Ana sayfa Akdeniz Mersin Mersin Merkez’de Gezilecek Yerler

Mersin Merkez’de Gezilecek Yerler

698
2

Mersin, Torosların en yüksek tepelerine kadar uzanan yaylaları, Akdeniz boyunca uzanan tertemiz sahilleri, bakir koyları, zeytini çileği, cezeryesi tantunisi, 20’den fazla antik kenti, binlerce yıllık tarihi, farklı kültürlerin kucaklaştığı hoşgörü timsali insanları, ışıl ışıl parlayan güneşe uzanan palmiyeleri ve daha bilinmeyen pek çok özelliğiyle Anadolu’nun en değerli şehirlerinden biri.

Tarsus, Silifke, Anamur ilçeleri dışında kent merkezinde de gezilip görülecek pek çok yeri bulunan Mersin’de, büyük bir hayranlıkla ziyaret edebileceğiniz yerleri listeledik. Yapılacakların bunlarla sınırlı olduğunu düşünmeyin, yalnızca adını bildiğiniz bir kentin gizli hazinelerini keşfedin!

Mersin Merkezde Gezilecek Yerler

1. Mersin Marina

Mersin Merkezde Gezilecek Yerler

Kafe ve restoranları, pazar kahvaltıları, gece eğlenceleri derken Mersin’in en güzel yerlerinden biri olan marina, kente gelen ziyaretçilerin uğrak mekânı.

2011 Yılından bu yana Türkiye’nin en büyük marinası olarak hizmet veren Mersin Marina, şehir marinası anlayışı ile tasarlanmış, 500 yatlık deniz ve 500 yatlık kara bağlama kapasitesine sahip. İçerisinde spa, restoran, bar, yat kulübü ve spor merkezi gibi birçok sosyal olanak ile karma yaşam merkezi olarak düşünülmüş.

Hudut kapısı giriş çıkış ve gümrük hizmetleri gibi ihtiyaç duyulan tüm hizmetleri “uluslararası standartlardaki kalitesi” ile sunan marinanın manzarası özellikle gün batımında şahane!

2. Soli Pompeipolis Antik Kenti

Mersin Merkezinde Gezilecek Yerler

Mersin şehir merkezine 14 km mesafede bulunan Soli Antik Kenti, adını “güneş” anlamına gelen “soloi”den alıyor. MÖ. 700’lerde Rodos’tan gelen Dorlar tarafından kurulan ve kısa zamanda Akdeniz sahillerinin en işlek limanı olan antik kent Pers, Makedon, Ermeni, Roma ve Bizans hâkimiyetinde kalmış. Tarih boyunca pek çok savaş ve deprem yaşayan kentte 200 devasa sütundan günümüze 41 tanesi gelebilmiş. Bölgeden çıkarılan buluntular Mersin Müzesi’nde sergileniyor. Mersin ve çevresi 7000 yıllık tarihiyle Anadolu’nun en eski yerleşimlerinden biri, dokunduğunuz bastığınız her yerden adeta tarih ve yaşanmışlık fışkırıyor!

3. Latin İtalyan Katolik Kilisesi

Mersin Katolik Kilisesi

Mersin şehir merkezindeki Uray Caddesi üzerinde yer alan Latin İtalyan Katolik Kilisesi, Sultan Abdülmecit tarafından 1853’te verilen bir fermanla yapımına başlanan ve yönetimi Capucins Rahiplerine bırakılan, saat kuleleriyle ünlü bir yapı. Bir kompleks özelliği gösteren kilise diğer birimleri ile birlikte 1898 yılında bitirilmiş. Kesme kireç taşından avlulu anıtsal bir yapı olan Latin Katolik Kilisesi, Mersin ve yöresindeki Katolik cemaat için ibadete açık bulunuyor. Mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir mimariye sahip olan kilise Mersin’in tarihi ve kültürel geçmişine ışık tutuyor. Sımsıcak rahibinin misafirperverliği de cabası!

4. Yumuktepe

Yumuktepe Mersin-Gezilecek-Yerler

Tarih boyunca pek çok medeniyete ev sahipliği yapan Yumuktepe’nin 13. yüzyıla kadar kesintisiz yerleşim yeri olduğu biliniyor. Mersin, Anadolu ve dünya insanlık tarihi bakımından paha biçilemez bilgiler veren Yumuktepe, Mersin’in en önemli ve değeri bilinememiş antik kenti.

5. Mersin Şehir Mezarlığı

Mersin Mezarlığı

Mersin Şehir Mezarlığı, Lina Nasif’in 17 yıl önce başlattığı, her yıl Kurban Bayramında düzenlenen “Geleneksel Dua Töreni” ile Türkiye’ye ve tüm dünyaya adını duyuran, çok özel bir mezarlık. Dünyada aynı mezarlık içerisinde Hristiyan, Yahudi ve Müslümanların defnedildiği başka bir mezarlık bulunmuyor. Mersin’in barış ve hoşgörü içinde yaşayan çok kültürlü nüfusu, mozaiğin parçaları gibi bir araya geldiğinde anlamlı bütüne kavuştuğunun göstergesi. Mezarlıkta bir de şehitlik bölümü yer alıyor. Mezarlığın şehrin en ağaçlıklı bölgesi olması üzücü, fakat Mersin’in varoluşunu hissetmek adına ziyaret edilmeli.

