Margaret Köprüsü, Budapeşte’nin Danube üzerine kurulan ikinci kalıcı köprüsüydü. Köprü 1872 ve 1876 yılları arasında Margaret Adasını Pest ve Buda ile birleştiriyordu.

Hem köprü hem ada adını Kral IV. Bela’nın kızı olan Margit’den (Margaret) alıyor. 1241 yılında kral eğer Moğolları ülkeden atarsa kızını Manastıra göndermeye ant içmişti. Sözünü tuttu ve bir manastır yaptırarak kızını oraya adeta hapsetti.

Margaret Köprüsü, Budapeşte

Zincir Köprü’nün Budapeşte ekonomisine ciddi bir katkı sağlamasından sonra ikinci bir köprü yapma fikri çok cazip gelmeye başlamıştı. 1871 yılında yeni bir köprü yapmak için bir tasarım yarışması düzenlenmiş.

Fransız bir inşaat mühendisi olan Ernest Goüin 43 diğer tasarımın arasından sıyrılarak yarışmayı kazanmış. 1872 yılında yapımına başlanan köprü 4 yıl sonra trafiğe açılmış. 1899-1900 yıllarında Margaret adasıyla birleştirmek için de bir yol yapılmış. Sonraki yıla kadar adaya ulaşım sadece deniz yolu ile yapılıyordu. 1935 ile 1937 yılları arasında köprünün gövdesi 5 metre daha genişletilerek trafik akışı arttırılmış.

Margaret Köprüsü, Budapeşte

Kasım 1944’de Alman askerleri geri çekilme esnasında köprüye patlayıcılar yerleştirmiş. Lağımcılar yanlışlıkla bombaları çok işlek bir saatte patlattıklarından dolayı yüzlerce sivilin ölmesine neden olmuş. Köprü savaştan kısa bir süre sonra tekrar yapılmış ve doğu kısmı 1947 yılında yani köprünün yapımından hemen bir yıl sonra açılmış.

Margaret Bridge, Budapeşte

Margaret köprüsü 600 daha fazla bir uzunluğa sahip. Altı çelik halat devasa ayaklara bağlı olarak köprüyü ayakta tutmakta. Köprünün yapımını Paris kökenli bir inşaat firması olan ‘Societe de Construction des Battignoles” üstlenmiş ve başlarında da Ernest Goüin bulunuyordu. Köprünün en ilgi çekici tarafı ilginç bir V şeklinde oluşu.

Köprünün ayakları devasa gemi başı heykelleri ile dekore edilmiş ve bu eserlerin sahibi de Francisque Duret’in öğrencisi olan Fransız heykeltraş Adolphe Martial Thabard. Gemi başı heykellerini birer kanatlı kadın figürü ile süslenmiş.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here