Mersin, Türkiye‘nin dünyaya açılan bir liman kenti. Ülkenin güneyinde yer alan il, her biri ayrı güzelliğe sahip 13 ilçeden oluşuyor. Sahip olduğu tarım, sanayi ve ticaret potansiyeli ile ülke ekonomisinde önemli bir konuma sahip olan Mersin, son yıllarda tatil turizmiyle de öne çıkıyor.

Tarihi ve turistik mekanlarıyla dünyaca ünlü olan şehirde yılın 300 günün güneşli geçiyor. Aynı zamanda 321 kilometrelik sahil şeridi masmavi renge, muhteşem bir berraklığa sahip plajlarıyla ünlü olan Mersin deniz tatili yapmak isteyenler için ülkenin en elverişli bölgelerinden birisi.

Mersin’in En İyi Tatil Yerleri

1. Kargıpınarı

Kargıpınarı Mersin Tatil Yerleri

Mersin’in turistik yerlerinden biri olan Kargıpınarı, Erdemli’ye 12 km mesafede bulunuyor. 2500 metrelik sahil şeridiyle ünlü olan beldede yaklaşık 7 ay denize girilebiliyor. Bu özelliğiyle her yıl binler turist tarafından ziyaret edilen Kargıpınarı’nda günümüzde hala geleneksel Yörük kültürü yaşatılmaya çalışılıyor. Yaz aylarında nüfus oranı bir hayli artan beldeye hem Erdemli’den hem de Mersin’den rahatlıkla ulaşılabiliyor.

2. Kızkalesi

Kız Kalesi Mersin

Mersin’in en popüler tatil merkezlerinden biri olan Kızkalesi, Erdemli ilçesine yaklaşık 23 km mesafede yer alıyor. İlk yerleşimin MÖ 4. yüzyılda başladığı beldede Selevkoslar, Romalılar, Bizanslılar, Selçuklular gibi farklı kültürlere ait izler bulunuyor. Muhteşem plajı, kale, sarnıç kaya mezarları gibi yapılardan oluşan ören yerleriyle ünlü Kızkalesi, özellikle yaz aylarında yerli ve yabancı çok sayıda turist tarafından ziyaret ediliyor. Mersin ve Erdemli İlçesi’nden kalkan minibüslerle ulaşılabilen beldede Kızkalesi, Adamkayalar, Avgadı ve Akpınar yaylaları görülecek yerler arasında.

3. Kumkuyu

Kumkuyu Mersin Gezilecek Yerler

Kumkuyu, Mersin ilinin Erdemli ilçesine bağlı bir mahalle. İlçe merkezine 11 km uzaklıkta yer alan belde, etkileyici bir doğaya ve muhteşem bir denize sahip. Özellikle Zincirlikuyu ve Töbank halk plajlarıyla tanınan Kumkuyu bu özelliğiyle Mersin’in en turistik yerleri arasında gösteriliyor. Konaklamak için her bütçeye uygun otel ve pansiyona sahip belde tatilcilerinde Mersin’de en çok tercih ettikleri yerlerden biri.

4. Susanoğlu

Susanoğlu Mersin

Susanoğlu, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı mahallelerinden biri. Antik dönemde Korasion adıyla bilinen belde il merkezine yaklaşık 70 km uzaklıkta konumlanıyor. Türkiye’nin ‘Mavi Bayrak’ unvanı kazanmış en iyi plajlarından birine sahip olan Susanoğlu, bu özelliğiyle ziyaretçi akınına uğruyor. Nüfusu yaz aylarında 75.000’ini geçen belde farklı bütçeler için otel, moteller ve pansiyonlar mevcut.

5. Ayaş

Ayaş Mersin Gezi Rehberi

Erdemli ilçesinde 18 kilometre mesafede konumlanan Ayaş, Mersin’in sahil kasabalarından biri. Tarihi antik çağlara uzanan belde şehrin sahil kesiminde yer alıyor. Özellikle zeytincilik faaliyetleriyle ün kazanan Ayaş Romalılar ve Bizanslılar, Selçuklular ve Osmanlılar’dan kalma çok sayıda tarihi esere sahip. Kumkuyu, Yemişkumu, Merdivenlikuyu plajlarıyla Erdemli turizminin sembolü haline gelen Ayaş’a Mersin, Erdemli ve Silifke’den kalkan minibüslerle ulaşılabiliyor.

