Budapeşte‘deki Memento Park, Komünizmin çöküşünü kutlayan bir açık hava müzesi. 1947 ve 1989 yılları arasında süregelmiş komünist rejimde dikilen dev heykel ve anıtların sergilendiği ve oldukça ilgi çekici bir destinasyon.

İkinci Dünya savaşından sonra Macaristan Sovyetlerin kontrolü altına girmişti. Stalin’in 1945’deki bir konferansta verdiği Orta ve Doğu Avrupa’ya demokrasi getirme sözü hiç bir zaman gerçekleşmediği gibi Macaristan “insanlara demokrasi” kisvesi altında totaliter diktatörlük rejimine dönüşmüştü. 1956’daki başarısız ayaklanmanın ardından rejim kısmen biraz yumuşamıştı ancak ülkenin tam olarak demokrasi ve bağımsızlığına kavuşması 1989’da Komünizmin yıkılmasıyla gerçekleşmiştir.

Memento Park, Budapeşte

Yıllar boyunca Budapeşte de Komünizmi ve liderlerini onurlandırmak için bir çok anıt dikilmişti. 1989 yılına müteakip tüm bu anıtlar kaldırılmış ve 1991’da Sovyet kuvvetlerinin ülkeyi terketmesinin ardından Budapeşte şehir meclisi toplanarak tüm bu kaldırılan anıtların yeni bir parka koyulmasını kararlaştırmış.

Bu şekilde Macaristan’ın komünist geçmişi her zaman hatırlanacak ve ondan kurtuluşunun kutlamaları yapılacaktı. Park’ın orijinal ismi Heykel Parkı (Szoborpark) ancak artık Memento Park olarak bilinmektedir.

Memento Park, Budapeşte

Memento Parkı mimar Akos Elegöd tarafından tasarlanmış ve 1993 yılında halka açılmıştır. Yıllar boyunca parça parça genişleyerek şimdi hem 42 heykelin hem de Soğuk Savaş döneminde Macaristan’da ki yaşamı anlatan sergilerin düzenlendiği bir yer haline gelmiş.

Park iki bölümden oluşuyor: heykellerin bulunduğu taraf ve “Witness Square” meydanı. Meydan Orta ve Doğu Avrupa’nın Sovyet rejimine karşı ayaklanma dönemini temsil ediyor.

Memento Park, Budapeşte

Memento Park, Budapeşte merkezinin dışında bulunan 22. Bölgede yer almaktadır. En koaly ve en iyi ulaşım yolu Memento otobüsüne binmek. Deak Ferenc ter’den günde en az bir kere otobüs kalkıyor. Detaylı bilgilere Memento Park websitesinden ulaşabilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here