6. Mersin Müzesi

Mersin Mezarlığı

Eskiden Halkevi olarak kullanılan Mersin Müzesi binasında, üç ana bölüm olarak sergilenen buluntular, Mersin’in ve Kilikya bölgesinin tarihi geçmişi ve engin kültürüne tanıklık ediyor. Bu yönüyle Mersin gezisinin olmazsa olmaz ayaklarından biri olan müzede, Soli-Pompeiopolis ve Yumuktepe gibi en önemli antik kentlerden çıkarılan değerli kalıntılar yer alıyor. Arkeolojik eserlerin yanı sıra etnografik değere sahip objelerin, Anadolu’da var olmuş medeniyetlere ait gereçlerin ve deniz ticareti ile bağlantılı figürlerin tanıtıldığı müze, Mersin’i derinlemesine incelemek isteyenlerin öncelikli adreslerinden.

7. Mersin Atatürk Evi Müzesi

Mersin Atatürk Evi Müzesi

Atatürk’ün eşi Latife Hanım ile birlikte 1925’teki Mersin ziyaretlerinde 11 gün boyunca Mersinlilerin konuğu olarak kaldıkları ev, Atatürk Caddesi üzerinde, kentin tam kalbinde yer alıyor. Müze haline getirilen ve “Kristman Konağı “ olarak bilinen ev, 1897’de dönemin Almanya Konsolosunun emriyle kızı ve damadı için yaptırılmış. 1980’de kamulaştırılarak 1982 yılında Kültür Bakanlığı’nın mülkiyetine geçen, 1992’de de Atatürk Evi ve Müzesi olarak resmi açılışı yapılan müze, kesme taş ile yapılmış sivil mimarinin en iyi örneklerinden biri olarak kabul ediliyor. Atatürk’e ait fotoğraf, belge ve 22 adet kişisel eşyanın sergilendiği müzede etnografik eserler ve Kuvay-i Milliye köşesi de yer alıyor.

8. Refah Şehitleri Anıtı

Refah-Sehitleri-Aniti-Mersin

İkinci Dünya Savaşı esnasında İngiltere’ye sipariş edilen dört denizaltı, çıkarma gemisi ve uçak filolarını getirmek üzere asker ve öğrencilerden oluşan 199 kişi 1941’de Mersin’den Port-Sait’e hareket etmiş. Fakat içerisinde bulundukları Refah Gemisi’nin, beş saat süren yolculuk sonucunda batmasıyla meydana gelen faciada 167 kişi şehit olmuş. Kazanın nedeni halen bilinememekle birlikte, bu anıt, 31 yıl sonra 1972 yılında Atatürk Parkı’na konulmuş.

9. Balıkçı Barınağı

Mersin Görülecek Yerleri

Mersin merkezede, Atatürk Parkı’ın batısında yer alan barınak oldukça salaş ve karmaşık gibi görünse de tekneleri ve denizi seviyorsanız uğramanız gereken bir yer. Buradaki tekne restoranlarda balık ve deniz ürünleri menüleri tadılabilir.

10. Mersin Cadde ve Sokakları

Mersinin Gorulecek Yerleri

Mersin’in cadde ve sokakları rengârenk! Bisikletleriyle gezenler, neşeli kahkahalar atan çocuklar, güler yüzlü yaşlılar, balıkçıların önünde bekleşen kediler, paçalı güvercinleri kovalayan köpekler, kibar seyyar satıcılar… Modern heykellerin bulunduğu geniş meydanlar, palmiyelerle süslü parklar, belirli günlerde kurulan organik üretici pazarları, şirin sosyete pazarları, yerel dokusu, taş döşeli yollarıyla keşfedilmemiş bir şehir Mersin.


Silifke’de konaklamayı düşünenler için, deniz kenarında yer alan bölgenin en iyi otellerinden Altınorfoz Otel en uygun seçim olabilir. Yine Anamur’daki Ünlüselek Otel de konakladığım yerlerden biriydi. Eğer Mersin merkezde konaklayacaksanız otel tavsiyem Sultaşa Otel ve HostaPark Otel.


Hem büyük şehrin olanaklarına sahip hem de sahil kasabalarının yerelliğinde, bozulmamış sakinliği, çok kültürlü insanların sevecenliği ve yardımseverliğiyle Mersin’le tanışmaya sokaklarından başlayın!

Mersin, Kilikya bölgesinin en değerli kentlerinden biri… Tarihi, doğası ve mutfağıyla ziyaretçilerini fazlasıyla memnun eden bu güzel şehri doyasıya gezmek için Tarsus Gezilecek Yerler ve Silifke Gezilecek Yerler listelerine göz atabilirsiniz.

2 YORUMLAR

  1. Balıkçı Barınağında balık yemiştik. Mersin harika bir şehir. Sizde çok güzel anlatmışsınız tebrikler.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here