Akdeniz’de Sicilya’nın güneyinde, 5 adadan oluşan Malta, karakteristik mimari dokusu ile Orta Çağ’dan kalma havasını korumayı başaran çok güzel bir ülke. Yerli halkın ‘görkemli’ olarak adlandırdığı, tüm yapıların adaya özgü sarı taş ile inşa edildiği Malta’nın, doğal limanları, ılıman iklimi ve çok kültürlülüğü turizmin parlayan yıldızı.

‘Akdeniz’in Kalbi’ Malta, yüzyıllardır dünya ticaretinin en önemli rotalarından biri Akdeniz’de stratejik bir konuma sahip. Güneşi, denizi ve tarihi dokusuyla ülkeye özgü atmosferi hissettiren başkent Valletta’da bu çok kültürlü yapının yansıması olan çok sayıda eserle karşılaşmak mümkün.

Malta Gezi Rehberi

Malta Gezi Rehberi

Bulunan kalıntılar ışığında, bir zamanlar Avrupa ve Afrika kıtalarına bağlı olan Malta’da, yerleşik hayatın MÖ 800’lerde başladığı biliniyor. Tarihi boyunca Fenikelilere, Kartacalılara, Romalılara, Araplara, Normanlara, St. John Şövalyelerine ardından da Fransız ve İngilizlere ev sahipliği yapan Malta’nın günümüze kadar ulaşan mimari yapısı şövalyeler döneminden kalma.

İkinci Dünya Savaşı sırasında, Britanya egemenliğinde olan ve ağır bombardımana maruz kalan ülke, 1964’te bağımsızlığını kazanmasının ardından Avrupa Konseyi üyesi oldu. 2004’te Avrupa Birliği ve 2008’den itibaren de Avro Alanına dahil olan Malta, ekonomik bakımdan halkın refah düzeyinde yaşadığı ve ülke gelirlerinin %97’sini turizmden sağlayan bir ülke.

Malta Gezilecek Yerler

Tarih boyunca farklı medeniyetler arasındaki savaşlara ev sahipliği yapan Malta’da dünyanın en zengin zırh koleksiyonunu barındıran Şövalyeler Sarayı tarihe yolculuk yaptırıyor. Büyük Osmanlı Kuşatması’nın ardından inşa edilen ve ülkeyi savunan Jean Parisot De La Vallette’nin adı verilen başkent sokaklarında kendinizi film setlerinde hissedebilirsiniz.

1571’de inşa edilen Güzel Sanatlar Ulusal Müzesi, adanın sembolü olan St. John Şövalyeleri’nin kilisesi St. John Katedrali, alışveriş cenneti Paceville, dev açık hava alışveriş merkezi Bay Street şehir merkezinde görülecek yerlerden.

Deniz, kum ve güneş için hem trafik hem de gürültü derdi olmayan Comino, berrak denizi ve güzel kumsallarıyla cennet bir ada. Feribotla ulaşılabilen ada, doğal güzellikleriyle etkiliyor. 1980’den bu yana UNESCO Listesi’nde bulunan Tarxien Tapınakları, Republic Streetteki Malta Milli Kütüphanesi, Arkeoloji Müzesi ve Kraliçe Victoria Heykeli de listeye eklenmeli.

1. Valletta

Valletta Malta Gezi Rehberi

Osmanlı donanmasının 1565’te gerçekleştirdiği Büyük Kuşatma sonrası inşa edilen başkent Valletta, UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde bulunuyor. Şehir girişindeki İspanyol şövalyelerin hanı olarak kullanılan ve oldukça hoş bir yapı olan Auberge de Castille günümüzde başbakanlık binası olarak hizmet veriyor. Valletta’da, dünyanın en büyük zırh koleksiyonunun sergilendiği Şövalyeler Sarayı’nı, Baracca Bahçesi’ni, Büyük Liman, Vittoriosa, Senglea ve endüstri merkezi olan Marsa’yı görebilirsiniz.

