Akdeniz Mersin Mersin’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

Mersin’de Mutlaka Görülmesi Gereken 10 Yer

3926
3

Tarihi Kilikya Bölgesinde yer alan Mersin, güney Anadolu’nun en özel ve en değerli kentlerinden biri. Adana, Mersin, Osmaniye ve Hatay’ı kapsayan Klikya coğrafyası, MÖ. 6300’lere uzanan tarihiyle dünyanın en eski yerleşimlerine ev sahipliği yapıyor.

Türkiye’nin en büyük yat limanına ve tertemiz bakir koylarına sahip, verimli toprakları, farklı kültürlerin kaynaştığı sımsıcak insanları ve çok kültürlü mutfağıyla, gelen her ziyaretçisine “Biz neden Mersin’i tanımıyoruz?” diye sitem ettiren bir Anadolu cenneti.

Türkiye’nin en fazla antik kentinin yer aldığı Klikya Antik Bölgesinde yer alan Mersin, Hristiyanlar için hac bölgesi olan Tarsus’u, yerli çilek üretiminin %40’ını, Türkiye ihracatının ise %60’ını karşılayan Silifke’si, kayıp zamanların beşiği Yumuktepe’si, dünyanın en güzel 13. koyu seçilen Tisan Koyu, lezzeti dillere destan olmuş tantunisi, cezeryesi ve kerebiçiyle bir turizm bölgesinden beklenenden katbekat fazlasına sahip bir şehir.

Mersin Görülecek Yerler

1. St. Paul Kilisesi

Mersin Görülecek Yerler

St. Paul’un doğum yeri olarak bilinen ve Hristiyanların hac yolu üzerindeki Tarsus’ta yer alan St. Paul Kilisesi, İncil’de iki kez Tarsuslu olduğunu yinelenen St. Paul adına MS. 11-12. yüzyıllarda inşa edilmiş. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca 1994’te tescillenip koruma altına alınan, günümüzde Hristiyan cemaat tarafından aktif olarak kullanılmayan yapının tavanında Hz. İsa, Yohanna, Matta, Luca ve Marcos’un freskleri bulunuyor. Ulu Cami Semti’nde yer alan kilise, Vatikan tarafından düzenlenen “Aziz Paul Sempozyumu ve Ayini”ne de ev sahipliği yapmış.

2. Tarsus Ulu Cami

Mersin-Gorulecek-Yerler-Tarsus-Camii

Tarsus merkezinde yer alan ve adını bulunduğu semte veren Ulu Cami, Türk-İslam sanatının önde gelen eserlerinden biri. 1579’da, Selçuk-Osmanlı üslubunda tek şerefeli olan cami Saint Pierre Kilisesi kalıntılarının üzerine inşa edilmiş. İç mekân sütunları “İran Kemeri” adı verilen yarı sivri kemerlerle birbirine bağlanan yapının minber, mihrap ve müezzin mahfili mermerden yapılmış. Adana Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu tarafından korumaya alınan caminin doğusunda Hz. Şit ve Lokman Peygamberlerin makamları ile Abbasi Halifesi olan Me’mun’un kabri bulunuyor. Hemen yanı başında olan Kırkkaşık Bedesteni‘ni de gezmeyi ihmal etmeyin.

3. Tarsus Şelalesi

Mersinde-Gorulcek-Yerler-Tarsus-Selalesi

Tarsus’un 2 km kuzeyinde bulunan Berdan Çayı üzerinde yer alan Tarsus Şelalesi, Roma döneminde nekropol olarak kullanılmış. Konalemera denen bir yapıya sahip kayalara oyularak yapılmış mezarların bulunduğu şelale çevresinde oteller, restoranlar ve piknik alanları bulunuyor. Ruhunuzu dinlendirecek muazzam bir manzaraya karşı bir restorana oturup fındık lahmacun ve sıcak humus tatmayı unutmayın!

4. Cennet-Cehennem Mağaraları

Mersinin-Gorulecek-Yerleri

Silifke-Narlıkuyu yakınlarında bulunan Cennet-Cehennem Mağaraları, aslında bir yeraltı deresinin yol açtığı erozyon sonucu tavan çökmesiyle meydana gelen iki büyük çukur. Cennet, elips biçiminde, derinliği 70 metre olan büyük bir mağara girişi ve bu mağaranın ağzında küçük bir kiliseden oluşuyor. 5. yüzyılda Paulus tarafından Meryem Ana’ya ithaf edilen kiliseye 300 basamakta iniliyor. Cennet çöküğünün kuzeyinde yer alan Cehennem çukuru da, derinliği 128 metre olan ve inmenin mümkün olmadığı bir oluşum. Fakat oldukça heyecan verici!

5. Aya Tekla Kilisesi

Mersin Gezilecek Yerler

Taşucu yolu üzerinde bulunan ve Meryemlik de denilen Aya Tekla Kilisesi, Azize Tekla’nın St. Paul’ün vaazlarından etkilenerek 17 yaşında iken kendini Hristiyanlığa adaması üzerine saklandığı mağara. Azize Tekla, sığındığı bu mağarada bir yandan Hristiyanlığı yayarken, diğer yandan da yöre insanının hastalıklarını iyileştirmiş. Hristiyanlarca kutsal sayılıp gizli bir ibadet yeri olarak kullanılan mağara, 6. yüzyılda kiliseye dönüştürülmüş.

