Avustralya‘nın kültür başkenti olarak tanınan Melbourne, Victoria eyaletinin başkenti. Kıtanın güneydoğusunda Port Philip adıyla bilinen kıyı kesiminde kurulu Melbourne, Avustralya’nın en kalabalık ikinci şehri.

Dünyada yaşanabilecek şehirler listesinde her yıl dereceye giren Melbourne, yemyeşil park ve bahçeleri, leziz yemek ve şarapları, özgün tasarım yapılan dükkanları, bar ve kulüpleri, labirent gibi ara sokakları, sanat galerileri ve sakin yapısıyla kendine özgü bir yaşam sunuyor. Melbourne ılıman iklimi ve yılın her dönemine yayılan kültür ve sanat etkinlikleri ile turistlerin gözdesi.

Melbourne Avustralya

İngiliz göçmenler tarafından 1835’te kurulan şehir, kendi halinde bir tarım kasabasıyken, çevresinde bulunan altın madenleri nedeniyle hızla gelişerek büyümüş. Şehir günümüzde İtalya, Yunanistan, Vietnam ve Çin’den önemli bir göçmen nüfusu barındırıyor. Avustralya’da yaşayan 600 binden fazla Yunan göçmenin yarısına yakını Melbourne’de yaşadığından, Atina ve Selanik’ten sonra Yunanistan’ın en büyük 3 şehri olarak bile adı sıklıkla geçiyor.

Avustralya Melbourne

Şehrin en hareketli merkezi konumundaki Federasyon Meydanı, şehrin de tam da kalbi. Şehre ilk defa gelenlerin keşfetme noktası başlangıcı Federasyon Meydanı, modern binaların çevrelediği, şehrin en kaliteli dükkan ve mağazaları bulunuyor. Müzeleri, sanat galerileri, kafe ve restoranlarla meydan ve çevresi Melbourne yaşamın da merkezi.

İngiliz etkileri görülen mimari yapısı, şehirde buluşma noktası haline dönüşen Federasyon Meydanı, Avustralya sanatının örneklerini taşıyan Ian Potter Müzesi meydana çok yakın.

Bohem tarzıyla dikkat çeken Brunswick Caddesi özellikle alışveriş tutkunlarının tercihi. Dünyada sadece konutların yer aldığı 300 metre yüksekliğindeki Eureka Kulesi’nde yer alan Skydeck, 360 derece nefis Melbourne manzarası sunuyor. Bir yanda şehre nefes aldıran yemyeşil ferah Royal Botanical Garden, Alexander Garden ve Yarra Nehri, diğer yanda gökdelenler ve uzayıp giden az katlı binalar.

Melbourne Gezisi

Melbourne kıyıları gün batımının en iyi izlendiği yerler olarak biliniyor. Hobson kıyı kesimindeki St. Kilda, Akland ve Fitzroy caddelerine göz atmayı unutmayın. Oldukça iyi korunmuş Philip Adası’nda penguenleri görmek, denize karşı uzanmak iyi bir seçenek olabilir.

Royal Botanical Garden, benim Melbourne’de en sevdiğim yerler arasında. 1864’ten bu yana hizmet veren Kraliyet Botanik Bahçesi, 1000 yıllık ağaçları, çok zengin bitki ve ağaç türü ve kolonyal mimarisiyle huzur veren bir yer. Yanınıza atıştırmalık bir şeyler alın gidin, manzaranın ve doğanın keyfini çıkarın.

ANZAC Anıtı, hemen Botanik Parkın yanında yer alıyor. Dünyanın pek çok yerinde İngiliz ordusuyla savaşmış Avustralyalı askerlere adanmış anıtın en üst katı şahane bir manzara sunuyor.

Queen Victoria Market
Queen Victoria Market

Queen Victoria Market, halk pazarlarındaki yerel hayatı gözlemlemek ve alışveriş yapmak için uğranılması gereken bir yer. Çok sayıda Türk pazarcının da hizmet verdiği pazarda, tavsiyem marketin üst girişinde yer alan kavrulmuş fındık ve badem satan tezgaha da uğramanız. Enfes bir lezzetti benim için, dolaşırken atıştırmalık düşünenler için tavsiye ederim.

Melbourne Hayvanat Bahçesi, yetmiş bin bitki çeşidi ve üç yüz elliden fazla hayvan türüyle, dünyanın en eski hayvanat bahçeleri arasında.

