Macaristan‘ın başkenti Budapeşte‘nin Trinity Meydanı’nın en muhteşem yapısı tartışmasız şekilde Matthias Kilisesi (Matyas-templon). Kilise 13.yy’da yapılmış ancak şu anda göreceğiniz kilise 19.yy’ın sonlarında yapılmış. Mimar Frigyes Schulek kiliseyi neo-Gotik tarzda tekrar inşa etmiş.

Matthias Kilisesi Budapeşte’nin en önemli kiliselerinden biri. Macar Krallarının bir çoğunun taç giyme törenleri burada yapılmış ve kilise bir çok lahit ve hazineye de ev sahipliği yapıyor.

Matthias Kilisesi, Budapeşte

Resmi adı Nagyboldogasszony templom olan kilise, şehrin diğer kiliselerinin çoğunda olduğu gibi uzun ve karmaşık bir tarihe sahip. Matthias Kilisesi 1255’te Trinity Meydanı’nda, Kale bölgesinin tam kalbinde inşa edilmiştir. Ancak orijinal kilise binası bir çok gere değişmiş, restorasyona girmiş ve içinde bulunduğu çağın popüler mimari tarzına göre şekil değiştirmiştir.

Kilise bilinen ismini 1458-90 yılları arasında hüküm süren ve sanatın, aydınlığın simgesi olan Kral Matthias’dan almış.

1541’te Türkler Buda’yı ele geçirdiklerinde kilise bir camiye dönüştürülmüş. Hüküm süren rejim içerisindeki hazineleri de Bratislavaya taşımış. Harika iç tasarımı ve mobilyaları çürümeye bırakılmış ve yok olmaya yüz tutmuş.

Kilise taç giyme törenleri nedeniyle Macaristan’ın en önemli değerlerinden biri. İçerisi çok zengin bir şekilde dekore edilmiş ve orijinal ortaçağ kilisesine ait tabloları da bulabileceğiniz bir yer.

Coronation regalia

Kilise Budapeşte’nin Türkler’den kurtulması sırasında 1686 yılında harebeye çevrilmiş. Hikayeye göre Budapeşte’nin Avrupa birlikleri tarafından bombalanması esnasında kilisenin bir duvarı yıkılmış ve ardında Madonna’nın Türklere yalvardığı bir heykel ortaya çıkmış. Demoralize olan birlikler ertesi gün teslim olmuş.

Yeni malikler olan Jesuitler kiliseyi restore edip dönemin popüler mimarisi olan Barok tarzında  düzenlemek için bir çok girişimde bulunmuşlar ancak bir çoğuna göre bu girişimlerin hepsi başarısızlıkla sonuçlanmış.

Kilisenin en önemli yerlerinden biri Neo-Gotik tarzda dekore edilmiş olan ana mihrabı. Güney Kulesinin altında yatan Loreto Şapeli, orijinali İtalyan köyü Loreto’da bulunan Barok Madonna heykelinin bir kopyasını bulunduruyor.

İçeride görülmesi gereken en önemli yerlerden biri Kral Bela’nın lahiti. Onun döneminde inşa edilmiş olan kilisede taç giyme törenlerinde giyilen geleneksel kıyafetlerin bir replikasını bulabilirsiniz; orijinalleri Parlamento Binası’nda sergileniyor. Kilisedeki en etkileyici şey Kral Bela III’ün dev sandukası ve Trinity Şapelindeki eşi Anne de Chatillon’un lahiti. 12.yy kralı aslında Szekesfehervar’da gömülmüş ve 1848 yılında arkeologlar kendisinden geride kalanları şehrin harabeleri arasında bulmuş ve 1860 yılında Matthias Kilisesine taşınmış.

Kilisede aynı zamanda bir çok kutsal emanet ve hazinelerde bulunuyor. Bunların arasında Matthias Chalice ve orijinali Parlemento Binasında bulunan Macar Kraliyet Tacının bir kopyası da bulunuyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here