6. Kız Kalesi

Mersin gezisi

Erdemli Sahili açıklarında küçük bir adacık üzerinde bulunan Kız Kalesi, Karamanoğlu İbrahim Bey’in 1448’de onardığı, Mersin’in sembol yapılarından biri. Önünde uzanan geniş kumsallarından, mis kokulu berrak denizinden seyrine dalınan kaleye, balıkçı motorlarıyla ulaşılabiliyor. Çevresindeki çay bahçelerine oturup, kahve yudumlamak için daha güzel bir manzara olamaz!

7. Latin-İtalyan Katolik Kilisesi

Mersin Italyan Kilisesi

Sultan Abdülmecit’in fermanıyla 1853’te yapımına başlanan Latin-İtalyan Katolik Kilisesi’nin yönetimi Capucins Rahiplerine verilmiş. Saat Kuleleriyle ünlü kilise, kesme kireç taşından inşa edilen avlusuyla anıtsal bir yapı olma özelliği taşıyor. Uray Caddesi üzerinde bulunan kilise, Katolik cemaat için ibadete açık bulunuyor. Güllerle ve palmiye ağaçlarıyla süslü, şahane bir bahçesi bulunan kiliseyi mutlaka görün!

8. Yumuktepe Höyüğü

Mersin Gezisi Yumuktepe

Medeniyetler beşiği Anadolu’da en eski yerleşimlerden biri olan Yumuktepe Höyüğü‘nün tarihi MÖ. 7.000 yılına kadar uzanıyor. 13. Yüzyıla kadar kesintisiz yerleşim yeri olan höyük, dünyada tarımın ilk yapıldığı yerler arasında geçiyor. Tanıklık ettiği binlerce yıl boyunca sayısız sosyal, siyasal, ekonomik, kültürel ve teknolojik değişikliğe şahit olan ve 33 yerleşim katına sahip Yumuktepe’de çıkarılan buluntular Mersin Müzesi’nde sergileniyor.

9. Kanlıdivane

Kanlidivane-Mersin-Gezisi

Erdemli-Silifke yolunun 3 km kuzeyinde yer alan Kanlıdivane, Helenistik dönemden, Geç Antik döneme kadar MÖ. 2 ila 7. yüzyıllar arasında kullanılmış bir yerleşim yeri. Obruğun etrafında kesme taştan yapılmış bazilikalar, caddeler, kaya mezarları, sarnıçlar yer alıyor. Yerleşim yerinin güneybatısında ise MÖ. 2. yüzyılda inşa edildiği düşünülen kule, Mersin’in günümüze ulaşan en eski yapısı özelliği gösteriyor. Zeytinyağı üretiminin yapıldığı, Roma ve Bizans dönemlerine ait kalıntıların yer aldığı ve Türkmenlerin kışlak olarak kullandığı Kanlıdivane yaşayan bir tarihe tanıklık ediyor.

10. Tisan Koyu

Tisan Koyu-Silifke-Gezisi

Silifke’ye bağlı Tisan Koyu, bu bölgeyi bilenler tarafından “Saklı Cennet” olarak adlandırılan, turkuaz denizi, kumsalı ve yemyeşil doğasıyla dünyanın en güzel 13. koyu seçilen bir bölge. Bakir bir koy olan Tisan aynı zamanda, Yunan kolonisi olarak kurulmasından dolayı pek çok tarihi kalıntıya da sahip. Tarihte Aphrodias olarak adlandırılan bölge Pers satraplığının da bir parçası olmuş. Kilise ve kale gibi kalıntıların yanı sıra mozaiklerini de görebileceğiniz Tisan Koyu cennetten bir parça!


Mersin şehir merkezinde konaklamayı düşünenler için tavsiyem Sultaşa Otel ve HostaPark Otel. Silifke’de konaklamayı düşünenler için, deniz kenarında yer alan bölgenin en iyi otellerinden Altınorfoz Otel en uygun seçim olabilir. Yine Anamur’daki Ünlüselek Otel de konakladığım yerlerden biriydi.


Listeyi hazırlarken epey zorlandım, gezdiğim pek çok yeri dâhil edemedim, bir de daha 4 güne sığdırıp göremediğim yerler var. Siz benim gibi yapmayın, denizinize girip, tantuninizi yiyin, Mersin’i sindire sindire 10 günde gezin!

3 YORUMLAR

  1. Mersin denilince akla Kızkalesi gelir. Kızkalesi sadece Mersin’in değil ülkemizin önemli tatil beldelerinden birisidir. Gerek tarihi, gerekse doğası, kültürü ile turizm cennetidir.

  2. Mersin çok farklı kültürün bir arada yaşadığı kaynaştığı bir şehrimiz, hem de tüm tarih boyunca da böyle olmuş. Güzel havası, verimli toprakları ve güzel doğası var. Silifke’mize bekleriz.

    • Evet, hakikaten öyle… Aslında Mersin ile ilgili anlatacak daha çok şey var, sonraki yazılara diyelim… Bu arada benim favorim de Silifke!

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here