Melbourne Old Gaol
Melbourne Old Gaol

Melbourne Old Gaol, hapishane deneyimi yaşamayı deneyimlemek isteyenlere tavsiyem. Hemen yakınındaki Melbourne Library binasını da es geçmeyin. Telefonunuzu şarj etmek ve ücretsiz internet de bulabileceğiniz bir yer burası.

Melbourne tam anlamıyla bir sanat şehri. Yüzden fazla sanat ve resim galerisinin olduğu kent, sanatseverler için heyecan verici bir durak. Melbourne Art Museum, devasa büyüklükte bir modern sanatlar müzesi. Sanatseverleri fazlasıyla memnun edecek bir yer.

Melbourne Gezi Rehberi
Melbourne Müzesi

Melbourne Müzesi, ise tarihi ve kültürel sergileriyle neredeyse rahatlıkla tam gün geçirilecek kadar çekici.

Imigration Müzesi, ilk kurulduğundan bu yana iki yüz yıldır göç alan Melbourne’ün tarihine tanıklık ediyor. Çok kültürlü yapının nasıl böylesi görkemli bir şehri yaratabildiğini anlayabiliyorsunuz müzede.

Great Ocean Road, Melbourne

Dünyanın en güzel araç sürüş yollarından biri olan Great Ocean Road ise, Melbourne yakınlarındaki Torquay şehrinden başlayıp Warranmbool şehrine kadar uzanan bu 243 km’lik bir yol. I. Dünya Savaşında ölen askerlerin anısına, II.Dünya Savaşından dönen askerler tarafından 1919-1932 yılları arasında yapılmış. Twelve Apostles gibi kireç ve kum taşı oluşumlarının muhteşem güzelliği nedeniyle turistler için çok tercih edilen bir güzergah.

Melbourne Akvaryumu, şehrin kalbinde Yarra Nehri kenarında yer alıyor. Her türden deniz canlısının bulunduğu akvaryumda köpek balıklarıyla yüzmek adrenalin severlerin aklında bulunsun.

Queen's Kitchen, Melbourne
Queen’s Kitchen Türk Restoranı, Melbourne

Melbourne dünyanın en iyi gurme seyahat merkezleri arasında. Dünyanın her bir yerinden enfes lezzetler hemen her yerde karşınızda. Öyle ki sokaklarda 100 metre yürüdüğünüzde Arap, Türk, Lübnan, Hint, Çin, Kore, Yunan, İtalyan mutfağına ve çok farklı lezzetler sunan kafe ve restoranlarla çok sık karşılaşıyorsunuz.

Etnik çeşitliliğin izlerini taşıyan modern mutfakta ise tüm dünya mutfakları ile deniz ürünleri, et ve sebze yemekleri yer alıyor. Avustralya yerlileri olan Aborjinlerin menülerinde yer alan çalı meyveleri, solucan ve kurtçuklar, timsah ve kertenkele gibi canlıların sunulduğu restoranlar hala mevcut.

Melborn Gezi Rehberi

İstanbul’dan Melbourne’e direkt uçuş bulunmuyor. Qatar Airways ile Doha aktarmalı olarak Melbourne Havalimanı’na uçabilirsiniz. Qatar Airways, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan yüzde elliye varan indirimlerle dünyanın bir çok noktasına uçuyor. Qatar Airways dışında Singapore Airlines ile Singapur aktarmalı, Etihad ile Abu Dhabi aktarmalı; Malaysia Airlines ile Kuala Lumpur aktarmalı uçulabilir.

Uçuş süreleri aktarma yapılan yere göre değişiklik gösteriyor. Qatar Airways ile İstanbul-Doha aktarması 4,5 saat. Doha-Melbourne uçuşu ise 15 saat sürüyor. Melbourne Havalimanı, şehir merkezinden 23 km uzaklıkta bulunuyor. Havalimanından taksiyle (50-70 AUD) veya her 10 dakikada bir kalkan Skybus Express otobüsleri (18 AUD) ile Melbourne merkeze ulaşılabilir.

5 YORUMLAR

  1. Oraya gideceğim günü sabırsızlıkla bekliyorum ! Benim için çok farklı bir ülke Avustralya, özellikle Melbourne.

    • Avustralya tam senlik Emre, hem olağanüstü bir coğrafyası var, hem insanların kafası bambaşka, hem de çiftliklerde woofing ve helpx işleri yaparak hiç para harcamadan gezebilirsin.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here