Manavgat Şelalesi, Türkiye‘nin en bilinen şelalelerinden biri. Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan şelale, Manavgat Nehrinin kuvvetli akıntılarıyla oluşuyor. Alçaktan düştüğü için geniş bir alana yayılan Manavgat Şelalesi, muhteşem manzaralarıyla görenleri adeta büyülüyor.

Akdeniz Bölgesinin önemli tatil beldelerinden biri olan Manavgat özellikle şelalesiyle biliniyor. Adını bulunduğu ilçeden alan Manavgat Şelalesi, ilçe merkezine 5 km mesafede konumlanıyor. Az bir yükseklikten düşmesine rağmen yüksek bir debiyle akan şelalenin beslendiği en büyük kaynak karstik bir yapıya sahip olan Dumanlı Kaynağı. Karstik yapı nedeniyle beyaz renkli sarkıtların oluştuğu şelalede hem akım çok güçlü hem de su oldukça soğuk.

Manavgat Antalya Gezilecek Yerler

Şelalenin debisinin yüksek olması su sporları için elverişli bir ortam sağlıyor. Muhteşem doğa manzaralı çay bahçeleri, balık restoranı, kafeterya, dinlenme yerleri ve hediyelik eşya dükkanlarına sahip olan Manavgat Şelalesi, şehrin gürültüsünden ve kalabalığından kaçmak isteyenler için oldukça iyi bir seçenek.

Manavgat Şelalesi’nde ne yapılır

Ülkemizin görülmeye doğal güzelliklerinden biri olan Manavgat Şelalesi sunduğu manzara ve aktiviteleriyle şehirden uzaklaşıp, doğaya karışmak için oldukça güzel bir seçenek.

Manavgat Şelalesi Nerede

Irmak sularından oluşan şelalenin çevresinde oturup, dinlenebileceğiniz çay bahçeleri, yemek yiyebileceğiniz restoranlar bulunuyor. Buralarda şelalenin büyüleyici manzarasını eşliğinde çayınızı yudumlayabilir, nehrin lezzetli balıklardan tadabilirsiniz. Bunun yanında şelalenin etrafında bulunan piknik alanlarında doğayla iç içe bir piknik yapabilirsiniz.

Trekking ve kamp gibi doğa etkinlikleri için de oldukça uygun bir ortama sahip olan Manavgat Şelalesi’nin üzerinde bulunduğu nehirde tekne turu yapabilir, rafting, jeep safari gibi aktivitelere de katılabilirsiniz. Benzersiz bir güzelliğe sahip olan şelaleye kişi başı 5 TL karşılığında girilebiliyor.

Manavgat Şelalesi nerede

Manavgat Şelalesi Antalya

Antalya ilinin Manavgat ilçesinde bulunan Manavgat Şelalesi, içe merkezine 5 km uzalıkta yer alıyor. Şelale Antalya merkeze 76 km mesade bulunurken, Alanya’ya 32 km mesafede konumlanıyor.

Manavgat Şelalesi’ne nasıl gidilir

Manavgat Antalya Gezi Rehberi

Doğayla bütünleşmek için ideal noktalardan biri olan Manavgat Şelalesi’ne gitmek için öncelikle Manavgat ilçesine ulaşmanız gerekiyor. Türkiye’nin farklı noktalarından kalkan şehirlerarası otobüslerle Manavgat’a doğrudan ulaşılabiliyor. Manavgat’a geldikten sonra ise ilçeden şelaleye giden otobüs ya da minibüslere binmeniz gerekiyor.

Bunun yanında Manavgat Antalya Havalimanına 68 km, Alanya Havalimanına 104 km uzaklıkta bulunuyor. Havaalanlarından Manavgat yönüne giden otobüslere binerek önce ilçeye sonra şelaleye ulaşabilirsiniz.

Akdeniz Bölgesi’nin önemli turistik cazibelerinden biri olan  Antalya Manavgat Şelalesi, şehirden uzaklaşmak isteyenler ve huzuru doğada arayanlar için oldukça ideal.

2 YORUMLAR

  1. Manavgat Şelalesi ile ilgili en güncel bilgilere manavgatselalesi.com adresinden ulaşabilirsiniz. Manavgat Belediyesi’nin gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde yeni bir görünüme kavuştu. Manavgat Şelalesi Günübirlik Tesisleri’nin resmi web sitesi yayına başladı. Bu konu ile ilgili herkesin bu dünya markası Şelaleye destek vermesini rica ediyoruz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here