6. Silifke

Silifke Mersin

Mersin il merkezine 85 km mesafede yer alan Silifke, Toros Dağları ile Akdeniz arasında konumlanıyor. Antalya ve Mersin’i İç Anadolu’ya bağlayan önemli yollara sahip olan belde dünyanın önemli kuş toplanma merkezlerinden biri olan Akgöl ve Paradeniz lagünlerine sahip. Turizmin önemli bir geçim kaynağı olduğu Silifke’ye yolunuz düşerse Jüpiter Tapınağı, Tokmar Kalesi Uzuncaburç ve Silifke Kalesi’ni görmeyi sakın unutmayın!

7. Taşucu

Taşucu Mersin

En eski yerleşimin MÖ 7. yüzyılda Grekler tarafından başladığı Taşucu, Mersin’in Silifke ilçesine bağlı bir mahalle. Dünyanın bu enlemde görülen en endemik iklim türü olan subtropikal iklimin görüldüğü beldede yılın 300 günü güneşli geçiyor. Eşsiz iklimin yanında tertemiz plajlarıyla da ünlü Taşucu, Mersin’in gözde tatil yörelerinden biri.

8. Narlıkuyu

Narlıkuyu Mersin

Mersin’in 65 km güney batısında bulunan Narlıkuyu, şehrin turistik yerleri arasında. Küçük bir koya sahip belde Cennet Obruğu’ndan beslenen soğuk suyuyla ünlü. Bu yüzden ender denize girilen bir olan Narlıkuyu, bu özelliğine rağmen balıkçılık ve gezinti teknelerinin popüler uğrak yerlerinden. İçinde doğa harikası olarak kabul edilen Cennet-Cehennem Mağaraları bulunduran beldede Akkum Plajı, Akyar koyları, Astım-Dilek Mağarası, Mozaik Müzesi, St.Paul Kilisesi görülmesi gereken yerlerden bazıları.

Mersin, Akdeniz’de yaz turizminin geliştiği bölgelerden biri. Bunda elbette masmavi deniz ve tertemiz plajların rolü büyük. Mersin’de denize girmek isterseniz gitmenizi önerdiğimiz plajlar arasında Kazanlı Plajı, Kocahasanlı Plajı, Ayaş Plajı, Tömük Plajı, Kargıpınarı Plajı, Susanoğlu Plajı, Atayurt Plajı, Kızkalesi Plajı, Kapızlı Plajı, Akçakıl Plajı, Soğuksu Plajı, Pullu Orman Plajı yer alıyor.

4 YORUMLAR

  1. Geçen gün Kızkalaesine (Krykos)tekne ile geziye katıldım.Kızkalesi sık sık uğradığım bir yer.Mersin’de oturuyorum.Uzun yıllar önce yüzerek deniz içindeki kaleye gitmiştim.Yaklaşık kıyıya 600 m.Tekne gidiş dönüş TL.10 giriş TL.5 müze kartın varsa veya iş bankası kredi kartın varsa bedava.Kaleyi gezdim.Çok güzel.Bu kalenin karşısında kıyıda bir kale daha var.Zamanında bu iki kale bir yol ile birbirine bağlıymış.Şimdi bu bağlantı yolu yok olmuş.Kız kalesi ve çevresi tarih,arkeoloji kokuyor.Kııyının yaklaşın 1 km.dağ tarafında çok büyük bir Nekrapol alanı yani mezarlık var.Kilise kalıntıları,sarnıçlar var.Zamanında Kızkalesi ile Ayaş beldesi rasında 500 bin insanın yaşadığı söyleniyor.Ayaş’da tiyatro,hamam,saray,agora,lahitleri görebilirsiniz….Roma ve Bizans devrine tarihleniyor.Her taraf tarih fışkırıyor….özellikle pansiyonlar uygun fiatla kalabilirsiniz….çadır açıp uyku tulumunda uyuyabilirsiniz….selamlar….
    Mustafa Duran

  2. Narlıkuyu, Kız Kalesi ve Silifke’yi görmek istiyorum. Umarım hayal ettiğim kadar güzellerdir.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here