Malta, dünyanın en küçük ve yoğun nüfuslu ülkelerinden biri. Akdeniz’in ortasında, Sicilya ve Kuzey Afrika arasında yer alan ülke 3 büyük, 2 küçük adadan oluşuyor. İlk yerleşimin Neolitik Döneme kadar uzandığı bir Avrupa ülkesi olan Malta çok sayıda kültürel ve doğal zenginliğe sahip.

Tarih boyunca Fenikeliler, Romalılar, St. John’un şövalyeleri, Fransızlar gibi farklı milletler tarafından işgal edilen ülkede yeryüzünün en eski yapılarından biri olan Megalitik Tapınakları bulunuyor. Jeopolitik konumu nedeniyle her daim paylaşılamayan bir ülke olan Malta zengin tarihi, muhteşem tapınakları, eşsiz plajları, gece hayatı ve diğer doğal güzellikleriyle her yıl binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.

Malta-Hakkinda-Bilgiler

Malta Hakkında Bilgiler

Malta’nın yapısı

Malta ya da resmi adıyla Malta Cumhuriyeti’nin tarihi MÖ 8.yüzyıla kadar uzanıyor. MÖ 8.yüzyılda Fenikeliler’in hakimiyetine giren ülke önce Kartacalılar’ın, daha sonra Romalılar’ın eline geçti. Roma Dönemi’nde yerel halk Hristiyanlık’ı kabul etti. Romalılar’dan sonra kısa bir süre Arap hakimiyetinde kalan Malta St. John ve Şövalyeleri tarafından işgal edildi. Gelir gelmez ticareti ve sosyal hayatı değiştirmeye başlayan şövalyeler ülkeye farklı bir kültür kazandırdılar. Kanuni Sultan Süleyman’ın 1565’de yaptığı kuşatma sırasında şövalyelerin galip gelmesi onların Avrupa’da güç kazanmasını sağladı. Adalar, bu dönemde mimarlık, sanat ve kültür açısından altın devrini yaşadı. Daha sonra önce Fransızlar’ın sonra İngilizler’in hakimiyetine giren Malta, 1964’te bağımsızlığını ilan etti.

Parlementer cumhuriyet yönetim biçimine sahip ülke 1965’te Avrupa Konseyi’ne girdi. 1979’da ülkedeki İngiliz askeri üsleri tamamen boşaltıldı. 2004’te Avrupa Birliği’ne alınan ülke, 2008 yılında Euro Bölgesi’ne dahil edildi.

Malta-Hakkinda-Bilgi

Malta, Gozo ve Comino üç büyük ve 2 küçük adadan oluşan Malta 316 kilometrekarelik bir alan üzerine kurulu. Yaklaşık 426 bin kişilik nüfusa sahip olan ülkede yaşayanların yüzde 96’sı Maltalılar’dan, yüzde 2’si İngilizler’den ve kalan yüzde 2’si farklı milletlere mensup kişilerden oluşuyor.

Ülke en büyük adası Malta’nın adıyla anılıyor. Ülkenin başkenti Valletta adını kahraman kurtarıcıları şövalye St. Jean Parisot de la Valette‘den alıyor. Başkent halk arasında daha çok II-Belt adıyla anılıyor. Ülkenin nüfusunun yarısı Valletta şehrinde yaşıyor. Malta’nın ikinci büyük adası olan Gozo, 7 bin kişilik nüfusuyla adanın en kalabalık şehri. Ülkede resmi dil olarak Maltaca ve İngilizce konuşuluyor.

Malta’da kültür

Maltalılar’ın dünyadaki en eski Hristiyan halklarından biri olduğu biliniyor. İncil’e göre MS 60 yılında bir tutsak olarak Roma’ya götürülen Aziz Paul’un bir gemi kazasından kurtularak Malta’ya çıktığı ve buraya Hristiyanlık inancını yaydığı söyleniyor.

İnşası MÖ 3600 ile 700 yılları arasında üç farklı döneme uzanan ve bu yüzden yeryüzünün en eski yapılar olarak kabul edilen Malta’nın Megalitik Tapınakları UNESCO Dünya Miras Listesi’nde yer alıyor. Bu tapınakların Şanlıurfa’daki Göbekli Tepe kompleksinden daha eski olduğuna inanılıyor.

Malta-Bilgileri

Tarihi MÖ 3300-3000 yılları arasına dayanan yer altı tapınağı Hypogeum (Hal-Saflieni) Malta’nın Paola şehrinde bulunuyor. Adı Yunanca ‘yer altı tapınağı’ anlamına gelen Hypogeum dünyanın en eski tarih öncesi yer altı tapınağı olarak kabul ediliyor. Bir nekropol olarak kullanıldığı düşünülen yapının içinde 7000 kadar insana ait kemikler bulunuyor.

Dwejra körfezi yakınında bulunan ve çok sayıda kültürel ve doğal yapıya sahip Gozo Adası, birbirinden güzel doğa mucizeleriyle ünlü. Bunlar iç lagün takımadaların en muhteşem yerlerinden biri olan Inland Sea ve 60 m yüksekliğinde devasa yumru şeklindeki kireç taşından oluşan Fungus Rock (Mantar Kaya).

Malta’nın batı kıyısında Dingli adlı köyde yer alan Dingli Uçurumları 253 m yüksekliğiyle takımadalarının en yüksek noktası oluyor. Malta’nın güneyinde bulunan büyük deniz mağaralarına Blue Grotto deniliyor. Blue Grotto’nun muhteşem görüntüsü Wied iz –Zurrieq adlı izleme noktasından izlenebiliyor.

Yılın 300 gününün güneşli geçtiği Malta, harika plajlarıyla turistleri cezp ediyor. Rüzgar sörfü yapanlardan güneşlenenlere kadar herkes için çeşitli seçenekler, altın kumlu, kırmızı kumlu plajlar ve mavi lagünler mevcut. Mellieha Körfezi, Ghajn Tuffiena ve Altın Körfez Malta’nın en popüler plajları.

Beyaz kumların ve kristal berraklıktaki deniz mavisi ile adeta kartpostal görünümüne büründüğü Blue Lagoon (Mavi Lagün), Comino Adası’nda yer alıyor.

Malta’nın geleneksel mutfağı balık ve sebzelerden oluşuyor. Bunların arasında, lampuki pie (balık böreği), pragioli (zeytinyağlı dana eti), kapunata (vejetaryen yemek çeşidi), gbejniet (atıştırmalık çeşitlerin en önemlisi, keçi ve ya koyun sütünden yapılan peynir), tavşan eti gibi çeşitleri sayabiliriz. 1592’de kurulan Malta Üniversitesi Avrupa’nın en eski üniversitelerinden biri oluyor. 1980 yılında Malta’da Temel Reis film çekimleri için kurulan set, günümüzde Temel Reis Köyü adıyla ve bir açık hava müzesi ile eğlence kompleksi olarak kullanılıyor.

Zengin tarihi, muhteşem plajları, canlı gece hayatı ve benzersiz yeraltı tapınaklarıyla Malta, Avrupa’nın görülmesi gereken ülkelerinden biri.

1 YORUM

  1. Bir gece hayatı bir de dil kurslarıyla aklımda kalmış burası. Meğer ne çok detay varmış.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here