Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı, Türkiye’nin ve dünyanın en önemli kuş yaşam alanlarından biri. Balıkesir sınırları içerisinde bulunan ve 1959 yılında milli park statüsüne kavuşan Manyas Kuş Cenneti, 24 bin 47 hektarlık bir alan üzerine kurulu. 1975 yılında, Avrupa Konseyi tarafından çok iyi korunan ve kıta ölçeğinde değer taşıyan doğal alanlara verilen ve Avrupa Diplomasının en üst kategorisi olan “A Sınıfı Diploma” ile ödüllendirilen milli park, uluslararası öneme sahip.

Afrika’dan, Avrupa ve Asya’ya göç eden kuşların göç yolu üzerinde yer alan Manyas Kuş Cenneti; pelikan, balıkçıl, kaşıkçı, karabatak, yaban kazı, yaban ördeği ve ötücülerden oluşan kuşların, ağaçlar ve sazlar üzerine yaptığı büyük kuluçka kolonilerini barındırıyor.

Manyas kuscennetine nasil gidilir

266 tür kuşun yaşadığı büyüleyici doğasıyla ünlenen ve Avrupa Konseyinin önerisiyle, su kuşu yuvalama alanlarının uzaktan izlenmesini sağlayan kamera sisteminin kurulduğu parkta; tepeli pelikan, karabatak, küçük karabatak, gece balıkçılı, alaca balıkçıl, gri balıkçıl, küçük ak balıkçıl, çeltikçi, kaşıkçı, bıyıklı sumru ve tepeli batağan gibi kuş türleri üremeye devam ediyor.

Milli parka, 2001 yılında yeniden inşa edilen kuş gözetleme kulesi, 17,5 metrelik yüksekliğiyle dünyadaki benzerleri arasında en büyük olanı. Aynı anda 40 kişinin çıkabildiği kulede, ziyaretçilerin çevreyi daha iyi gözlemlemesi için dürbün de veriliyor.

Kuş Gölü’nün güneydoğusundaki Ergili köyü sınırlarında bulunan Daskyleon Kazı Alanı da bölgenin kültürel ve tarihi değerini gözler önüne seren önemli kalıntı ve eserlere ev sahipliği yapıyor. Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı’na gittiğinizde bu arkeolojik alanı görüp, bölgenin tarihi ve kültürel geçmişini keşfetmeyi de ihmal etmeyin.

Manyas milli parkı

Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı tarihçesi

Milattan Önce 8. yüzyıldan itibaren Anadolu coğrafyasına yerleşmeye başlayan Lydialılar, günümüzde Ergili ismiyle bilinen köyün batısında, Daskyleon isimli bir yerleşim yeri kurdu. Sonraki dönemlerde, Anadolu’ya gelen Persler tarafından yıkılan bu devletin yerine bir valilik yapıldı ve buraya Paradeisos (Cennet) ismi verildi. Bu yer, uzun yıllar hükümdarlar ve krallar tarafından park ve av alanı olarak kullanıldı.

Ünlü Türk gezgini Evliya Çelebi de Seyahatname’sinde Kuş Gölü’yle ilgili şu ifadelere yer veriyor: “İlyas Pınar’ından çıkar ve Türkmenler buna Manyas derler, o kadar derin değil, suyu hayat vericidir. Bu göl kaz, ördek, kuğu, bozbakkal, yeşilbaş, saka ve diğer kuşlarla dolu olur. Her gece kuğu, kaz sesinden kanat şakırtısından Manyas Sahrası titrer.”

Manyas Kuş Cenneti

Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı’na nasıl gidilir

Bandırma-Balıkesir karayolunun 15. kilometresinden güneye sapan üç kilometrelik yolu takip ederek, Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı’na ulaşılabilir. Yılın her günü 08.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açık olan milli parkı ziyaret etmek için en uygun dönem ise kuşların göç mevsimine denk gelen nisan, mayıs ve haziran ayları arası. Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı giriş ücreti tam 5 TL, öğrenci ise 2,5 TL. (2018).

Türkiye’de kuş cenneti olarak tanınan ilk doğa alanı olmasıyla bilinen Manyas Kuş Cenneti Milli Parkı, kuş gözlemciliğine meraklı turistlerin ve gezginlerin görmesi gereken yerlerin başında geliyor.

3 YORUMLAR

  1. Kuş cennetinden pek eser kalmadı artık. Gidince, elinizde yeterli ekipman yoksa flamingolardan başka görebilecek bir şey yok gibi. En azından ben öyle anladım.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here