirsiniz. İçecek olarak ise ünlü içkileri Ouzo’dan ve gündüz adayı dolaşırken serinlemek için ideal olan buzlu kahveleri Frappe’den içmeden dönmemek gerekiyor.

Mikonos AdasıMikonos’a nasıl gidilir

Yunanistan‘ın Mikonos Adası’na sezon boyunca İstanbul’dan Borajet ile Anadolu Jet havayollarının seferleri bulunuyor. Ancak biletinizi gidiş dönüş almak zorundasınız, tek yön alamıyorsunuz.

Muhteşem kumsalları, beyaz badanalı yapıları, sokaklarda dolaşan pelikanları ve birbirinden güzel mekanları ile Mikonos, Ege’nin en güzel rotalarından biri.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here