2. St. John’s Manastırı ve Katedrali

St Johns Katedrali Malta

Valetta’daki 16. yüzyıl yapısı St. John’s Manastırı ve Katedrali, günümüzde dünyanın en güzel barok kiliselerinden biri kabul ediliyor. Değerli taşlar, altın ve gümüş ile süslenmiş sunağı, Malta taşı üzerine direkt olarak yapılmış yağlıboya tabloları, Caravaggio’nun 2 önemli tablosu ve rengarenk mermerlerle yapılmış olan büyük üstatlara ait mezar kitabeleri ile gerçekten eşsiz bir sanat eseri.

3. Mdina

Mdina Malta Seyahat RehberiMdina Malta Seyahat Rehberi

St. Jean Şövalyeleri’nin ilk başkenti Mdina, tam bir karakteristik bir Orta Çağ kasabası gibi. İlk yerleşimin MÖ 700’de Fenikelilere ait olduğu düşünülen, etrafı duvarlarla çevrili antik bir kent olan Mdina, aynı zamanda tarihi dokusu çok iyi korunmuş en eski Avrupa kentlerinden. Mdina’ya havalimanından X3 ve 201No’lu otobüs hattı, Valletta şehir merkezinden X3 ve Sliema’dan da 203 No’lu otobüslerle ulaşım mümkün.

4. Hagar Qim ve Mnajdra

Mnajdra Malta

Tarih öncesi tapınaklar olan Hagar Qim ve Mnajdra, Malta’nın güney kıyısında, bir uçurumun tepesine yer alıyor. Geçmişi MÖ 3600’lü yıllara dek uzanan Hagar Qim iç içe geçmiş oval odalardan oluşuyor. Hagar Qim’in yokuş aşağı 700 m uzağında bulunan Mnajdra ise yonca planlı, farklı yönlere bakan üç tapınağın yan yana gelmesiyle oluşuyor.

5. Comino

Comino Malta Gezilecek Yerler

Comino, muazzam güzellikteki masmavi denizin, kumun ve güneşin tadını doyasıya çıkarabileceğiniz cennet bir adası. Birbirinden güzel plajlarıyla büyüleyici bir Malta adası olan Comino’ya feribotla geçebilirsiniz. 1980’den bu yana UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan ve tarihi MÖ. 3150’ye dek uzanan Tarxien Tapınakları‘nı görmeden adadan ayrılmayın.

6. Sliema

Sliema Malta

Adanın en hareketli ve popüler şehirlerinden biri olan Sliema, sahil boyunca sıralanan şirin otelleri, hoş ambiyanslara sahip restoran ve kafeleriyle, enerji dolu bir bölge. Pırıl pırıl güneşi, berrak denizi ve hareketli şehir yaşamıyla Sliema, Malta’nın en güzel yerlerinden. Sliema, Malta Havaimanı’ndan 11 km uzaklıkta.

7. Cittadella

Cittadella Malta Tarihi Yerler

Gozo Adası’nın Victoria kentinde yer alan Citadella, MÖ. bin beş yüzlerde örülmeye başlanan duvarlarıyla yüzyıllar boyunca kenti koruma görevi üstlenmiş. Bölgeye yerleşen her uygarlığın geliştirdiği yapı, Roma döneminde donanımlı bir akropole dönüşmüş. Tarihin izini sürmek için muazzam bir antik bölge.

8. Hal Saflieni Mahzeni   

Hypogeum Malta

Paola’da yer alan Hal Saflieni Mahzeni (Hypogeum) dünyanın tek tarihöncesi yeraltı tapınağı. Mahzen kayaların oyulmasıyla oluşturulmuş holler, odalar ve geçitlerden oluşan Hypogeum, tarih öncesi dönemde mezarlık olarak kullanılıyordu. 3 katlı yapının en derin odası yerin 10 metre altında bulunuyor. Yalnızca sınırlı sayıda ziyaretçinin kabul edildiği yeraltı odalarına bilet almak için 2-3 hafta beklemek gerekebiliyor.

