Manavgat Şelalesi, Türkiye‘nin en bilinen en güzel şelalelerinden biri. Şehrin gürültü ve kalabalığından bıktıysanız, yolunuz Antalya’da düşerse görmeniz gereken yerlerden. Antalya’nın en büyük ikinci ilçesi Manavgat’ta bulunan şelale, Manavgat Nehri’nin kuvvetli akıntılarıyla oluşuyor. Yaklaşık 4 metre yüksekliğindeki falezlerden dökülen şelale geniş bir alana yayılmış. Manavgat Şelalesi, muhteşem manzaralarıyla görenleri adeta büyülüyor.

Akdeniz Bölgesinin önemli tatil beldelerinden biri olan Manavgat özellikle şelalesiyle biliniyor. Adını bulunduğu ilçeden alan Manavgat Şelalesi, ilçe merkezine 5 km mesafede konumlanıyor. Az bir yükseklikten düşmesine rağmen yüksek bir debiyle akan şelalenin beslendiği en büyük kaynak karstik bir yapıya sahip olan Dumanlı Kaynağı. Karstik yapı nedeniyle beyaz renkli sarkıtların oluştuğu şelalede hem akım çok güçlü hem de su oldukça soğuk.

Manavgat Antalya Gezilecek Yerler

Şelalenin debisinin yüksek olması su sporları için elverişli bir ortam sağlıyor. Muhteşem doğa manzaralı çay bahçeleri, balık restoranı, kafeterya, dinlenme yerleri ve hediyelik eşya dükkanlarına sahip olan Manavgat Şelalesi, şehrin gürültüsünden ve kalabalığından kaçmak isteyenler için oldukça iyi bir seçenek.

Manavgat Şelalesi’nde ne yapılır

Ülkemizin görülmeye doğal güzelliklerinden biri olan Manavgat Şelalesi sunduğu manzara ve aktiviteleriyle şehirden uzaklaşıp, doğaya karışmak için oldukça güzel bir seçenek.

Manavgat Şelalesi Nerede

Ağaç dallarının kollarını sulara uzattığı şelale bölgesi, restoran ve kafelerle donatılmış. Burada dinlenirken yemyeşil suyun küçük
girdaplar yaparak yol alışını izlemek doyumsuz bir keyif.

Irmak sularından oluşan şelalenin çevresinde oturup, dinlenebileceğiniz çay bahçeleri, yemek yiyebileceğiniz restoranlar bulunuyor. Buralarda şelalenin büyüleyici manzarasını eşliğinde çayınızı yudumlayabilir, nehrin lezzetli balıklardan tadabilirsiniz. Bunun yanında şelalenin etrafında bulunan piknik alanlarında doğayla iç içe bir piknik yapabilirsiniz.

Trekking ve kamp gibi doğa etkinlikleri için de oldukça uygun bir ortama sahip olan Manavgat Şelalesi’nin üzerinde bulunduğu nehirde tekne turu yapabilir, rafting, jeep safari gibi aktivitelere de katılabilirsiniz. Benzersiz bir güzelliğe sahip olan şelaleye kişi başı 5 TL karşılığında girilebiliyor.

Manavgat Şelalesi nerede

Manavgat Şelalesi Antalya

Antalya ilinin Manavgat ilçesinde bulunan Manavgat Şelalesi, içe merkezine 5 km uzalıkta yer alıyor. Şelale Antalya merkeze 76 km mesade bulunurken, Alanya’ya 32 km mesafede konumlanıyor.

Antalya’nın ikinci en büyük ilçesi olan Manavgat’ta Side antik kenti, Aspendos Antik Kenti, Seleukeia Antik Kenti, Selge Antik
Kenti, Aspendos Tarihi Kemer Köprüsü, Oluk ve Böğrüm köprüleri, Oymapınar Barajı, Köprülü Kanyon gibi tgörülmeye değer çok değerli yerler var.

Manavgat Şelalesi’ne nasıl gidilir

Manavgat Antalya Gezi Rehberi

Doğayla bütünleşmek için ideal noktalardan biri olan Manavgat Şelalesi’ne gitmek için öncelikle Manavgat ilçesine ulaşmanız gerekiyor. Türkiye’nin farklı noktalarından kalkan şehirlerarası otobüslerle Manavgat’a doğrudan ulaşılabiliyor. Manavgat’a geldikten sonra ise ilçeden şelaleye giden otobüs ya da minibüslere binmeniz gerekiyor.

Bunun yanında Manavgat Antalya Havalimanına 68 km, Alanya Havalimanına 104 km uzaklıkta bulunuyor. Havaalanlarından Manavgat yönüne giden otobüslere binerek önce ilçeye sonra şelaleye ulaşabilirsiniz.

Akdeniz Bölgesi’nin önemli turistik cazibelerinden biri olan  Antalya Manavgat Şelalesi, şehirden uzaklaşmak isteyenler ve huzuru doğada arayanlar için oldukça ideal.

6 YORUMLAR

  1. Şelale muhteşem giriş çok pahalı içerisi daha çok pahalı çok dikkat edin fiyatlara sadece otopark ı ücretsiz ama dışarıdaki esnaflar ucuz tavsiye ederim

  2. Manavgat şelalesinde çok kansız esnaf bozuntuları var normal 1 bardak portakal suyuna (15.00) lira istiyor ayıp birilerinin buna dur demesi gerekli birde alanyada hediyelik eşya satan dükkanlar yerli turiste farklı fiyat yabancı turiste farklı fiyat uyğulaması yapıyor.Bu yapılanlar tek kelimeyle haysiyetsizliktir.

  3. Hiç bir albenisi olmayan, çok basit bir şelale içeriye girmemizle çıkmamız bir oldu nerdeyse. Tamamen para tuzağı , burayı beğenenler ya hayatlarında şelale görmemiş, yada vatan millet Sakarya yorumları yapıyor. Bir kartpostal alıp bakın daha iyi .

    • Şelalelerin hepsinin görkemli, büyüleci olması gerekmiyor. Türkiye’de gördüğüm ilk şelalelerden biri ve ilk gördüğümdeki duyguları her zaman başka bir şelale gördüğümde aklıma geliyor. Seyirlik, huzurlu ve güzel. Ne olsun başka ki? 50 metre yukarıdan mı düşünce şelale daha güzel oluyor? Hepsi de kendine münhasır güzelliğe sahip.

  4. Manavgat Şelalesi ile ilgili en güncel bilgilere manavgatselalesi.com adresinden ulaşabilirsiniz. Manavgat Belediyesi’nin gerçekleştirdiği çalışmalar neticesinde yeni bir görünüme kavuştu. Manavgat Şelalesi Günübirlik Tesisleri’nin resmi web sitesi yayına başladı. Bu konu ile ilgili herkesin bu dünya markası Şelaleye destek vermesini rica ediyoruz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here