Antalya’nın Manavgat ilçesinde bulunan Manavgat Şelalesi, ilçe merkezine 5 km, Antalya merkezine ise 75 km uzaklıkta yer alıyor. İlçenin doğuda sınırını oluşturan Alara Çayı, Karpuz Çayı ve ilçe merkezinden Manavgat Nehri ile üzerindeki Manavgat Şelalesi Türkiye’de olduğu kadar dünyaca da ünlü.

Manavgat Nehri’nin kuvvetli akıntılarıyla oluşan, alçaktan dökülmesi nedeniyle geniş bir alana yayılan ve bölgenin karstik yapısı nedeniyle beyaz renkli sarkıtların oluştuğu şelale, Türkiye’nin en bilinen ve en çok ziyaret edilen şelalelerinden biri.

Manavgat Nerede Nasıl Gidilir

Buz gibi suyu ve gürül gürül akışı ile yaz aylarında ziyaretçileri serinleten Manavgat Şelalesi’nin çevresinde doğa ile iç içe piknik yapılabilir ve çevresindeki lokantalarda taptaze balık yiyebilirsiniz. Şelaleye Manavgat ilçe merkezinden hareket eden otobüs ve minibüslerle ulaşabilirsiniz.

Manavgat Antalya Gezilecek Yerler

Alanya’ya 32 km, Antalya’ya 75 km, Side’ye 10 km ve Manavgat’a 5 km uzaklıkta yer alıyor. Bunun yanında Manavgat Antalya Havalimanı’na 68 km, Alanya Havalimanı’na 104 km uzaklıkta bulunuyor. Havalimanlarından Manavgat yönüne giden otobüslere binerek önce ilçeye sonra şelaleye ulaşım mümkün.

Otobüsle Manavgat Şelalesi’ne gelmek için, Türkiye’nin her yerinden düzenlenen otobüs seferleriyle Antalya’ya ulaştığınızda, buradan Manavgat ilçe merkezine hareket eden ve sık seferleri bulunan otobüs ve minibüslerle şelaleye ulaşım oldukça kolay.

Havayoluyla gelmeyi düşünürseniz Manavgat’a 60 km uzaklıktaki Antalya Havalimanı‘nı kullanabilirsiniz. Havalimanından araç kiralayarak Manavgat ilçe merkezine geldikten sonra tabelaları takip ederek şelaleye ulaşabilirsiniz.

Manavgat Şelalesi Nerede

İstanbul’a 800 km mesafede yer alan Manavgat Şelalesi’ne kendi aracınızla gelmek isterseniz, İstanbul-Bilecik-Kütahya-Afyon-Burdur-Antalya-Manavgat istikametini kullanabilirsiniz. Ankara’ya ise 622 km uzaklıkta bulunan şelaleye gelmek için ise, Ankara-Konya-Akseki-Manavgat güzergahını kullanabilirsiniz.

Manavgat Şelalesi park alanı içerisinde yeme içme mekanları, büfeler ve hediyelik eşya dükkanları bulunuyor. Park alanı girişinde taksi ve minibüs durağı mevcut.

Manavgat Şelalesi’nde cip safari, rafting ya da yamaç paraşütü gibi adrenalin sporlarını yapabilir, deve ile etrafı gezebilir veya şelaleden kuzeye doğru devam ettiğinizde ormanların arasında keyifli fakat birkaç kilometrelik kısa bir yolculuktan sonra tarihi su kanallarını ve Lirbe-Selekueia Antik Kenti’ni görebilirsiniz. Şelaleden yaklaşık 11 km uzaklıkta bulunan Manavgat Baraj Gölü kenarında yürüyüş yapabilir, göl çevresindeki lokantalarda taze alabalık yiyebilirsiniz.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here