Mardin’in bir ilçesi olan Midyat, dinlerin ve dillerin buluşma noktası. Mardin’in en geniş ve nüfus bakımından en kalabalık ilçelerinden biri olan Midyat, Güneydoğu Anadolu bölgesinin en gelişmiş ilçelerinden biri.

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin tarihi dokusuyla ünlü olan şehri Mardin, konumu itibarı ile dünya tarihinin en eski medeniyetlerine ev sahipliği yapan bir coğrafyada bulunuyor. Tarihi İpek Yolu’nun üzerinde kurulu Mardin’in Nusaybin ve Kızıltepe ile birlikte en önemli ilçesi olan Midyat ile ilgili ilk yazılı bilgiler MÖ 13.Yüzyıla dek uzanıyor.

Midyat nerede

Dünyanın en eski yerleşim bölgesi olan Yukarı Mezopotamya’da yer aldığından tarih boyunca Sümerler, Asurlular, Urartular, Makedonyalılar, Persler ve Romalılar gibi birçok uygarlığın egemenliğine sahne olan Midyat, geleneksel el sanatlarıyla da eşsiz bir kültür barındırıyor. Taş işlemeciliği, gümüş işlemeciliği (Telkâri), bakırcılık, kilim dokuma, kumaş boyama, çömlekçilik ve kuyumculuk Midyat’ın halen önemini koruyan değerleri.

malta

Midyat Nerede Nasıl Gidilir

Diller ve Dinler Şehri olarak da bilinen Midyat, Mardin kent merkezine yaklaşık 1,5 saat uzaklıkta bulunuyor. Mardin’e ulaştıktan sonra şehir içi minibüs ve otobüslerle Midyat’a ulaşım mümkün. Havayolu ile ulaşmak isterseniz, büyükşehirlerin pek çoğundan Mardin’e uçak seferleri bulunuyor. Mardin merkezden ya da havalimanından da Midyat’a ulaşmanız mümkün. Mardin civarındaki Şanlıurfa, Diyarbakır gibi şehirlerden de demiryolu ile de ulaşım mümkün.

Şehir merkezine 20 km uzaklıktaki Kızıltepe ilçesinde bulunan Mardin Havalimanı’ndan Midyat’a hareket eden minibüs seferleri bulunuyor. Havalimanından yaklaşık 100 m yürüyerek şehir merkezine giden minibüslerin geçtiği Kızıltepe-Mardin karayolundan minibüse binip Mardin’in Yenişehir kısmına yani eski Mardin’in giriş kapısı olan Diyarbakır Kapı’ya gelmeniz gerekiyor. Buradan şehir içi minibüslerine binerek ulaşımı sağlayabilirsiniz. Dilerseniz merkeze gitmek için havayolu şirketlerinin servisleri ile veya minibüs, taksi, araç kiralama gibi seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz. Mardin’den ise her saat başı Midyat’a otobüs ve dolmuşlar ile ulaşım mümkün.

Midyat'a nasıl gidilir

Türkiye’nin hemen her yerinden haftanın her günü otobüs seferlerinin bulunduğu Midyat’a Yeni Midyat Turizm, Marsoy Turizm ve Midyat Seyitoğlu Turizm gibi firmalar direkt seferler düzenliyor. Eğer özel aracınızla Midyat’a gelmek isterseniz Ankara-Kayseri-Malatya-Elâzığ-Diyarbakır-Mardin-Midyat veya Ankara-Adana-Gaziantep-Şanlıurfa güzergahını izleyebilirsiniz.

Dinlerin ve dillerin buluşma noktası Midyat, Mardin’in ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin en gelişmiş ilçelerinden biri. Midyat’a gelmişken, ilçeye özgü mimarisi olan ve adını yine Midyat’tan alan Midyat Evleri’ni süsleyen taş işleme sanatını (Nahid) incelemeyi unutmayın.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here