Kızılhisar Adası olarak da bilinen Meis Adası, Doğu Akdeniz’de Yunanistan‘ın On İki Ada’sına (Dodekanesos) bağlı, Antalya‘nın Kaş ilçesine yalnızca 2.1 km uzaklıkta, şirin bir yer. St. Jean Şövalyelerinden sonra Mısır, Napoli, Osmanlı hakimiyetine giren 7,3 km²’lik Meis Adası, 1. Dünya Savaşı sonrasında Fransız ve İtalya’ya verildi. 2. Dünya Savaşı sonrasında ise On İki Ada’yla birlikte Yunanistan’a bağlandı. Adadaki tek yerleşim yeri olan, zeytinlikler ve üzüm bağlarıyla süslü Kastellorizo’nun (Osmanlı İmparatorluğu dönemindeki ismiyle Megisti), en önemli uğraşı sünger avcılığı.

Yunan ezgileri eşliğinde uzonuzu yudumlarken karşıdan göz kırpan Kaş‘ın izleyebileceğiniz Meis’i günübirlik de ziyaret edebilir, doğal güzelliklerine, atmosferine, insanlarına, yemeklerine hayran kalabilirsiniz. Kaş’ın tam karşısında yer alan Meis Adası’nda, Kızıl Şato ve Mavi Mağara’nın (Blue Gratto) yanı sıra, kiliseler ve müzeler de bulunuyor.

Meis Adası’na Nasıl Gidilir

Meis Adası Gezilecek Yerler

Kaş’ın tam karşısında ‘kaş ve göz’ şeklinde görünen ve Türkiye‘ye en yakın Yunan adası olan Meis’in ismi de kelime anlamı olan ‘göz’den geliyor. Misafirperver insanları, taze yiyecekleri ve İtalyan tarzı eski evleri ile görülmeye değer şirin bir Yunan adası olan Meis’in kıyıları son derece girintili çıkıntılı ve sarp olduğundan, adaya yalnızca doğu kıyısından girilebiliyor. 2007’den bu yana, Meis’ten Rodos’a günlük feribot ve uçak seferleri düzenleniyor.

malta

Ancak, Meis Adası’na gidebilmek için Türk vatandaşlarından Schengen vizesi isteniyor. Yeşil pasaporta sahipseniz adaya vizesiz giriş yapabilirsiniz. Diğer yandan kapıda vize uygulaması ile, adaya girebiliyorsunuz.

Meis Adası Seyahat Rehberi

Meis’e, her gün 10.00-16.00 saatleri arasında, Antalya’nın Kaş ilçesinden hareket eden Kaş-Meis feribotlarıyla ulaşım mümkün. Kaş’tan hareket eden Kahramanlar Turizm veya Meis Express gibi birkaç firma ile yaklaşık 20 dakikada adada olabilirsiniz.

Cuma günleri ise yine sabah 10’da hareket eden feribotlar, akşam daha geç saatlerde dönüyor. Aynı zamanda her iki firma da yoğunluğa göre haftada 1 ya da 2 gün, gündüz turlarına ek olarak gece turu da düzenliyor. 17.30’da Kaş’tan hareket eden feribotlar, gece 23.00’te Meis’ten dönüyor.

Meis Adası Nerede

Bir havalimanının da yer aldığı Meis’te, havalimanı ile Megisti arasında otobüs seferleri de bulunuyor. Ancak Türkiye’den Meis’e direkt uçuş seferi yok. Ayrıca yine, Kaş’tan kiralayacağınız özel tekne ile Meis Adası tekne turu yapabilir, istediğiniz saatte gidip istediğiniz saatte dönebilir, adada bulunan Mavi Mağara’yı da ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Meis, sahilde sıralanmış rengarenk evleri, daracık sokakları, sevimli çarşısı, şirin kafeleri ve balıkçıları ile mutlaka görülmesi gereken sevimli bir Akdeniz adası.

7 YORUMLAR

  1. Meiss adasina en yakin yerlesim yeri neresidir,ada degil. Buraya Meiss tan seyahet etmek mumkunmudur. bilgilendirirseniz mutlu olurum
    Tesekkur ediyorum

  2. Meiss adası genelde güzeldi , 2 kere ailece gittik, çok ufak, çok fazla yapacak birşey yok ama yemekler vs. iyiydi. Tek kötü tarafı Lazarakis restaurant’ın sahibi adı da Georgio Lazarakis olan bir adam var çok ahlaksız ve tebiyesiz biri, Türk olduğumuz öğrenince de bize küfür etti, dövdürtmekle tehdit etti, onun haricinde yerel halk gayet nazik ve iyi davranıyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here