9. Marsaxlokk

Marsaxlokk Malta

Valetta’dan kara yoluyla yarım saatte ulaşılabilen Marsaxlokk, şirin bir balıkçı kasabası. Ancak kartpostalı andıran manzarasıyla büyüleyici olan kasaba, rengarenk balıkçı tekneleri, gölleri ve nehirleri, canlı pazar yeri ve sakin atmosferiyle Marsaxlokk, oldukça turistik bir bölge.

10. Gozo

Gozo Malta

Malta’nın ikinci büyük adası olan Gozo, sarp konik tepelerden birinin üstüne kurulu olan, doğusundaki Ggantija Tapınağı’nın kalıntıları ile ünlü. Feribot seferleriyle ulaşılabilen Gozo’nun en yüksek yerinde Rabat Kalesi, katedrali, adalet sarayı ve piskoposluk sarayı bulunuyor. Truva, Gladyatör, Monte Cristo Kontu gibi filmlerin çekildiği Dweijra’daki kaya oluşumları, iç deniz ve mercanlar benzersiz güzellikte olmanın yanı sıra Malta’nın en önemli dalış noktası.

Malta yeme ve içme

Malta Yeme İçme

Akdeniz kültürünün hâkim olduğu ülke yemeklerinde deniz ürünleri, domates, zeytinyağı, zeytin ve patatese çokça rastlanıyor. En iyi balık restoranları için Marsaxlokk köyüne uğramalı, kış aylarında lampuka adı verilen Akdeniz lüferini denemelisiniz. Tavşan eti yerel lezzetlerden sadece biri.  Gozo’da keçi sütünden üretilen karabiberli peynir, makarna ve Malta ketçabı da aklınızda bulunsun. Akdeniz, İtalyan ve Ortadoğu mutfağından lezzetler tadabileceğiniz Malta’da, Peaceville bölgesinde dünya mutfağından her türlü yemek çeşidini ve restoranı bir arada bulabilirsiniz.

Malta alışveriş

Valetta’nın eğlence ve alışveriş durağı sayılan Paceville, Bay Street isimli dev bir açık hava alışveriş merkezi ve 15-20 gece kulübünden oluşuyor. Sliema’da yer alan Tower Road ve Bisazza Street; tatil beldeleri olan Bugibba ve St. Paul’s Bay’de ise Gozo Adası’nın Victoria bölgesini tercih edebilirsiniz.

Malta’ya nasıl gidilir

Malta Nasıl Gidilir

Malta’ya Türkiye’den direkt uçuş seferleri var. Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan haftanın her günü, 2 saat 25 dakika süren direkt uçuşla Malta Havalimanı’nda olabilirsiniz. Valetta şehir merkezine 8 km’lik bir mesafede bulunan Malta Havalimanı’ndan merkeze otobüs ve taksi ile ulaşım mümkün.

Sokaklarında hemen herkesin İngilizce konuşabildiği Malta’da hayat ziyaretçiler için oldukça kolay. Kristal bir maviliğe bürünen denizi ve güneşin altında altın gibi parlayan kale surlarıyla Malta, ülkeye gelenleri Akdeniz ikliminin güzel havasını ve masmavi koylarını sınırsızca sunuyor.

3 YORUMLAR

  1. Malta’nın başkenti Valletta bu sene Avrupa Kültür Başkenti seçildi. 2018 yılı içerisinde toplamda 500’ün üzerinde organizasyon yapılacak. MaltaVista olarak hazırladığımız türkçe etkinlik rehberini çok yakında yayınlıyoruz. Rehberimiz bu konudaki tek türkçe kaynak durumunda, dileyen herkes araştırabilir. 2018 yılı Malta’ya gitmek için olabilecek en iyi yıl gibi görünüyor.

  2. Fotoğraflar aklımı başımdan aldı resmen. O suların rengi ne kadar şahane öyle. İnsanın saatlerce içinde kalası geliyor.

NEDEN BİR YORUM YAZMIYORSUN?

Please enter your comment!
Please enter your name here